Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Włodek Pawlik: Irena Sendlerowa w czasach II wojny światowej dawała nadzieję

Włodek Pawlik jest autorem muzyki do spektaklu "Irena", poświęconego Irenie Sendlerowej, która ratowała żydowskie dzieci podczas II wojny światowej. Pierwotnie musical miał powstać w Stanach Zjednoczonych, ostatecznie został zrealizowany w Polsce, gdzie odniósł ogromny sukces. Kilkanaście dni temu premiera odbyła się również w Berlinie. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Paweł Sztompke Włodek Pawlik Grammy Awards Irena Sendlerowa musical

Bezpieczeństwo i zdrowie. O czym muszą pamiętać kierowcy zawodowi?

- Samochody są coraz szybsze i prędkości coraz wyższe, dlatego wymagania wobec kierowców muszą być coraz większe. Nie tylko umiejętności prowadzenia pojazdów, ale też wymagania zdrowotne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Dilis, lekarz uprawniony do badania kierowców. Na co należy zwracać uwagę, pracując za kierownicą?
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz bezpieczeństwo zdrowie Klaudia Wasiek kierowca zawodowy kierowcy Paweł Dilis Piotr Michalak Przemysław Viga Malec

"Wanda Rutkiewicz jest tajemnicą". Reżyserka filmu "Ostatnia wyprawa" o zaginionej alpinistce

- Ten film jest odbierany bardzo emocjonalnie (…). To jest fenomen Wandy Rutkiewicz. Jeżeli ona dzisiaj, po 32 latach, budzi te same emocje, to boję się myśleć, co było, jak ona tu po prostu była - mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyserka i alpinistka Eliza Kubarska, autorka filmu "Ostatnia wyprawa".
Zobacz więcej na temat:  FILM Wanda Rutkiewicz Millennium Docs Against Gravity Eliza Kubarska Małgorzata Borychowska Marcin Radomski Martyna Podolska

Czy obowiązkowa służba wojskowa powinna zostać przywrócona?

Obowiązkowa służba wojskowa to temat coraz częściej powracający w dyskusjach. Zdaniem zwolenników takiego rozwiązania wojna na Ukrainie powinna wymuszać na Europie działania zmierzające do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie. O opinię w tej sprawie Roman Czejarek poprosił słuchaczy i eksperta. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek wojsko Wojsko Polskie Stanisław Koziej Paweł Borecki służba wojskowa obowiązkowa służba wojskowa

Noc Muzeów 2024. Opowieści o radiowych archiwach

Przed nami kolejna edycja Nocy Muzeów. W Warszawie, z przystanku przy ul. Emilii Plater, wyruszą muzealne linie komunikacyjne. Jedna z nich może nas dowieźć do Pałacu Stasica, w którym będzie można spotkać się z dziennikarzami Polskiego Radia i usłyszeć opowieści o radiowych archiwach. Naszym gościem będzie Andrzej Mietkowski, szef Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Noc Muzeów 2024 Agnieszka Kunikowska Andrzej Mietkowski Artur Wolski Justyna Mizera

Znaczące zmiany językowe. "Usunięto rozchwiane i kłopotliwe zasady"

- Nie można mówić o rewolucji w ortografii, bo to zaledwie jedenaście zmian w obrębie zasady konwencjonalnej, która liczy 172 reguły - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia pof. Ewa Kołodziejek, wiceprzewodnicząca Rady Języka Polskiego. Jak oceniła, określenia takie jak "przewrócenie stolika", "przewrót", "szok i niedowierzanie" są nieadekwatne do sytuacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA edukacja szkoła nauczyciel Krzysztof Grzesiowski język polski

"Oczy Mony" Thomasa Schlessera. Powieść o chorej dziewczynce, która poznaje życie dzięki dziełom sztuki

- Dzieło sztuki jest nie tylko tym, co można nazwać nośnikiem estetyki. Jest równie czymś, co uczy nas wiele o sensie życia i o samym życiu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Thomas Schlesser. Bohaterka powieści "Oczy Mony" odwiedza paryskie muzea, gdzie oglądając obrazy, w przyspieszonym tempie uczy się życia.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Thomas Schlesser Wioletta Grzegorzewska

Święto Polskiej Muzyki i Plastyki 2024. Magda Mikołajczuk i Marcin Kusy o zasłużonych dla kultury

Święto Muzyki i Plastyki to wyjątkowa okazja do świętowania bogactwa polskiej kultury. Dorobek naszych artystów jest znany i doceniany na całym świecie. Dziennikarze Programu 1 - Magda Mikołajczuk i Marcin Kusy - przypomnieli wybranych twórców, zasłużonych dla kultury. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Magda Mikołajczuk Marcin Kusy dziedzictwo narodowe SZTUKA Wojciech Kostrzewa Ewa Juszkiewicz malarstwo Eurowizja 2024

Nie żyje pisarka i noblistka Alice Munro. Nazywana była "kanadyjskim Czechowem"

Kanadyjska autorka Alice Munro, laureatka literackiej Nagrody Nobla, nazywana przez krytyków "kanadyjskim Czechowem", zmarła w poniedziałek (13 maja) w wieku 92 lat. Przeważającą część życia spędziła na kanadyjskiej prowincji, w małym miasteczku, gdzie rozgrywa się akcja większości jej opowiadań.
Zobacz więcej na temat:  literatura Kanada Alice Munro nagroda Nobla wspomnienie Magda Mikołajczuk opowiadanie powieść Agnieszka Kuc Bill Gaston