Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Finał akcji "Z głową w górach": co warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju?

Nasza zimowa akcja "Z głową w górach" dobiega końca. Ostatnim przystankiem na trasie Polskiego Radia jest Krynica-Zdrój. Miejscowość w Beskidzie Sądeckim słynie przede wszystkim z wód zdrojowych, ale kuracjusze i turyści mogą skorzystać także z bogatej oferty kulturalnej oraz okolicznych tras pieszych i zjazdowych.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Maciej Walecki Krynica-Zdrój beskidy Nikifor Z głową w górach

Wiedza o zdrowiu - nowy przedmiot w szkołach? MEN pracuje nad zmianami w systemie edukacji

W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad zmianami w systemie edukacji. Do tej pory pojawiły się propozycje odchudzenia podstawy programowej, uszczuplenia listy lektur czy zniesienia prac domowych. Od jakiegoś czasu mówi się też o odnowionej edukacji zdrowotnej. Wprowadzenie nowego przedmiotu postulował niedawno Rzecznik Praw Pacjenta; MEN z kolei zapowiada, że ma już pewne plany w tym zakresie.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Zdrowia edukacja szkoła uczniowie reforma szkolnictwa

"Dla Polski i Ukrainy". Premierowy reportaż Macieja Jastrzębskiego [POSŁUCHAJ]

Bohaterem reportażu "Dla Polski i Ukrainy" jest polski ratownik frontowy Damian Duda. Mężczyzna od niemal pierwszych tygodni konfliktu zbrojnego wywołanego przez Rosję w 2014 roku pomaga rannym żołnierzom ukraińskim walczącym w Donbasie. Po wybuchu 24 lutego 2022 roku pełnowymiarowej wojny wspiera ukraińskich żołnierzy na kilku odcinkach frontu, między innymi w rejonie Buczy.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Ukraina wojna na Ukrainie Maciej Jastrzębski wolontariat pr poleca

Tajemnicza budowa na granicy Egiptu ze Strefą Gazy. Prof. Boćkowski: te działania mają zniechęcić Palestyńczyków

Zdaniem Synajskiej Fundacji Praw Człowieka na granicy Egiptu ze Strefą Gazy trwa tajemnicza budowa. Nie jest to zwykła konstrukcja, ale izolowana strefa bezpieczeństwa. Czy może stać się ona schronieniem dla palestyńskich uchodźców? - Egipt nie chce mieć nic wspólnego z islamizmem - zwraca uwagę prof. Daniel Boćkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Egipt Strefa Gazy Palestyna uchodźcy Izrael

Krzysztof Cugowski od 55 lat na scenie. "Życie ludzkie to zestaw przypadków"

- Jak na to wszystko patrzę, wspominam sobie, to nie jestem w stanie uwierzyć, że to tak wiele lat. (...) W tamtych czasach nawet się nie zastanawiałem, co będę robił - przyznaje Krzysztof Cugowski. Jeden z założycieli Budki Suflera i wokalista świętuje w tym roku 55-lecie działalności. Na antenie radiowej Jedynki zdradził, kiedy zaprezentuje nowe piosenki.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Budka Suflera Krzysztof Cugowski muzyka rozrywkowa

Bezpieczna żywność. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

- Informacje zawarte na żywności bardzo często trudno jest zweryfikować bez wejścia w szczegóły, rozebrania produktu na czynniki pierwsze i spojrzenia w recepturę - przyznaje dr Przemysław Rzodkiewicz, główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Nad jakością produktów w sklepie czuwają inspektorzy; konsument również, pamiętając o kilku zasadach, może wybrać odpowiedni artykuł spożywczy.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka konsument prawa konsumenta zakupy żywność jedzenie

DSA, czyli konstytucja internetu. Jakie zmiany wprowadza nowe prawo?

Akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) ma sprawić, by użytkownicy internetu w Unii Europejskiej byli lepiej chronieni przed nielegalnymi treściami, a ich prawa były ściślej przestrzegane w sieci. Parlamentarzyści z Brukseli twierdzą, że nowe przepisy nałożone na dostawców treści oznaczają koniec "dzikiego zachodu" w sieci. Co więcej, użytkownicy internetu będą mogli w łatwiejszy sposób zgłaszać nielegalne treści.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej internet Izabela Kostyszyn bezpieczeństwo w sieci sieć Unia Europejska prawo ue

W Danii odkryto najstarszy napis runiczny. Jak powstawały runy?

Na duńskiej wyspie Fionia, w pobliżu Odense - w pochówku datowanym na II w. n.e. - odkryto żelazny nóż z wydrapanym na ostrzu napisem runicznym. Jest to prawdopodobnie najstarsze świadectwo użycia tego alfabetu. Równie stary jest jeszcze napis na kościanym grzebieniu, który znaleziono także w tych okolicach w połowie XIX w. Czy zatem tereny Danii były miejscem kształtowania się tego pisma?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia starożytność Dania Skandynawia

Jak polscy i norwescy władcy uzyskiwali prawo do panowania?

To w jaki sposób polscy i norwescy władcy legitymizowali swoją władzę, stało się przedmiotem badań zainicjowanych w roku 2020 przez polskich i norweskich mediewistów. Publiczne roszczenia do władzy były kluczowym problemem politycznym w społeczeństwach średniowiecznej Europy pozbawionych trwałych instytucji i struktur państwowych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka monarchia średniowiecze archeologia Norwegia

POLIN Music Festival już po raz szósty. "Ta edycja wydaje się najbardziej skierowana na młodych"

POLIN Music Festival to jedna z najważniejszych imprez muzycznych organizowanych nie tylko w Warszawie, ale również w Polsce. W tym roku odbędzie się po raz szósty. - Ta edycja wydaje mi się najbardziej skierowana na to, co żywe, na to, co dzieje się teraz - zwraca uwagę Kajetan Prochyra, kurator Sceny Muzycznej Muzeum POLIN. 
Zobacz więcej na temat:  Kajetan Prochyra muzeum żydów polskich POLIN Paweł Sztompke muzyka żydowska muzyka klasyczna MUZYKA