Polskie Radio
Section05

Józef Chełmoński

Katarina Gryvul - utalentowana ukraińska kompozytorka

Bohaterką najbliższej audycji cyklu "Nowa Polska" będzie Katarina Gryvul, wybitnie utalentowana kompozytorka ukraińska o złożonych, polsko-rumuńsko-ukraińskich korzeniach. Artystka, która od kilku lat mieszka w Krakowie, opowie o swojej drodze ze Lwowa do Krakowa oraz o pracy nad utworem "Uhtceare", zainspirowanym malarstwem Józefa Chełmońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kompozytor Ewa Szczecińska muzyka współczesna

Józef Chełmoński - wzgardzony w Warszawie, chwalony w Paryżu

- Ofiarą krytyki, której Józef Chełmoński doświadczył w Warszawie, padł obraz, który do dziś jest bardzo ceniony - "Babie lato". Okazało się, że dla tutejszej publiki nie do przyjęcia była modelka, prostacka i z brudnymi nogami, która w dość wulgarnej pozie leży sobie na polu - mówiła w Dwójce dr Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska, historyczka sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek album SZTUKA KULTURA malarstwo Dwójka Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska

Wystawa prac Chełmońskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie; później w Poznaniu i Krakowie

Obrazy Józefa Chełmońskiego, w tym najbardziej znane: "Babie lato", "Bociany" i "Kuropatwy", należą do kanonu polskiej sztuki XIX i początku XX wieku. Wykreowane przez artystę wizje natury, widoki wsi i sceny z życia jej mieszkańców są uznawane za kwintesencję polskości. Teraz można je podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie, następnie w Muzeum Narodowym w Poznaniu, a później w Muzeum Narodowym w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak malarstwo SZTUKA

Żywiołowy kronikarz wiejskiego życia. Ponad 100 obrazów i rysunków Józefa Chełmońskiego

Z jednej strony żywiołowy kronikarz wiejskiego życia, z drugiej - religijny samotnik, zatrzymujący na obrazach chwile i dziką przyrodę. Józef Chełmoński uchodzi za jednego z twórców naszej ikonosfery i malarza, którego oczyma możemy oglądać polski pejzaż. Z czego zasłynął artysta?  
Zobacz więcej na temat:  wystawa Muzeum Narodowe w Warszawie Aleksandra Łapkiewicz Dwójka malarstwo malarstwo polskie wieś chłopi SZTUKA

Unikatowa wystawa „Józef Chełmoński” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Wystawa „Józef Chełmoński” od piątku w Muzeum Narodowym w Warszawie. To duża wystawa jednego z najwybitniejszych twórców malarstwa realistycznego, autora takich obrazów jak „Babie lato”, „Bociany” czy „Czwórka”. Prezentuje wizje natury, widoki wsi i sceny z życia, które od przeszło stu lat są uznawane za kwintesencję „polskości” w malarstwie XIX i początku XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo polskie Muzeum Narodowe w Warszawie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ponad sto obrazów Chełmońskiego w Muzeach Narodowych w trzech polskich miastach

Malownicze krajobrazy i barwne sceny życia wsi, przepełniona mistycyzmem przyroda, nieokiełznane konie w biegu i ptaki podrywające się do lotu, smugi światła w mgłach poranka i gwieździste noce, a jednocześnie subtelne budowanie nastroju, ascetyzm i prostota środków wyrazu – niepowtarzalny i nowatorski charakter twórczości Józefa Chełmońskiego odegrał ważną rolę w rozwoju malarstwa polskiego i niezmiennie zachwyca do dziś. W Muzeum Narodowym w Warszawie od 27 września będzie można zobaczyć największą od lat 80. XX wieku wystawę prac artysty. 
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie Muzeum Narodowe w Poznaniu Muzeum Narodowe w Krakowie W POLSKIM RADIU malarstwo malarstwo polskie Krystyna Czubówna Adam Wajrak wystawa

Obraz Józefa Chełmońskiego po 133 latach można oglądać w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przez ponad wiek obraz "Wieczór letni" Józefa Chełmońskiego uznawany był za zaginiony. Aż niespodziewanie pojawił się na aukcji sztuki: w czerwcu dzieło za rekordową sumę ponad 4,3 miliona złotych zakupiło Muzeum Narodowe w Poznaniu i po przeszło 130 latach ponownie można je podziwiać.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo Muzeum Narodowe w Poznaniu wystawa Michał Żołądkowski Trójka

"Folkowe przystanki". Barbara Gortat: ich pojawienie się to znak czasu

- Geneza pomysłu wywodzi się z mojego związku ze wsią. Wychowałam się na niej. Potem, w kolejnym rozdziale życia, który nazwałabym "Miasto", dotknęłam sztuki. I "Folkowe przystanki" są wypadkową tych dwóch ścieżek - mówiła w Dwójce pomysłodawczyni projektu Barbara Gortat z Fundacji "Tu brzoza".
Zobacz więcej na temat:  folklor podróże podróże po Polsce łódzkie malarstwo Stanisław Wyspiański Jacek Malczewski KULTURA Dwójka Młoda Polska