Polskie Radio
Section05

Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Agnieszka Nieracka: Lema kino nigdy nie interesowało

- Doskonale wiem, jaki był stosunek Stanisława Lema do kina. Podkreślał, że podoba mu się niema amerykańska burleska i King Kong, którego widział z ojcem w kinie. Natomiast sztafaż scenografii science fiction, bohaterowie w nich się poruszający, to było według niego bardzo ułomne. Trudno było z nim w ogóle porozmawiać o kinie - mówiła w Dwójce filmoznawczyni prof. Agnieszka Nieracka.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Rok Lema kino Dwójka

Problem pierwszy: ile ma być Lema w Lemie?

- Kłopot z Lemem polega na tym, że jest mistrzem słowa i tworzy światy, które bardzo trudno przełożyć na obrazy. Jak się go czyta, to człowiek sobie wyobraża najrozmaitsze rzeczy, zdarzenia, postacie, ale kiedy trzeba usiąść i nadać im konkretny kształt, to... nie wiadomo, jaki to ma być kształt - mówił prof. Jerzy Szyłak z Uniwersytetu Gdańskiego o komiksowych interpretacjach prozy Stanisława Lema.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Dwójka Rok Lema

Wojciech Kudyba: słuchowisko "Michał Sobiesław Śmierciak" to metafora czasu

- Usytuowałem mojego bohatera w sytuacji granicznej. Historia na pozór rozgrywa się w ramie rozmów z osobami, które główny bohater zaprasza do siebie. Jednak w pewnym momencie orientujemy się, że wszystko dzieje się wewnątrz niego - mówił w Dwójce Wojciech Kudyba, autor opowiadania "Michał Sobiesław Śmierciak", którego radiowej adaptacji podjął się Wojciech Mastalerz. Premiera w Dwójce w niedzielę (6.06) o godz. 19.30.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mastalerz Dwójka KULTURA

Wacław Holewiński: Szafarczyk to postać zadziwiająco piękna, ale wymazana z historii

- Postać Emanuela Szafarczyka występuje w niewielu opracowaniach. Nie za dużo o nim wiemy, choć dla pisarzy wystarczająco, by stworzyć literacki obraz tej postaci. A ja od lat planowałem tę powieść - mówił o swojej książce "Krew na rękach moich" Wacław Holewiński - prozaik, dramatopisarz, zastępca kierownika redakcji literackiej w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  literatura Wacław Holewiński Dwójka Powstanie Styczniowe

"Kudyba pochyla się nad bohaterami, którzy sobie nie radzą"

- Krytyka, za formułą Dostojewskiego, nazywa takich bohaterów biednymi ludźmi. Biednymi w sensie materialnym, ale też traktowanymi w społeczeństwie jako gorsi, niegodni uwagi, borykającymi się ze światem współczesnym. Kudyba o tych ludziach pisze, pokazuje jak są ciekawi - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski, przewodniczący Kapituły Nagrody im. Marka Nowakowskiego.
Zobacz więcej na temat:  literatura Marek Nowakowski Dwójka KULTURA

"Jakob von Gunten" czyli opowieść przeciw służbie

Do księgarń, po przeszło trzydziestu latach i pod nieco zmienionym tytułem, powróciła jedna z pierwszych książek Roberta Walsera – "Jakob von Gunten. Dziennik" w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz. Po nie tak dawno opublikowanym "Zbóju" i "Mikrogramach" sprzed kilku lat ta książka przypomina polskiej publiczności jednego z najciekawszych XX-wiecznych pisarzy szwajcarskich.
Zobacz więcej na temat:  Robert Walser literatura KSIĄŻKA Dwójka