Polskie Radio
Section05

Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Książka "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos?". Adam Robiński: Kampinos zawsze był dla mnie oczywistością

Czym jest puszcza? Gdy słyszymy to słowo, od razu stają nam przed oczami majestatyczne dęby, których korony zasłaniają niebo. Stare i grube albo martwe i gnijące. Musi być ciemno i wilgotno. A to przecież zupełnie nie tak... Gościem audycji "Poranek Dwójki" był Adam Robiński, autor książki "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kampinos przyroda Adam Robiński parki narodowe natura literatura książki

Sztuczna inteligencja zdała maturę z języka polskiego. Jest apel o pilne zmiany w szkołach

Sztuczna inteligencja rozwija się w szalonym tempie. Fundacja Zwolnieni z Teorii sprawdziła czy model językowy Prymus zda maturę z języka polskiego. Okazało się to możliwe i AI zdało egzamin na 62 procent O tym jak wyglądały przygotowania do tego eksperymentu oraz jakie zmiany należy wprowadzić w systemie edukacji mówili w "Poranku Dwójki" Ewa Siemińska i Emir Schahed.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka sztuczna inteligencja Emir Chahed Ewa Siemińska edukacja szkoła

Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA. Debaty, wystawy, koncerty, słuchowisko

- Kobiecych narracji wciąż jest za mało, za mało jest bohaterek, za mało jest lektur szkolnych napisanych przez kobiety, za mało młode dziewczyny mają wciąż możliwości, by czerpać inspiracje z historii opowiadanych w różnych miejscach, takich jak instytucje kultury - mówiła w Dwójce Magdalena Ulejczyk, dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury. W tym tygodniu w Warszawie odbędzie się Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dziennikarstwo kobieta herstoria

"Tajni dyrygenci chmur". Wioletta Grzegorzewska: początkowo chciałam napisać tom wierszy

- Po przeprowadzce do miejscowości Louis w Wielkiej Brytanii szłam ulicą i zobaczyłam dziwnego stracha na wróble. A ponieważ mój ojciec wypychał ptaki, to interesuję się kukłami. Gdy byłam mała, miałam pomysł, żeby zrobić atlas strachów na wróble, i podczas tego spaceru coś mnie tknęło i postanowiłam napisać tom wierszy - mówiła w Dwójce Wioletta Grzegorzewska o początkach pracy nad książką "Tajni dyrygenci chmur". Jej okładkę zdobi strach na wróble.
Zobacz więcej na temat:  Wioletta Grzegorzewska literatura Jura Krakowsko-Częstochowska KSIĄŻKA KULTURA Dwójka powieść

"Zmiany" tegorocznym hasłem akcji "Wiersze w mieście". Natalia Malek: to bardzo pojemny termin

Podczas akcji "Wiersze w mieście", która trwa od 6 maja do 2 czerwca, czytelnicy poznają wiersze, których tematem są zmiany w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i politycznym, zmiany technologiczne czy klimatyczne, wreszcie - zmiany, które przynosi naszym ciałom oraz naszemu myśleniu czas. Natalia Malek, kurator wydarzenia, opowiedziała w Programie 2 Polskiego Radia o założeniach i przebiegu akcji.
Zobacz więcej na temat:  poezja wiersze Natalia Malek Dwójka pisarze i poeci

Monika Harceg z Nagrodą Europejski Poeta Wolności. "Okres ochronny" - wiersze o kobietach

Tom wierszy zatytułowany "Okres ochronny" autorstwa Moniki Harceg i przetłumaczony przez Aleksandrę Wojtaszek został wyróżniony nagrodą Europejski Poeta Wolności. Obie panie opowiedziały w audycji "Rozmowy po zmroku" w Programie 2 Polskiego Radia, skąd wziął się pomysł na start w konkursie oraz dlaczego temat kobiet jest dla chorwackiej poetki tak ważny.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Harceg Aleksandra Wojtaszek poezja Bałkany

Wacław Holewiński wraca z nową powieścią. "Bałaszewicz był postacią więcej niż złą"

- To był człowiek, który chciał zastąpić Karola Marksa w I Międzynarodówce. I pewnie gdyby Rosjanie zdecydowali się zainwestować w niego większe pieniądze, toby się mogło powieść - mówił pisarz Wacław Holewiński o bohaterze swojej najnowszej powieści pt. "A potem już tylko mgła".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wacław Holewiński książki literatura Powstanie Styczniowe powieść

Kanon lektur - czy trzeba go zmieniać? "Literatura w szkole służy przede wszystkim uczeniu czytania"

- Tak naprawdę pracujemy nad tworem, który nazywa się listą lektur szkolnych. Literatura w szkole służy przede wszystkim uczeniu czytania. W związku z tym myślę, że ważną zasadą, którą powinni kierować się wszyscy, którzy projektują jakiekolwiek zmiany dla uczniów i uczennic, jest myślenie, co pomoże uczniom czytać, rozumieć, uczyć się - mówiła w Dwójce dr Kinga Białek z zespołu ekspertów przygotowującego zmiany w podstawie programowej do języka polskiego.
Zobacz więcej na temat:  lektury szkolne debata Debata Dwójki Ryszard Koziołek KULTURA Dwójka

Światowy Dzień Poezji - świętujemy również w sobotę

W Dwójce przedłużyliśmy świętowanie czwartkowego (21.03) Międzynarodowego Dnia Poezji. W audycji "Dwie do setki" spotkaliśmy się z poezją, porozmawialiśmy o tym jak najlepiej prezentuje się na radiowej antenie, sprawdziliśmy jak czytać wiersze w radiu, a jak na scenie i spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób poezja łączy ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Światowy Dzień Poezji poezja Iwona Smolka Anna Chodakowska Krzysztof Siwczyk Dorota Gacek Dwójka