Polskie Radio
Section05

Katarzyna Kobylecka

Jak powstawały cztery Ewangelie kanoniczne? Czy tzw. Źródło Q rzeczywiście istniało?

Od niemal dwóch tysięcy lat trwają próby odpowiedzi na pytanie, kiedy zostały zredagowane cztery Ewangelie kanoniczne, czyli te, które zostały włączone w skład Nowego Testamentu. Kompletne teksty pochodzą dopiero z początku IV wieku. Z wcześniejszych czasów zachowały się tylko fragmentaryczne urywki. Czym zatem dysponujemy i czy możemy liczyć na jakieś nowe znaleziska?
Zobacz więcej na temat:  religia wiara ewangelia

ORP "Orzeł". Co stało się z najsłynniejszym polskim okrętem podwodnym?

ORP "Orzeł" to najsłynniejszy polski okręt podwodny, który zaginął wiosną 1940 roku i od kilku dekad jest bezskutecznie poszukiwany przez wyprawy badawcze. Kolejna polska ekspedycja spędziła niedawno na Morzu Północnym 7 tygodni, podczas których przeczesała 350 kilometrów kwadratowych dna. Jakie były efekty tej wyprawy?
Zobacz więcej na temat:  ORP Orzeł Morze Północne Piotr Wytykowski Marcin Jamkowski

Stefan Ossowiecki - najsłynniejszy jasnowidz II Rzeczpospolitej

80 lat temu, w czasie powstania warszawskiego, został rozstrzelany Stefan Ossowiecki - inżynier chemik, technolog, a jednocześnie... najsłynniejszy jasnowidz II Rzeczpospolitej. Pod wrażeniem jego fenomenu byli najważniejsi politycy i ludzie kultury 20-lecia międzywojennego, którzy mieli szansę przekonać się o jego wyjątkowych umiejętnościach w czasie prywatnych seansów i eksperymentów.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Ossowiecki II RP II Rzeczpospolita

Odkrycia w Delcie Nilu. Jakie tajemnice odsłoniło stanowisko Tell el Farcha?

Dwa złote posążki liczące sobie ponad 5 tys. lat otwierają najsłynniejszą na świecie kolekcję sztuki starożytności w Muzeum Egipskim w Kairze. Te unikatowe dzieła sztuki pochodzą z polskich wykopalisk w Tell el Farcha, w Dolinie Nilu. Współkierownikiem misji jest prof. Krzysztof Ciałowicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Ciałowicz starożytny Egipt NAUKA archeologia

Odciski łap i ogona płaza sprzed 300 milionów lat. Ważne odkrycie na Dolnym Śląsku

Podczas prac w czynnym kamieniołomie koło Nowej Rudy na Dolnym Śląsku natrafiono na odciski łap i ogona płaza sprzed 300 milionów lat. Odciśnięte w piaskowcu ślady ogona to historycznie pierwszy dowód na występowanie rogowych łusek u płazów blisko spokrewnionych z owodniowcami (organizmy, u których w rozwoju zarodkowym pojawiają się błony płodowe).
Zobacz więcej na temat:  archeologia Dolny Śląsk

Świat Mykeńczyków w poezji Homera. Czy jest to obraz zgodny z wynikami naukowych odkryć?

Bohater spotkania "Po drugiej stronie lustra" prof. Kazimierz Lewartowski jest badaczem cywilizacji egejskich z epoki brązu ze szczególnym uwzględnieniem kultury mykeńskiej, która rozwijała się między 1700 a 1100 r. p.n.e. Świat Mykeńczyków (Achajów) został na wieki utrwalony w poezji Homera, ale czy jest to obraz zgodny z wynikami naukowych odkryć?
Zobacz więcej na temat:  archeologia Grecja starożytna Grecja Kazimierz Lewartowski Homer

"Dagome iudex" - wielka zagadka polskiej mediewistyki

"Dagome iudex" to łaciński dokument z końca X wieku, wedle którego Mieszko I tuż przed śmiercią miał oddać pod papieską opiekę swoje państwo. Czy Dagome to normańska wersja imienia Mieszka, a może to imię, które władca otrzymał podczas chrztu? Co na ten temat uważa prof. Adam Łukaszewicz z Uniwersytetu Warszawskiego?
Zobacz więcej na temat:  Mieszko I mediewistyka początki państwa polskiego Dagome iudex dynastia Piastów Piastowie Adam Łukaszewicz Tomasz Łojewski