Polskie Radio
Section05

Katarzyna Kobylecka

Aramejski, grecki, hebrajski. W jakich językach mówiono w czasach Jezusa?

Na przełomie er, język aramejski dominował na ulicach miast i miasteczek Bliskiego Wschodu. W tym języku mówił również sam Jezus. Lingwistyczny obraz Palestyny był jednak zdecydowanie bardziej zróżnicowany. - Powszechnie używano również greki - przekonuje prof. Jan Kozłowski z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód językoznawstwo Jezus Chrystus Zobacz także Palestyna

Prof. Wodziński z Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. "Towarzyszyły mi duma i onieśmielenie"

Prof. Marcin Wodziński jest jednym z najwybitniejszych badaczy chasydyzmu w Polsce i za te badania otrzymał w tym roku najbardziej prestiżowe naukowe wyróżnienie - Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. - Znajduję się wśród wielkich postaci polskiej humanistyki. Czuję się jak karzeł na ramionach gigantów - podkreśla w rozmowie z Katarzyną Kobylecką. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Żydzi

Stan wojenny w Polsce. Dlaczego nie wprowadzono go we wrześniu 1981?

13 grudnia 1981 roku Polska znalazła się w kleszczach wojskowej dyktatury. Na okrągło powtarzane przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego w telewizji, milczące radia i głuche telefony - w taki sposób wprowadzenie stanu wojennego zapamiętała większość Polaków. Okazuje się, że stan wojenny mógł zostać wprowadzony kilka miesięcy wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Friszke stan wojenny Zobacz także Wojciech Jaruzelski Stanisław Kania Solidarność

Cesarz Makrynus. Jakie błędy popełnił podczas swoich rządów?

Cesarz Makrynus. Do czasu premiery filmu "Gladiator II" imię tego władcy znane było zapewne tylko historykom i tym, którzy interesują się dziejami Cesarstwa Rzymskiego. To postać tyleż interesująca co tragiczna. Rządził zaledwie czternaście miesięcy. - Został zaszlachtowany, a jego ciało przez kilka dni najwyraźniej leżało przy głównej drodze. Niestety nie docenił siły wojska - wskazuje prof. Piotr Dyczek.
Zobacz więcej na temat:  starożytność Rzym Zobacz także

Wacław Sieroszewski - etnograf badający Jakutów, Ajnów i Koreańczyków

Nazwisko Wacława Sieroszewskiego kojarzone jest przede wszystkim z jego patriotyczną działalnością. Trzykrotny więzień polityczny, zesłaniec syberyjski, jeden z najstarszych żołnierzy 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich. Po roku 1918 był ważną postacią życia publicznego oraz jednym z głównych inicjatorów kształtowania się środowiska literackiego odrodzonej Polski.
Zobacz więcej na temat:  kreta Wacław Sieroszewski

Malownicze Karfi. Jedno z ważniejszych stanowisk archeologicznych na Krecie

Malownicze, górskie Karfi to jedno z ważniejszych stanowisk archeologicznych na Krecie. Osada obronna położona na wysokości 1150 m często określana jest mianem "kreteńskiego" Machu Picchu. Pierwsze wykopaliska prowadzone tam były w latach 30-tych XX wieku, ale zdołano przebadać zaledwie niewielką część założenia, na które prawdopodobnie składało się nawet 150 domów. 
Zobacz więcej na temat:  kreta Wacław Sieroszewski

Pięciu Braci Męczenników. Kim byli pierwsi polscy święci?

W nocy z 10 na 11 listopada doszło do napadu na pięciu mnichów, którzy w okolicach Międzyrzecza gospodarowali w niewielkiej pustelni, wyznaczonej im przez księcia Bolesława Chrobrego. Był rok 1003, a ową grupę stanowili dwaj zakonnicy z Italii - Benedykt i Jan, do których dołączyli miejscowi nowicjusze "z kraju i mowy słowiańskiej" - Izaak, Mateusz oraz pomocnik Krystyn.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki NAUKA