Polskie Radio
Section05

katolicyzm

TYLKO U NAS "Wydłubano Maryi oczy". Podlaska wieś wstrząśnięta

Figurze Matki Boskiej stojącej pod krzyżem w podlaskiej wsi Kościuki ktoś m.in. odciął ręce i wydłubał oczy. Lokalna społeczność jest oburzona i wstrząśnięta. - Powstrzymywałam łzy, jak to zobaczyłam - słyszymy. Policja potwierdza, że prowadzona jest sprawa dot. obrazy uczuć religijnych. Wandale zniszczyli także inne obiekty kultu religijnego w tym regionie. - To na pewno nikt z naszej parafii. To była zorganizowana, nocna akcja - spekuluje ksiądz z choroszczańskiej parafii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Podlasie religia regiony

Pijany ksiądz odprawiał mszę pogrzebową. Zasnął na kazaniu

Ks. Tomasz K. z parafii w Rzejowicach koło Radomska (woj. łódzkie) został odsunięty od kierowania parafią po skandalu, do jakiego doprowadził w czasie mszy pogrzebowej. Proboszcz był tak pijany, że w jej trakcie zasnął. To jednak nie wszystko, ponieważ ciągnie się za nim również proces kanoniczny o molestowanie nieletniej dziewczynki. Dziś to już dorosła kobieta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół alkohol molestowanie seksualne społeczeństwo

Wacław Potocki. Outsider, heretyk i rekordzista polskiego baroku

– Potocki, jak obliczył Aleksander Brückner, napisał jakieś ćwierć miliona wierszy. Twórca ten jest więc, poza prozaikiem Kraszewskim, chyba najpłodniejszym autorem w dziejach naszej literatury. A przecież za życia prawie w ogóle go nie wydawano – mówił w 1987 roku literaturoznawca prof. Stefan Treugutt.
Zobacz więcej na temat:  Wacław Potocki literatura HISTORIA historia Polski pisarz poezja wiersze humor religia protestantyzm KSIĄŻKA książki

Biały puch czy skała? Sakrament małżeństwa

7 lipca przypada liturgiczne wspomnienie rodziny Ulmów, na które znamiennie wybrano rocznicę ślubu Wiktorii i Józefa.  Kilka dni później – 12 lipca wspominamy też innych małżonków Zelię i Ludwika Martn -  rodziców św. Teresy z Lisieux.  Te dwa przykłady błogosławionych małżeństw, znamiennie wskazują na znaczenie sakramentu małżeństwa dla budowania szczęśliwej wspólnoty rodzinnej. Dla Ulmów  zawarcie sakramentalnego małżeństwa było fundamentem rodziny, która zdała najtrudniejszy życiowy egzamin – z miłości silniejszej niż strach. Świadectwo rodziców Małej Teresy wskazuje na miłość małżeńską owocującą nie tylko świętością własną, ale i swoich dzieci.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół wiara religia miłość

Jak biskup burmistrza na stosie palił. Sprawa Mikołaja Grunberga

O życiu Mikołaja Grunberga nie wiemy prawie nic. Nieznana jest data jego urodzenia i jego losy do lat 40. XV wieku. W źródłach jego nazwisko zaczęły pojawiać się w czasie, gdy jego środowiskiem zainteresował się poznański trybunał inkwizycyjny. Dokumenty te są dziś świadectwem jednej z najhaniebniejszych kart dziejów nietolerancji religijnej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Zbigniew Oleśnicki Władysław Jagiełło Kazimierz Jagiellończyk tolerancja protestantyzm religia średniowiecze Czechy Poznań Wielkopolska wielkopolskie duchowieństwo