Polskie Radio
Section05

katolicyzm

Hanna Chrzanowska - Siostra naszego Boga

Wychowawczyni i mistrzyni wielu pokoleń pielęgniarek. Przed wojną redaktor naczelna pisma „Pielęgniarka Polska”.  Pionierka w opiece nad chorymi w ich domach - organizowanej w ramach parafii. Gdy umarła w Krakowie tysiące krakowian żegnały ją ze łzami w oczach, a kondukt prowadził sam Karol Wojtyła. W sobotę 28 kwietnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowskich Łagiewnikach - kard. Angelo Amato ogłosi ją błogosławioną. Hanna Chrzanowska będzie pierwszą na świecie, świecką pielęgniarką wyniesioną na ołtarze.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół ekumenizm

O aferze pedofilskiej w Kościele chilijskim

W ostatnich dniach papież Franciszek, w liście do biskupów Chile, przyznał, że doszło do „poważnych błędów” w ocenie sytuacji wokół skandalu pedofilii w Kościele w tym kraju i zarzutów tuszowania takich czynów. W audycji Terlikowski na Froncie rozmowa z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim, filozofem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Chile pedofilia Kościół papież Franciszek ŚWIAT

"Trwa wymywanie świąt z duchowego, polskiego krajobrazu"

W okresie wielkanocnym jesteśmy otoczeni przez kurczaki, zajączki, króliczki, kury, zakupy, gotowanie, świąteczne porządki, po których następuję dwa dni świętowania jedzenia. Czym jest Wielkanoc dla Polaków – wielkim świętem religijnym, duchowym, czy też istotnym elementem naszej obyczajowości? Gośćmi audycji O Sobie Samych byli: dr Zuzanna Grębecka z Instytutu Kultury Polskiej UW i prof. Zbigniew Mikołejko z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 święta Wielkanoc religia wiara Kościół

Woda w aspektach mistycznych i estetycznych

Poniedziałek Wielkanocny to okazja, aby oblać kogoś bezkarnie odrobiną wody. W audycji Kwadratura Kultury, goście Moniki Małkowskiej: Irena Groblewska, poetka, specjalista od PR i Łukasz Kosowski, historyk sztuki, kurator Muzeum Literatury w Warszawie mówili o tym, jakie znaczenie ma w naszej kulturze woda i jak wpływ wywiera ona na nasze życie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 woda wodór kształty malarstwo tradycja Wielkanoc chrześcijaństwo

13. rocznica śmierci Jana Pawła II: "Nie lękajcie się!"

Słowa, aby wierni "nie lękali się" wypowiedziane podczas mszy świętej inaugurującej pontyfikat, stały się hasłem tegorocznych obchodów 13. rocznicy śmierci Jana Pawła II, organizowanych przez warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II. O swoich spotkaniach i relacjach z Ojcem Świętym opowiedział w Polskim Radiu 24 metropolita lwowski - abp Mieczysław Mokrzycki, który od 1996 r. był jego osobistym sekretarzem. O obchodach rocznicy śmierci papieża mówił także Marcin Nowak, koordynator tego wydarzenia z Centrum Myśli Jana Pawła II i ks. Grzegorz Kurp, pallotyn, filozof.  
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Kościół Rzym Watykan Karol Wojtyła

"Wielkanoc to czas, kiedy stało się coś naprawdę wielkiego"

- Wielkanoc jest dniem, kiedy stało się coś naprawdę wielkiego – powiedział Mohamed Adam, który wraz z jezuitą o. Mariuszem Biglem, ks. Karolem Długoszem, asystentem Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiegoi etnografem Janem Witoldem Suligą był gościem audycji Ideologika. Rozmowa dotyczyła wartości Wielkanocny i ich znaczeniu w różnych religiach.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc święta Kościół chrześcijaństwo

Kobiety przy grobie Jezusa

W opisach poranka zmartwychwstania, jakie znamy z Ewangelii, kobiety pełnią rolę szczególną. To dobra okazja, aby podjąć temat miejsca i roli kobiety w Kościele w dawnych wiekach i obecnie. Dlatego dziś w Familijnej Jedynce chcemy spytać: jakie obrazy kobiecości wyłaniają z nauczania Kościoła i Biblii, w jaki sposób są one odbierane przez współczesne kobiety i czy są one odpowiedzią na ich aspiracje? Gośćmi audycji byli: dr Monika Waluś teolog, gospodyni domowa, dr Dominika Żukowska-Gardzińska z teolog z Centrum Myśli Jana Pawła II i dr Sebastian Duda teolog i publicysta „Więzi”.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół ekumenizm

Chrześcijaństwo a europejskie elity intelektualne

– Większość intelektualistów, zwłaszcza w humanistyce, to ludzie nastawieni do chrześcijaństwa chłodno, czasem wrogo – wskazywał w Konfrontacjach Idei prof. Ryszard Legutko, filozof, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Polityk w Polskim Radiu 24 mówił o nastawieniu europejskich elit do religii chrześcijańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chrześcijaństwo Kościół katolicki Zdzisław Krasnodębski Ryszard Legutko