Polskie Radio
Section05
klimat

POLSKIE RADIO 24 Budynki będą niczym pralki i lodówki? Ekspert o planach UE

- Mamy charakterystykę energetyczną przy pralkach czy lodówkach, dlaczego zatem nie mielibyśmy jej mieć w przypadku budynków? - pytał retorycznie w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski, ekspert z Fundacji Polska z Natury, odnosząc się do unijnych planów dotyczących budownictwa zeroemisyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budownictwo emisja gazów energetyka mieszkania ochrona środowiska środowisko klimat ekologia Daniel Czyżewski

Wojciech Modzelewski o projekcie dot. ochrony klimatu

Jak naprawić cztery żywioły? Propozycje zmian systemowych w obszarze ochrony klimatu i środowiska przygotowane są przez Fundację Client Earth, Prawnicy dla ziemi. Jakie są główne postulaty działań proekologicznych, globalnych oraz lokalnych? O tym w audycji "Zmiana klimatu" w Polskim Radiu 24 mówił Wojciech Modzelewski, prawnik z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Dydo Wojciech Modzelewski klimat Polskie Radio 24 ochrona środowiska

PR24 Ekspert: nie ma już odwrotu o działań na rzecz Ziemi

Jesteśmy konsumentami Ziemi. Nasz sposób życia niszczy planetę i nas samych. Doprowadza do migracji klimatycznych i jest to zjawisko globalne. Zanieczyszczenie środowiska wywołuje alergie i choroby. Powinniśmy mniej konsumować, zmienić styl życia i myślenie. Inaczej się odżywiać, jeść mniej mięsa, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zaprzestać wydobycia węgla. Jeśli chcemy przetrwać, musimy działać na rzecz planety. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Weronika Michalak z HEAL Polska (Health and Environment Alliance).
Zobacz więcej na temat:  klimat ochrona środowiska emisja gazów emisja co2 ekologia

Zmiany klimatu postępują. Czy grozi nam kryzys wodny?

Najnowszy raport Światowej Organizacji Meteorologicznej jest jednoznaczny. Planeta wysyła nam sygnały ostrzegawcze. Zmiany klimatu postępują. W Brazylii odnotowano kolejny rekord: 42 st. C w cieniu i ponad 60 st. C. temperatury odczuwanej. W ubiegłym roku pobite zostały rekordy temperatur powietrza i oceanów, stężenia gazów cieplarnianych, topnienia lodowców, utraty pokrywy lodowej na Antarktydzie. 
Zobacz więcej na temat:  zmiany klimatyczne klimat ekologia środowisko pogoda Antarktyda Unia Europejska woda oceany społeczeństwo meteorologia infografika

Zmiany klimatu. Ekspert wskazuje niepokojące sygnały

Początek wiosny to okazja do stawiania pytań, w jaki sposób może ukształtować się najbliższy czas, jeżeli chodzi o temperatury. Czy po rekordowo ciepłej jesieni i zimie, czas na rekordy temperatur wiosną? O długoterminowych spojrzeniach i zmianach klimatu rozmawiamy z Anną Sierpień z Fundacji Edukacji Klimatycznej, specjalistką w dziedzinie wpływu zmian klimatu na środowisko przyrodnicze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda prognoza pogody deszcz wiosna słońce społeczeństwo klimat zmiany klimatyczne

Krajowa polityka klimatyczna. Wyższe cele udziału OZE

W marcu 2024 r. Komisja Europejska opublikowała projekt aktualizacji polskiego Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. W dokumencie strona polska prognozuje, że w 2030 r. udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie 29,8 proc., a w przypadku elektroenergetyki przekroczy 50 proc. Przełoży się to na spadek emisji o 35 proc. w stosunku do 1990 r. (o 288 mln ton ekwiwalentu CO₂).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA społeczeństwo klimat energetyka

Rok 2023 najcieplejszy w historii. "Przebito sufit"

- Wyjątkowo ciepły północny Atlantyk musiał w końcu wywrzeć wpływ na warunki w Europie - zaczęliśmy ten rok bardzo mocną dodatnią anomalią termiczną. Sezon wegetacyjny zaczął się o dwa tygodnie wcześniej. Dla natury to kolejny "dezorientujący sygnał" - powiedział w rozmowie z portalem PolskiegoRadia24.pl prof. Bogdan Chojnicki z Pracowni Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa ONZ klimat przyroda zmiany klimatyczne środowisko środowisko naturalne NASZ WYWIAD wywiad

PR24 Nowe standardy energetyczne domów w UE. "To ogromne kwoty"

- Najpierw wypadałoby, aby komisarze europejscy pojechali na węgierską, bułgarską czy polską prowincję, zobaczyli jak to wygląda i potem tworzyli plany i strategie. W dzisiejszych czasach czysta technokracja zupełnie nie wystarczy, trzeba sprawdzić potrzeby ludzi, warunki ekonomiczne - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski (Fundacja Polska z Natury).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd miasto zdrowie klimat budownictwo Daniel Czyżewski