Polskie Radio
Section05

komunizm

Premier oddał hołd bohaterom i przypomniał kontekst Bitwy Warszawskiej. "Sojusz Rosji i Niemiec przeciwko Polsce"

Premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., przypomniał, że "102 lata temu Polacy pod Warszawą powstrzymali bolszewicki rajd na Europę". "Determinacja, z jaką Naród Polski prowadził walkę, jego jednolita postawa, dały odpór najeźdźcy" - podkreślił szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska historia Polski Wojsko Polskie Mateusz Morawiecki bolszewicy POLSKA polityka

Antykomunizm kard. Wyszyńskiego. Prof. Żaryn: Wielka Nowenna miała pomóc przenieść naród w drugie tysiąclecie

Dziś przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W niedzielę na Jasną Górę dotarły relikwie bł. kard. Wyszyńskiego przyniesione przez 311. Warszawską Pielgrzymkę Pieszą Akademickich Grup "17". O roli Matki Bożej w życiu kard. Stefana Wyszyńskiego mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jan  Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Dudkiewicz Jan Żaryn Stefan Wyszyński Kościół Kościół katolicki

"Operacja polska" NKWD. 85 lat temu padł rozkaz o eksterminacji 111 tys. Polaków​

"Rozkazuję od 20 sierpnia 1937 roku rozpocząć szeroką operację prowadzącą do pełnej likwidacji terenowych jednostek Polskiej Organizacji Wojskowej i przede wszystkim jej dywersyjno - szpiegowskich i powstańczych kadr w przemyśle, transporcie, sowchozach i kołchozach" – to pierwsze słowa zbrodniczego rozkazu nr 00485 wydanego 11 sierpnia 1937 na polecenie Stalina przez Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR Nikołaja Jeżowa.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Dwudziestolecie międzywojenne Józef Stalin NKWD zbrodnie sowieckie

85. rocznica "operacji polskiej NKWD". Sakiewicz: skąd milczenie polskich instytucji?

- Dziś żadna polska instytucja nie opublikowała nawet jednego tweeta upamiętniającego największą jednorazową masakrę Polaków w historii. To świadczy o tym, że naszą historią gospodarują obce państwa - mówił w Polskim Radiu Tomasz Sakiewicz. Gośćmi byli również publicyści Agaton Koziński i Paweł Krulikowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA NKWD historia Polski zbrodnie sowieckie

"Jego historia nadaje się na kilka filmów". Tadeusz Płużański o Henryku Wieliczko ps. Lufa

- Można powiedzieć, że chłopaki z Wileńskiej AK to był inny sort Polaków, taki jeszcze bardziej zaangażowany, jeszcze bardziej patriotyczny. Oni rzeczywiście żyli tymi wartościami Bóg, Honor, Ojczyzna i byli przy tym niezwykle skuteczni  - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa PRL Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA Tadeusz Płużański ludzie POLSKA

"Ojciec w końcu został wydobyty z tych dołów". Rodziny ofiar totalitaryzmów odebrały noty identyfikacyjne

W Belwederze rodziny odnalezionych ofiar totalitaryzmów i czystek etnicznych odebrały noty identyfikacyjne. W sumie trzydzieści osób odzyskało swoją tożsamość. - Po 68 latach od śmierci ojca, nareszcie został wydobyty z tych dołów, z zapomnienia - mówił Zbigniew Człowiekowski, syn Kazimierza Człowiekowskiego, żołnierza AK i więźnia sowieckich łagrów. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa IPN totalitaryzm nazizm historia Polski Łączka Żołnierze Wyklęci represje

Czy III Rzeczpospolita rozliczyła się ze zbrodniami stalinowskimi?

Lata 1944-1956 to jeden z najmroczniejszych okresów w najnowszej historii Polski. Szalejący aparat komunistycznych represji bez skrupułów skazywał na śmierć bądź na kary długoletniego więzienia ludzi, którzy, z punktu widzenia władzy, byli niewygodni czy wręcz groźni. Krew na rękach mają szczególnie orzekający wówczas sędziowie i prowadzący te sprawy prokuratorzy...
Zobacz więcej na temat:  historia Polski stalinizm Klub Trójki piotr gontarczyk Trójka