Polskie Radio
Section05

komunizm

M. Iwanow: K. Morawiecki uważał, że Okrągły Stół był zdradą

- Kornel Morawiecki nie chciał iść na kompromisy z komunistami; uważał, że Okrągły Stół był zdradą naszej walki z tym systemem. Nie godził się z tym, że komunizm praktycznie już upadł, a "S" chciała się dogadywać z komunistami – ocenił prof. Mikołaj Iwanow w wywiadzie dla tygodnika "Plus Minus".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kornel Morawiecki opozycja Solidarność Walcząca pogrzeby Order Orła Białego

Kornel Morawiecki. Najważniejsza była dla niego Polska

Niezłomny działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej. Kornel Morawiecki był również wybitnym politykiem i nauczycielem akademickim. Zmarł 30 września. W audycji "Nos Kleopatry" Artur Adamski, działacz Solidarności Walczącej i autor książek o marszałku seniorze, wspominał postać kawalera Orderu Orła Białego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA PRL Kornel Morawiecki opozycja demokratyczna

Archiwalna rozmowa w PR24. Kornel Morawiecki o swoim synu

– Władza przez dzieci, przez młodych ludzi, chciała dojść do opozycjonistów – powiedział Kornel Morawiecki. W Polskim Radiu 24 przypominamy cykl audycji "Kornel Morawiecki – nie tylko o Polsce". Założyciel "Solidarności Walczącej" mówił w ubiegłym roku m.in. o próbie złamania go poprzez porwanie syna Mateusza – obecnego premiera.
Zobacz więcej na temat:  Kornel Morawiecki historia Polski Mateusz Morawiecki Solidarność Walcząca

"W czasach szaleństwa". Czterech bohaterów, te same wartości

- Po pierwsze niezależność myślenia, niepoddawanie się tym falom szaleństwa w postaci wzbierających ideologii komunizmu i nazizmu. Skąd oni czerpali siłę? Z poczucia nadciągającej katastrofy. Uważali, że trzeba sobie stawiać wymóg niezależności i dawania przykładu - mówiła w Dwójce Magdalena Grochowska, autorka książki "W czasach szaleństwa".
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA KULTURA nazizm Dorota Gacek Paweł Hertz Jerzy Stempowski pseud. Paweł Hostowiec

43. rocznica powstania Komitetu Obrony Robotników

Sprzeciw wobec polityki władz PRL, a także niesienie pomocy osobom represjonowanym w wyniku wydarzeń Czerwca ’76, przede wszystkim w Radomiu, Ursusie i Płocku. To główne założenia Komitetu Obrony Robotników, którego 43-lecie założenia przypada w bieżącym roku. O historii organizacji mówił w audycji "Historia na dziś" dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA historia PRL PRL KOR Tadeusz Płużański fakty opinie ciekawostki

P. Gliński: komunizm mordował, okradał i osłabił szanse rozwoju Polski

- Ludzie, którzy do tej pory są postkomunistami, moim zdaniem, powinni zniknąć z życia publicznego. Nie ma usprawiedliwienia dla tego, co zrobił komunizm - mówi w audycji "Nieznani Znani" prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, a także socjolog, ekolog, nauczyciel akademicki, przewodniczący Rady Programowej PiS.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Małgorzata Raczyńska-Weinsberg ekologia Solidarność

NASZ WYWIAD A. Lipiński: kolejna kadencja PiS potrzebna, by wygrać z postkomunizmem

– Po 1989 roku liczne fabryki likwidowano, ponieważ władali nimi ludzie z aparatu PZPR, którzy pozbywali się tego majątku, by zyskać prywatne pieniądze. Między innymi dlatego tak trudno do końca pozbyć się wpływów postkomunistycznych. Jednak jeśli PiS utrzyma władzę przez kolejną kadencję, pewne zjawiska zostaną ostatecznie wyeliminowane – mówi wiceprezes PiS Adam Lipiński, kandydat na posła z okręgu legnicko-jeleniogórskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Adam Lipiński Prawo i Sprawiedliwość dekomunizacja PZPR reformy