Polskie Radio
Section05

komunizm

Historyk: Porozumienia Sierpniowe pokiereszowały szczękę komunizmowi

- Kilkanaście miesięcy funkcjonowania Solidarności było okresem poluzowania systemu komunistycznego, choć nie wszystkie 21 postulatów zostały wypełnione. Porozumienia Sierpniowe pokiereszowały szczękę komunizmowi. To, co wyrosło na tych porozumieniach zaważyło na to, jak wyglądała transformacja w roku 1989 - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Wołk, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Solidarność 1980 Lech Wałęsa Anna Walentynowicz historia Polski Jerzy Jachowicz PRL

Historyk: w 1980 roku Polacy powstali z kolan

– Mówiąc o przyczynach stworzenia "Solidarności" pada jedno słowo: godność. Rok 1980 był powstaniem z kolan polskiego społeczeństwa po to, by żyć godnie. System, który tłamsił i powodował, że ludzie byli plugawieni, powodował, że godność była czymś kluczowym – powiedział historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL historia Polski HISTORIA historia PRL sierpień 80 1980 Gdańsk Stocznia Gdańska strajki sierpniowe strajki

Kpt. Wojciech Grzesiakowski: w 1945 roku doszło do zamiany okupantów

– Kiedy Niemcy zaatakowali moją miejscowość, myślałem, że świat się wali – powiedział kpt. Wojciech Grzesiakowski, członek konspiracyjnej organizacji ,"Żołnierze Wolnej Polski". W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek z cyklu wspomnień z okupacji niemieckiej i sowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA II wojna światowa powroty z niepamięci Żołnierze Wyklęci nazizm okupacja sowiecka okupacja niemiecka

"Święci szaleńcy" czyli jak zrozumieć Rosję

- Wszyscy patrzą na  Rosje z punku widzenia, który przyjęli w swoim kraju. Spróbowałam w książce dotknąć pewnej grupy mieszkańców tego kraju, nazywanych "świętymi szaleńcami" i na tej podstawie zbudować kod rosyjskiego zachowania, który przeszedł na całe społeczeństwo. Takie spojrzenie może nam pomóc zrozumieć Rosję właśnie od wewnątrz – mówiła w Polskim Radiu 24 Prof. Ewa Thompson, slawistka, historyk idei z Uniwersytetu Rice w Houston.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Europa Zachodnia Rosja demokracja

Gry w otwarte karty, czyli wywiad i kontrwywiad w PRL

- W 99,9 proc. praca kontrwywiadowcza nie ma nic wspólnego z działalnością Jamesa Bonda. To zwykle zajęcie żmudne, biurokratyczne, często sterczy się w jakimś punkcie i próbuje coś wypatrzeć. Wynika to też z faktu, że kontrwywiad jest ubogim krewnym wywiadu. Najlepsi kontrwywiadowcy szli do wywiadu, gdzie można było więcej zarobić i zwykle związane było z wyjazdem na Zachód. Dreptenie za zagranicznymi dyplomatami w PRL było żmudne i nudne - mówił w Polskim Radiu 24 hiostoryk dr Patryk Pleskot.
Zobacz więcej na temat:  PRL szpieg Ryszard Kukliński historia PRL