Polskie Radio
Section05

komunizm

Mit Żołnierzy Wyklętych. „Trzeba uważać, by nie przesadzić"

W ostatnich dniach dużo mówiono w mediach o „Niezłomnych”. Takie postaci, jak „Inka” czy „Zagończyk” były wspominane w kontekście obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Czy zbyt mocne eksponowanie polskich bohaterów z przeszłości może zaszkodzić pamięci o nich? Nad tym zastanawiali się goście audycji Szukając Dziury w Całym. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Łukasz Warzecha II wojna światowa Paweł Ukielski PRL historia Polski

Mit Żołnierzy Wyklętych w polskiej kulturze

Czy na zjawisko pośmiertnego „powrotu” Żołnierzy Wyklętych do naszej kultury i świadomości powinniśmy patrzyć z triumfem, rezerwą czy namysłem? Czy los żołnierzy, który był naznaczony klęską powrotu komunizmu może być dobrym wzorcem obywatelskim? Gośćmi audycji Rozpruwacz kulturalny byli: Wojciech Tomczyk - dramaturg i scenarzysta oraz dr Mikołaj Mirowski - historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci polityka historyczna historia Polski Wojciech Tomczyk

Żołnierze Wyklęci. Walka między Polakami czy z siłą obcą?

Zainicjonowany przez Lecha Kaczyńskiego i Janusza Kurtykę w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest corocznie 1 marca. Czy walka żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego była walką z Polakami czy siłą obcą?  O tym w Komentarzu Tygodnia dyskutowali Adrian Stankowski (Gazeta Polska), Artur Stelmasiak (Tygodnik Niedziela), Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny) i Krzysztof Iszkowski (Liberte).
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci PRL ZSRR historia Polski Adrian Stankowski Bogumił Łoziński

"Władze PRL do końca walczyły z prawdą o Katyniu"

Rewolucja „Solidarności” była momentem, w którym zaczęto mówić otwarcie o tematach tabu w PRL. Jednym z tych tematów była Zbrodnia Katyńska. 5 marca przypada 77. rocznica podjęcia przez Biuro Polityczne WKP(b) tzw. decyzji katyńskiej. O Zbrodni Katyńskiej mówił w audycji Historia Solidarności dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Katyń Związek Sowiecki ZSRR PRL cenzura Zbrodnia Katyńska historia Polski NKWD IPN HISTORIA

W biegu "Wilczym Tropem" pobiegło 60 tys. osób!

V edycja projektu "Tropem Wilczym" została zrealizowana w 273 miastach na terenie Polski i poza jej granicami. W biegu pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego pobiegło w tym roku ponad 60 tys. osób. O szczegółach akcji związanej z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówił w audycji Cafe Armia Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Dworczyk Żołnierze Wyklęci Ministerstwo Obrony Narodowej Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych bieganie Kresy historia Polski

Żołnierze Wyklęci. Na długi czas zatarto o nich pamięć

- Nie tylko o nich nie mówiono, ale stworzono taką atmosferę, że przyznanie się, że miało się w rodzinie kogoś, kto po roku 1945 walczył z komunizmem, groziło konsekwencjami, nawet uwięzieniem, a już na pewno gorszą pracą i innymi przykrościami - przypominał prof. Janusz Odziemkowski.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski Żołnierze Wyklęci Robert Kostro historia Polski II wojna światowa Janusz Odziemkowski

"Zostali skazani przez komunistów na niepamięć"

– Po 1989 roku nie pozwolono na to, by sędziowie i prokuratorzy biorący udział w procesach Żołnierzy Wyklętych zostali ukarani – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi Debaty Poranka byli również Maciej Skotnicki, prezes stowarzyszenia „Studenci dla Rzeczypospolitej” i prof. Rafał Wnuk, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci historia Polski Jan Żaryn

"Profesor Szwagrzyk przywraca Niezłomnym sprawiedliwość"

Dziś (wtorek) wyróżnienie Człowieka Roku 2016 „Tygodnika Solidarność” odebrał prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej i szef zespołu, który przeprowadza ekshumacje na warszawskiej „Łączce”. – Przyznanie nagrody prof. Szwagrzykowi to efekt jego pracy. Tego, że przywraca cześć bohaterom – mówiła w Polskim Radiu 24 Izabela Kozłowska, dziennikarka „Tygodnika Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  IPN Krzysztof Szwagrzyk Żołnierze Wyklęci Jarosław Szarek historia Polski