Polskie Radio
Section05

Kościół katolicki

Trzy tygodniki, czyli jak powstały pisma katolickie w komunistycznej rzeczywistości 1945 roku

"Tygodnik Powszechny", "Tygodnik Warszawski" czy tygodnik "Dziś i juro" zaczęły ukazywać się w 1945 roku, w nowej rzeczywistości, instalowania się komunistycznej władzy. Jakie idee przekazywały te pisma czytelnikom? Kim byli ludzie je upowszechniający? Dlaczego jedni trafili do więzień, inni nie po zamknięciu tytułu?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Tygodnik Powszechny PRL komunizm historia PRL religia Stefan Wyszyński Adam Stefan Sapieha czytelnictwo

Rozpoczyna się zebranie plenarne KEP. Biskupi podsumują I sesję synodu o synodalności

W poniedziałek na Jasnej Górze rozpoczyna się 396. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Głównym tematem obrad będzie podsumowanie rzymskiej sesji Synodu o synodalności - poinformował sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Zebranie plenarne KEP potrwa dwa dni, a po jego zakończeniu - 21 listopada - biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aktualności katolickie Jasna Góra Częstochowa Episkopat Polski

Polski ksiądz Henryk Okołotowicz zatrzymany przez białoruskie władze. Grozi mu 15 lat więzienia

Na Białorusi został zatrzymany polski ksiądz Henryk Okołotowicz z parafii w Wołożynie w pobliżu Mińska. Jak informuje w serwisie Telegram niezależny kanał katolicki Chrześcijańska Wizja, który powołuje się na anonimowe źródła, duchowny miał zostać aresztowany na podstawie artykułu Kodeksu karnego "zdrada stanu". Za zarzucane mu rzekome przestępstwa grozi mu od siedmiu do nawet 15 lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś represje duchowieństwo Polacy na Białorusi

Holland uderza w polski Kościół i zarzuca "konflikt z Watykanem". "Polacy to katolicy, ale nie chrześcijanie"

Agnieszka Holland otrzymała nagrodę specjalną na rzymskim festiwalu filmowym, który zrodził się z inicjatywy św. Jana Pawła II. Podczas spotkania reżyserka oskarżyła rząd PiS i prezydenta Polski o używanie retoryki z czasów nazistowskich oraz oceniła, że Polacy to katolicy, ale nie chrześcijanie. Mówiła też o konflikcie, jaki miałby istnieć pomiędzy polskim Kościołem a Watykanem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Agnieszka Holland Kościół katolicyzm

Orędzie włoskich biskupów: jakże wiele jest życia, któremu społeczeństwo odmawia prawa do istnienia

Włoscy biskupi w perspektywie 46. Narodowego Dnia Życia, obchodzonego we Włoszech 4 lutego 2024 roku, a w Polsce 24 marca napisali, że "próby określenia "czasu, kiedy życie w łonie matki" staje się ludzkie, podobne są do przypadków dyskryminacji rasowej". Podkreślono, że dziś jesteśmy świadkami niewystarczającej ochrony życia "którego godność i wartość potwierdzają zawsze i w każdych okolicznościach istotne racje".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Kościół

PR24 Synod o synodalności. Ks. prof. Robert Skrzypczak: narasta tendencja, by Kościół mówił językiem tego świata

Ksiądz profesor Robert Skrzypczak, teolog i wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie, mówił w Polskim Radiu 24 o swoim sceptycyzmie związanych z synodem o synodalności, z drogą synodalną i toczącymi się w Kościele katolickim dyskusjami o koniecznych zmianach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Skrzypczak Filip Memches aktualności katolickie religia