Polskie Radio
Section05

Kościół katolicki

Ks. Kurp SAC na Wielki Czwartek: kapłaństwo bez ducha służby jest wynaturzone

- Często słyszymy o tych, którzy błądzą, mylą kapłaństwo z jakąś formą strukturalno-społeczną, która ma jakieś konkretne znamiona. Natomiast często pomijany jest aspekt ofiarniczy i wtedy to kapłaństwo się wynaturza, staje się czymś przeciwnym samemu sobie - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Grzegorz Kurp, pallotyn. 
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Polskie Radio 24 katolicyzm chrześcijaństwo społeczeństwo Triduum Paschalne

"Chcemy, aby Bóg nas przeprowadził przez Krzyż". Ks. prof. Skrzypczak o liturgii Wielkiego Czwartku

Dziś Wielki Czwartek, początek Triduum Paschalnego i przygotowanie do najważniejszych świąt - Zmartwychwstania Pańskiego. - Liturgia Wielkiego Czwartku jest wdzięcznością za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, ale przede wszystkim oznacza poddanie się działaniu Boga. Chcemy, aby Bóg nas przeprowadził przez krzyż, przez to wszystko, czego się boimy, aż do duchowego Zmartwychwstania - wyjaśnił ksiądz profesor Robert Skrzypczak, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicyzm Wielkanoc Triduum Paschalne

Abp Szewczuk: jeśli Ukraina ma za plecami taki mur jak Polska, może walczyć dalej

Arcybiskup Światosław Szewczuk podziękował Polakom za przyjęcie milionów uchodźców z Ukrainy, pomoc humanitarną, a także wspieranie walczącego kraju na forum Unii Europejskiej. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podczas konferencji online "Wojna w Ukrainie - perspektywa kościelna" skomentował także postawę papieża Franciszka wobec wojny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina wojna 2022 papież Franciszek Cyryl I społeczeństwo serwis wschodni

"Może prowadzić do ślepego zaułka". Biskupi świata zaniepokojeni niemiecką drogą synodalną

"Historia chrześcijaństwa pełna jest wysiłków podejmowanych w dobrej intencji, które utraciły swoje oparcie w Słowie Bożym, w wiernym spotkaniu z Jezusem Chrystusem, w prawdziwym słuchaniu Ducha Świętego i w poddaniu naszej woli, woli Ojca" - ostrzegają niemieckich biskupów sygnatariusze listu ws. niemieckiej drogi synodalnej.
Zobacz więcej na temat:  Kościół aktualności katolickie społeczeństwo Europa papież papież Franciszek ŚWIAT Niemcy wiara

Prześladowania katolików w Chinach. Władze zaostrzają kurs przed Wielkanocą, uprowadzono biskupa

W ostatnich dniach władze Chin zaostrzyły represje wobec Kościoła katolickiego. 7 kwietnia wywieziono samolotem w nieznanym kierunku biskupa Wenzhou (z prowincji Zhejiang) Shao Zhumina. Prawdopodobnie chciano mu w ten sposób uniemożliwić sprawowanie obrzędów Wielkiego Tygodnia. Katolicy w Chinach, nieuznający kontrolowanego przez rząd Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, zmuszeni są działać w podziemiu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny katolicyzm Pekin

Droga Krzyżowa w Koloseum pod przewodnictwem papieża. Rosjanie razem z Ukraińcami poniosą krzyż

Jak poinformował Watykan, rodziny z Rosji i Ukrainy będą razem nieść krzyż przy przedostatniej stacji Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum pod przewodnictwem papieża Franciszka w Wielki Piątek. Rozważania nawiązują do wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Watykan Rzym papież Franciszek papież droga krzyżowa Wielki Post Wielkanoc chrześcijaństwo wiara Kościół wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe

Tradycja zapowiadająca Wielkanoc. Co symbolizuje palma wielkanocna?

Dziś Niedziela Palmowa, a więc i dzień święcenia palm wielkanocnych. To przypadające na siedem dni przed Wielkanocą święto nazywane jest także Niedzielą Wierzbną, a to dlatego, że pierwsze palmy wykonywano właśnie z witek wierzby. Jak palma wielkanocna zmieniała się na przestrzeni wieków, jakie zwyczaje się z nią wiązały i co symbolizuje?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski Wielkanoc tradycja Niedziela Palmowa religia zwyczaje małopolskie Michał Fedusio święta wieś

TYLKO U NAS Co Kościół mówi o wojnie? Zobacz, jak zmieniało się stanowisko papieży

Wojna zawsze wiąże się z cierpieniem i bólem, często całych narodów, niszczy dorobek i osiągnięcia pokoleń, obracając je w gruzy. Kościół zawsze mówił o konieczności zapewnienia pokoju – do trwających w danym czasie konfliktów i wojen odnosili się kolejni papieże, wystosowując w określonych realiach historycznych konkretne apele. Publikujemy najważniejsze wypowiedzi i stanowiska głów Kościoła w obliczu wojen.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Ukraina Kościół aktualności katolickie społeczeństwo Europa papież Jan Paweł II HISTORIA Benedykt XVI Watykan II wojna światowa I wojna światowa papież Franciszek Przemysław Goławski ŚWIAT

Czy można przewidzieć swoją śmierć? Ks. prof. Ryszard Rumianek przeczuwał tragedię

Wśród 96 osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, byli przedstawiciele wielu grup społecznych, zawodów czy religii. W swoich środowiskach odgrywali ważne role. Jedną z tych osób był ks. prof. Ryszard Rumianek - rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. To za jego kadencji uczelnia znacznie się rozwinęła, wybudowano drugi, nowoczesny kampus. Znajomi i przyjaciele księdza rektora podkreślają, że był on bardzo towarzyską osobą. Był cenionym naukowcem i m.in. przewodnikiem po Ziemi Świętej, co sprawiło, że w swoim życiu odbył niejedną podróż samolotem. Mimo to przed podróżą do Smoleńska zachowywał się inaczej niż zwykle. Kiedy po katastrofie szukano jego testamentu, znaleziono go na blacie jego biurka. O tych wydarzeniach i o postaci ks. prof. Ryszarda Rumianka porozmawialiśmy z jego przyjacielem i współpracownikiem - ks. prof. Janem Przybyłowskim.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk 2022 katastrofa w Smoleńsku Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego wywiad historie wiara POLSKA społeczeństwo

Ewa Czaczkowska: nawet kiedy Ojciec Święty umierał, to również wskazywał nam drogę

- To, że Jan Paweł II umierał w wigilię święta Bożego Miłosierdzia, pokazywał nam kierunek, nadzieję, to znaczy, że pokazywał nam drogę. To było bolesne, dojmujące, ale jednocześnie przepełnione nadzieją i duchem, którego się wtedy czuło. Było to zatrzymanie dla większości z nas, powiew Ducha, który był w tym symbolicznym zamknięciu księgi na pogrzebie Jana Pawła II, która leżała na jego trumnie - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Ewa Czaczkowska (historyk z UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II pielgrzymka POLSKA Polskie Radio 24 rocznica papież

Polacy pomagają uchodźcom z Ukrainy. Fotograf papieża: urzeczywistniło się nauczanie Jana Pawła II

- Jestem przekonany, że jak Jan Paweł II patrzy z nieba na Polaków, na tych ludzi, którzy pomagają Ukrainie, to myśli sobie "Boże, to co ja do nich mówiłem o człowieczeństwie, o rodzinie, o miłości do bliźniego, to w jakiś sposób się spełniło" - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Bujak (fotograf papieża).
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II pielgrzymka POLSKA Polskie Radio 24 rocznica papież

NASZ WYWIAD 17. rocznica śmierci Jana Pawła II. Dmitrowicz: wezwania papieża trzeba realizować, a nie tylko powtarzać cytaty

- Gdy patrzymy na potworne rzeczy, które dzieją się na Ukrainie, na ten brutalny atak Rosji i Putina na Ukraińców, to widzimy, jak bardzo mocno brakuje nam tego, o czym mówił Jan Paweł II - ocenia historyk Piotr Dmitowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Ukraina Kościół aktualności katolickie społeczeństwo Europa papież Jan Paweł II HISTORIA historia Polski