Polskie Radio
Section05

kościół prawosławny

"Spór dotyczy korzeni historycznych". Prof. Grala o religijnym kontekście wojny Rosji z Ukrainą

- Rosja powołuje się na wspólne dla całej Rusi korzenie, wynikające z chrztu Rusi za Włodzimierza Wielkiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Hieronim Grala, historyk, badacz dziejów Rusi, dyplomata. Gościem audycji była również dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Ruś Kijowska wojna na Ukrainie religia Kościół wojna 2022 Rosja Ukraina Europa

Cerkiew wspiera działania Kremla. Polscy duchowni potępili wypowiedzi patriarchy Cyryla

Stanowczo odrzucamy wypowiedzi patriarchy moskiewskiego w sprawie wojny na Ukrainie - oświadczyła Komisja ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną. Duchowni podkreślili, że nic nie usprawiedliwia wojennej agresji, której ofiarą padło społeczeństwo i suwerenne państwo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna 2022 Rosja Ukraina Kościół Episkopat Polski Cyryl I Kościół katolicki społeczeństwo

NASZ WYWIAD O. Marek Blaza: katechizm pięknie się studiuje w czasach pokoju. Ukraińcy mają czekać aż ktoś zabije ich rodziny?

- Prawdy katechizmowe się pięknie studiuje w czasach pokoju. A tutaj co? Mam czekać, aż zabiją moją rodzinę? Aż zniszczą mój kraj? Więc nie mam obiekcji, gdy ktoś idzie na front. Idzie bronić swojej ojczyzny, swoich braci i sióstr. To samoobrona. Nikt nie myśli o tym, że głównym celem jest zabijanie. Św. Ignacy Loyola mówi - miłość zasadza się raczej na czynach, nie na słowach. Ukraiński patriotyzm nie jest teoretyczny - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl o. prof. Marek Blaza, jezuita, duszpasterz akademicki warszawskich studentów greckokatolickich.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie społeczeństwo Kościół katolicki uchodźcy

"Każdy podział nie jest stanem naturalnym, ale destrukcją". Rusza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

- Dążenie do jedności podzielonych chrześcijan jest niezwykle ważne, ponieważ każdy podział nie jest stanem naturalnym, ale jakąś destrukcją - mówi przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu bp Jacek Jezierski. Pod hasłem "Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon" od 18 do 25 stycznia przebiegać będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ekumenizm wiara chrześcijaństwo religia Kościół katolicki protestantyzm aktualności katolickie

"Kościół znakiem nadziei w świecie niepokojów". Ostatnie przygotowania do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Tematem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w tym roku będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza - "Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon". Ekumeniczne wydarzenie zorganizowane będzie od 18 do 25 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ekumenizm wiara chrześcijaństwo religia Kościół katolicki protestantyzm aktualności katolickie

Boże Narodzenie na Wschodzie

Gdy wierni Kościoła rzymskokatolickiego świętują 6 stycznia Objawienie Pańskie i zapisują na drzwiach mieszkań pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu, prawosławni oraz grekokatolicy używający kalendarza juliańskiego zasiadają do wieczerzy wigilijnej, rozpoczynając bogate w symbolikę liturgiczną obchody Narodzenia Pańskiego. O tym w Polskim Radiu 24 mówi o. Piotr Kuszka, proboszcz parafii grekokatolickiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Boże Narodzenie Trzech Króli chrześcijaństwo

Chrześcijaństwo zielonoświątkowe. Czy czeka nas kontrrewolucja kulturowa?

Zmiany o charakterze religijnym oraz wywołujące różnice w postrzeganiu wiary mają ogromny wpływ na życie społeczne, polityczne i gospodarcze całego świata. Kościół nęcony charyzmatami przyciąga rzesze chrześcijan, którzy coraz liczniej poddają się pentekostalizacji. Jakie zagrożenia niesie za sobą ten proces? Czy czeka nas kontrrewolucja kulturowa?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Kościół Kościół i kultura Kościół katolicki chrześcijaństwo Michalina Szymborska

Turcja: prezydent Andrzej Duda spotkał się z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I

W drugim dniu wizyty w Turcji prezydent RP Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda spotkali się z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I. - Patriarcha jest latarnią świecącą w ciemności dla wszystkich wiernych Kościoła prawosławnego, także w naszej ojczyźnie - mówił prezydent.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Turcja NATO Europa Azja Andrzej Duda Kościół aktualności katolickie Kościół katolicki