Polskie Radio
Section05

kosmos

Polak w Kosmosie po 46 latach. Ignis - nowy początek polskiej eksploracji kosmosu

46 lat po historycznym locie Mirosława Hermaszewskiego, Polska ponownie wkracza na kosmiczną scenę. Misja Ignis, której nazwa oznacza po łacinie "ogień", jest symbolem narodowej ambicji, rozwoju i odważnego kroku w przyszłość. Na wiosnę 2024 roku astronauta dr Sławosz Uznański, wybrany spośród tysięcy kandydatów, wyruszy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), inaugurując nową erę polskich załogowych misji kosmicznych.
Zobacz więcej na temat:  Sławosz Uznański badania NASA esa POLSA

Na PGE Narodowym naukowcy z całej Europy rozmawiają o podboju kosmosu

Europejscy naukowcy odpowiedzialni za podbój kosmosu debatują w Warszawie o przyszłości branży kosmicznej. Na PGE Narodowym trwa trzydniowa konferencja organizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną we współpracy z ministerstwem nauki i szkolnictwa wyższego. To pierwsze takie wydarzenie dla naukowców z całej Europy biorących udział w projektach naukowych dotyczących eksploracji kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  badania polskich naukowców POLSA Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Jakie możliwości daje współpraca w ramach misji naukowych Europejskiej Agencji Kosmicznej?

Od 12 lat Polska jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W tym czasie nasz kraj poczynił znaczące postępy w badaniach kosmicznych, rozwijając wiele zaawansowanych technologicznie projektów i instrumentów naukowych. Aby jednak Polska mogła skutecznie konkurować z innymi europejskimi potęgami kosmicznymi, musimy połączyć postęp techniczny z silnym zaangażowaniem naukowym.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Europejska Agencja Kosmiczna układ słoneczny NAUKA planety

Jedyne dane z Urana z błędami? Rozwikłano zagadkę sprzed lat

Po blisko 40 latach naukowcy rozwiązali tajemnicę zagadkowych anomalii obserwowanych wokół Urana. Dane, które nie dawały spokoju badaczom, zebrała przed laty sonda kosmiczna Voyager 2. Ich nowa analiza rzuca więcej światła na magnetosferę planety. Teraz też wiemy, że powodem niewyjaśnionego wcześniej zjawiska była burza słoneczna.
Zobacz więcej na temat:  astronomia NASA układ słoneczny Polskie Radio 24 ŚWIAT NAUKA Przemysław Goławski