Polskie Radio
Section05

Kosowo

Gustavo Petro. Kim jest nowy prezydent Kolumbii?

W minioną niedzielę, w obecności stu tysięcy rodaków zgromadzonych na Placu Bolivara w Bogocie, zaprzysiężony został nowy prezydent Kolumbii. 62-letni ekonomista Gustavo Petro to pierwszy w historii 50-milionowego kraju lewicowy polityk, który obejmuje to stanowisko. – To jest nowa era. Od 7 sierpnia, kiedy Gustavo Petro przejął władzę, podejmuje decyzje, które pokazują, że w Kolumbii wiele się zmieni – mówi dr Joanna Gocłowska-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański Trójka Kolumbia Ukraina Węgry Tajwan Korea Południowa Malezja Serbia Chiny

TYLKO U NAS Eskalacja jako "taktyka negocjacyjna". Na czym polega spór na linii Serbia-Kosowo?

W ostatnich dniach odżył konflikt serbsko-kosowski. Wszystko za sprawą decyzji Prisztiny o nieuznawaniu serbskich dokumentów i tablic rejestracyjnych. W rozmowie z PolskimRadiem24.pl analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych dr Filip Bryjka wskazuje jednak, że to nie pierwsza tak gwałtowana eskalacja w historii stosunków obu państw. - Belgrad wykorzystuje niestabilność północnej części Kosowa do wymuszania ustępstw na Prisztinie i aktorach zewnętrznych - wskazuje ekspert.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bałkany Serbia konflikty międzynarodowe

Napięcia na linii Kosowo-Serbia. Jacek Gallant: to tlący się kocioł bałkański

W ostatnich dniach doszło do eskalacji napięcia na linii Serbia-Kosowo. - Z doniesień korespondentów i serbskich mediów wynika, że już rozebrano wszystkie barykady. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić poprosił wszystkie strony, aby nie zaogniały konfliktu, a procedurę zawieszono - mówił na antenie Polskiego Radia 24 autor publikacji o Kosowie Jacek Gallant.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz ŚWIAT Bałkany Serbia konflikty międzynarodowe dowód rejestracyjny dowód osobisty Europa

Niespokojnie na granicy Serbii i Kosowa. Polskie MSZ apeluje do turystów o ostrożność

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w Polsat News odniósł się sytuacji na granicy Serbii i Kosowa. - Dziś doradzamy przede wszystkim zachowanie szczególnej, nadzwyczajnej ostrożności wszystkim osobom, które mogą być w tym rejonie - apelował wiceminister. Dodał też, że na razie wciąż nie doszło tam do żadnych działań zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  Europa Serbia Paweł Jabłoński Bałkany

Niespokojnie na granicy Serbii i Kosowa. Polskie MSZ apeluje do turystów o ostrożność

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w Polsat News odniósł się sytuacji na granicy Serbii i Kosowa. - Dziś doradzamy przede wszystkim zachowanie szczególnej, nadzwyczajnej ostrożności wszystkim osobom, które mogą być w tym rejonie - apelował wiceminister. Dodał też, że na razie wciąż nie doszło tam do żadnych działań zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Serbia Paweł Jabłoński Bałkany

opinia Lepiej zapobiegać niż leczyć. Polska chce osłabić rosyjskie wpływy na Bałkanach

Gdy oczy świata zwrócone są na walczącą o zachowanie suwerenności Ukrainę, nie można zapominać o innych regionach w Europie zagrożonych rosyjskimi prowokacjami. Na Bałkanach, niestety, wpływy rosyjskie nadal pozostają silne. To zaś oznacza nie tylko hamowanie, czy spowalnianie procesu integracji części znajdujących się tam państw z UE, ale również niebezpieczeństwo wzrastania w siłę nierozwiązanych dotąd konfliktów. Te zaś mogą być skutecznie wykorzystywane przez Kreml w jego walce z Zachodem - pisze dla portalu PolskieRadio24.pl Petar Petrović.
Zobacz więcej na temat:  Bałkany Rosja ŚWIAT wojna na Ukrainie Ukraina Serbia Bośnia i Hercegowina

PR24 Rzecznik MSZ Łukasz Jasina: Polska wspiera aspiracje unijne państw Bałkanów Zachodnich

- Bałkany to jest też bardzo ważny element kultury europejskiej. Państwa, które przejawiają aspiracje unijne, powinny mieć otwartą tę drogę, oczywiście przy spełnieniu warunków, które każdy kraj przy wejściu do Unii spełniać powinien - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jasina, rzecznik MSZ.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Sejm wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Unia Europejska Antoni Opaliński Zbigniew Rau Łukasz Jasina Serbia Bośnia i Hercegowina

Zbigniew Rau z wizytą w Kosowie. Chwalił współpracę władz z OBWE

- OBWE docenia ponad dwudziestoletnie silne partnerstwo z władzami lokalnymi Kosowa - oświadczył w Prisztinie minister spraw zagranicznych Polski, obecny przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Prisztinie z władzami tego kraju, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego oraz liderami misji OBWE w Kosowie.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Rau MSZ Bałkany Europa Europa Wschodnia ŚWIAT

Ostatni dzień wizyty szefa MSZ na Bałkanach Zachodnich. Spotkanie m.in. z prezydent Kosowa

Od spotkania z prezydent Republiki Kosowa Vjosą Osmani minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau jako przewodniczący OBWE rozpoczął ostatni dzień wizyty na Bałkanach Zachodnich. W planach szefa polskiej dyplomacji są jeszcze rozmowy z jego odpowiednikiem w Kosowie Doniką Gërvalli-Schwarz i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zbigniew Rau MSZ Bałkany

Propozycja misji pokojowej na Ukrainie. Nie jest to pierwszy taki przypadek w historii

15 marca 2022 roku w Kijowie doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów rządów Słowenii i Czech z przywódcami Ukrainy. Jarosław Kaczyński podkreślił wówczas, że na terenie Ukrainy należy zorganizować misję pokojową ONZ lub NATO. "To będzie misja, która będzie dążyła do pokoju, do udzielenia pomocy humanitarnej, ale jednocześnie będzie też osłonięta przez odpowiednie siły zbrojne" - dodał polski wicepremier. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy Gruzja Azja Bliski Wschód Izrael Palestyna Jugosławia wojna na Ukrainie wojna 2022 NATO ONZ Abchazja Chorwacja Bośnia i Hercegowina