Polskie Radio
Section05

Kresy

Prof. Grzegorz Motyka o książce "Akcja »Wisła« '47"

- Chciałem w tej książce pokazać akcję "Wisła", o której bardzo wiele pisano już wcześniej, od innej strony. Do tej pory koncentrowano uwagę głównie na działaniach militarnych, a ja chciałem pokazać przede wszystkim cierpienia ludności cywilnej - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk, prof. Grzegorz Motyka, autor książki "Akcja »Wisła« '47. Komunistyczna czystka etniczna". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Grzegorz Motyka książki Zobacz także Akcja "Wisła"

Strażacy i lokalna społeczność z Podlasia w akcji pomocy Polakom na Kresach

Boże Narodzenie to czas dzielenia się dobrem i wsparciem dla potrzebujących. Tę ideę doskonale realizują strażacy ochotnicy z Jeżewa Starego, którzy po raz kolejny organizują akcję pomocy rodakom z Kresów. Dzięki ich zaangażowaniu i wsparciu lokalnej społeczności, polskie rodziny z Litwy i Białorusi będą mogły spędzić święta w godnych warunkach.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Litwa Białoruś

Niech Cię Bug prowadzi. Po Podlasiu z książką Doroty Filipiak

Na nadbużańskim Podlasiu Bug nas prowadzi. Jak przed wiekami prowadził osadników z Mazowsza, Litwy i Rusi. Bug zawsze był. I gdy w okolicznych wsiach unici modlili się w swoich ubogich cerkiewkach, w miasteczkach Żydzi prowadzili niewielkie interesy, a arystokracja budowała pałace i folwarki. Bug trwał – w czasie pokoju i w czasie wojen. Niejedno widział, niejedno wie, niejedno pamięta. A gdy przysiąść na brzegu, to opowie.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska Litwa Polonia Podlasie Warmia

Ślady języka polskiego na Bukowinie

O języku polskim, o tym, jak on się zmieniał na Bukowinie Północnej opowie językoznawca, dr Jarosław Redkwa z Uniwersytetu im. Jurija Fedkowycza w Czerniowcach. Badacz dokonuje analizy rozwoju języka polskiego na Bukowinie Północnej od trzeciej ćwierci XVIII w. do czasów współczesnych na szerokim tle historycznym. W szczególności podkreślono działalność polskich towarzystw i polskiej gazety „Dziennik Kijowski” w drugiej połowie XIX – na początku XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Mariana Kril

Leopold Buczkowski. Pisarz, dla którego powieść była dywersją w kulturze

- Buczkowski w swojej twórczości pokazywał literaturę wyzwoloną, która nie da się podzielić na wiersz, powieść, opowiadanie, nowelę, dramat. On te wszystkie granice zacierał. Żywioły epicki, liryczny i dramatyczny stanowiły u niego całość - tak o wyjątkowym twórcy mówił w audycji Polskiego Radia pisarz Wiesław Myśliwski. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski literatura II wojna światowa PRL