Polskie Radio
Section05

Kresy

Jakie mroczne historie skrywa cmentarz na Rossie?

Właśnie ukazała się najnowsza dwujęzyczna (polsko-litewska) publikacja Dariusza Lewickiego pt. „Mroczne historie z Cmentarza na Rossie”. Jakie sekrety skrywa wileński cmentarz? Kilka z nich zdradził autor publikacji! Spotkaliśmy się także z dr. Jerzym Rohozińskim, który opowiedział o niełatwych losach Polaków w Kazachstanie. Przyczynkiem do opowieści była książka dr. Rohozińskiego pt. „Pionierzy w stepie? Kazachstańscy Polacy jako element sowieckiego projektu modernizacyjnego”
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Mariana Kril Wilno Kazachstan Polonia

Opowieść graficzna "Podziemie łączy". Wyjątkowa publikacja Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

Album powstał w ramach projektu "Pogrindis jungia/ Podziemie łączy". Celem projektu jest przywołanie historii i współpracy Polaków i Litwinów w oporze wobec sowieckiej okupacji. W dwujęzycznym, polsko-litewskim albumie, z pomocą krótkich tekstów i ilustracji, opowiedziana została skomplikowana historia polsko-litewskich relacji okresu II wojny światowej oraz zapomniana współpraca Polaków i Litwinów w walce z sowiecką okupacją. Album został zrealizowany w atrakcyjnej dla młodego czytelnika formie komiksu.  
Zobacz więcej na temat:  Litwa Ministerstwo Spraw Zagranicznych historia Polski Polacy za granicą Wilno komiks

"Bliskość historii litewskiego i polskiego podziemia". Ilona Lewandowska i Olga Alehno o albumie "Podziemie łączy"

- Pomysł, żeby zrobić coś, co pokazuje bliskość historii litewskiego i polskiego podziemia, pojawił się w 2014 r., kiedy odwiedziłam Tuskulanum - powiedziała na antenie Polskiego Radia Ilona Lewandowska. Gościem audycji była również Olga Alehno z Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".
Zobacz więcej na temat:  pomoc społeczeństwo komiks HISTORIA Armia Krajowa okupacja sowiecka II wojna światowa pamięć Litwa Wilno Polacy za granicą historia Polski

Ukraina: przywracanie pamięci dawnego polskiego cmentarza we wsi Majdan

Polski cmentarz we wsi Majdan, nieopodal Drohobycza, to jedna z wielu zapomnianych nekropolii na Ukrainie. Dzięki wolontariuszom Fundacji św. Antoniego udało się uporządkować zapomniane nagrobki i oddać szacunek pochowanym tam rodakom. Wspólnie z konsul generalną RP we Lwowie Elizą Dzwonkiewicz i księdzem proboszczem Mirosławem Lechem modlono się i zapalono biało-czerwone znicze.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Lwów: Zaduszki na Cmentarzu Janowskim

W Dniu Zadusznym, 2 listopada, Polacy ze Lwowa zrzeszeni w różnych organizacjach i towarzystwach jak co roku zgromadzili się na Cmentarzu Janowskim, aby pomodlić się oraz zapalić znicze na grobach rodzin i bliskich. W tym roku dzięki Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie, katowickiemu oddziałowi Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz dziennikarzom TVP Rzeszów około pięciu tysięcy zniczy zapłonęło także na wielu zapomnianych grobach tej lwowskiej nekropolii.
Zobacz więcej na temat:  Lwów Ukraina Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Kresy – pamięć, ludzie, przedmioty

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej - Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie już od roku prowadzi akcję "Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych". Celem inicjatywy jest zachowanie pamięci o Kresach w aspekcie materialnym i duchowym. W ramach akcji zbierane są zarówno pamiątki przechowywane w rodzinach Kresowian, jak i wspomnienia rejestrowane w formie historii mówionej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum historia Polski wspomnienie pamiątki Katarzyna Cygler Trójka