Polskie Radio
Section05

"Karol Szalony" - Aleksander Dumas (ojciec) - czyta: Krzysztof Kołbasiuk 

"Karol Szalony" to powieść z gatunku płaszcza i szpady. Pełna jest namiętnych uczuć, romansów, intryg politycznych i skandali. Akcja toczy się w trudnych dla Francji czasach przełomu XIV i XV wieku, za panowania Karola VI Szalonego. Monarcha z powodu stanów apatii i prawdopodobnie rozwijającej się schizofrenii, nie potrafił przeciwstawić się wrogom na zewnątrz i wewnątrz kraju. 
Zobacz więcej na temat: 

"Smuga cienia" -  Joseph Conrad (tł. Aniela Zagórska) - czyta: Krzysztof Wakuliński 

Punktem wyjścia do "Smugi cienia" jest historia z czasów morskich Conrada, który dowodził żaglowcem "Otago", przejętym po nagłej śmierci kapitana na morzu. W wersji literackiej jest to rozprawka psychologiczno-moralna: Epidemia febry na pokładzie zmusza do przekroczenia symbolicznej smugi cienia, poza którą nie ma łatwych odpowiedzi. Młody kapitan zadaje sobie pytania o odpowiedzialność w obliczu zagrożenia, o granicę pomiędzy dobrem i złem, o cenę honoru i znaczenie ludzkiej solidarności.
Zobacz więcej na temat: 

"Ozimina" - Wacław Berent - czyta: Krzysztof Chamiec   

"Ozimina" została utrzymana w konwencji teatralizacji świata przedstawionego. Rozgrywa się w dialogach prowadzonych między bohaterami - uczestnikamiwieczoru karnawałowego: weteranem walk narodowowyzwoleńczych, przedstawicielami arystokracji, inteligencji i plutokracji, damami z bawidamkami, młodzieżą, księdzem, rosyjskim pułkownik, profesorem, szlachcicem z Litwy i parą śpiewaków. Powieść jest pełna aluzji do innych tekstów literackich, przede wszystkim do "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.
Zobacz więcej na temat: 

"Próchno" - Wacław Berent - czyta: Mariusz Benoit     

Obsesja śmierci, mizoginia, kult sztuki i zwątpieniem w jej wartość oraz filozofii nietzscheańskiej i buddyzmu... - Przysłuchujemy się im, włócząc się po kawiarniach, kabaretach i prywatnych domach nienazwanego niemieckiego miasta. To tam poznajemy głosy bohaterów polsko-niemieckich reprezentantów sztuki: literatury, teatru, malarstwa i muzyki. Czeredzie przewodzą dziennikarz i sponsor. Powieść jest zamknięciem i podsumowaniem pierwszego dziesięciolecia Młodej Polski.
Zobacz więcej na temat: 

"Listy do żony" - Stanisław Ignacy Witkiewicz - czyta: Krzysztof Gosztyła

Malarz, rysownik i fotografik, dramaturg i powieściopisarz, filozof, teoretyk i krytyk sztuki poślubił Jadwigę z Unrugów w roku 1923. Żona dość szybko przeniosła się do Warszawy, a Witkacy został w Zakopanem. Listy, kartki, widokówki i telegramy wysyłane do Jadwigi (nazywanej przez niego Nineczką) kompensowały ich autorowi brak osobistego kontaktu. Zachowana korespondencja datowana jest pomiędzy 21 marca 1923 a 15 sierpnia 1939 roku.
Zobacz więcej na temat: 

"Spekulant" - Józef Korzeniowski - czyta: Marian Opania 

Łowca posagów August Molicki usiłuje zdobyć rękę Klary Wolczyńskiej. O jej względy zabiega także zakochany Henryk Zabrzeziński. W opowieści kłamstwo przeplata się z półprawdą, próżność z bezdusznością, a zauroczenie ze zdrowym rozsądkiem. To obraz dwóch postaw: materialistycznej (prowadzi do porażki) oraz idealistycznej (przekonanie o harmonii etycznej). "Spekulant" to jedna z najważniejszych powieści polskiego romantyzmu, wyraźnie zapowiada tendencje pozytywistyczne.
Zobacz więcej na temat: 

"Księżna de Cleves" - Marie de la Fayette (tł. Tadeusz Boy-Żeleński) - czyta: Elżbieta Kijowska

Nastoletnia panna de Chartes przybywa na dwór królewski, gdzie budzi zainteresowanie hrabiego i księcia. Choć nie odwzajemnia ich uczuć, decyduje się poślubić księcia. Swojej matce przyrzeka, że będzie wierna mężowi, lecz zakochuje się w kim innym...  "Księżna de Clèves" uznawana jest za pierwowzór powieści psychologicznej poświęconej romansowi kobiety zamężnej. Po raz pierwszy została wydana anonimowo w roku 1678. Była ekranizowana czterokrotnie, w tym przez Andrzeja Żuławskiego. 
Zobacz więcej na temat: 

Do ataku Rosjanie wychodzą z rur. Kijów utracił "twierdzę"

Sytuacja na froncie jest trudna, przyznaje ukraiński sztab. Jak się okazało, "twierdza-fabryka" w Czasiw Jarze została ostrzelana przez Ukrainę, a to oznacza, że siły ukraińskie już ją utraciły. Do walk w tym rejonie Rosjanie wychodzą z rur kanału. Zaś jedna trzecia starć na całym froncie ma miejsce pod Pokrowskiem, gdzie zamknięto ostatnio zakłady kluczowe dla ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego. Trudne walki mają też miejsce pod Toreckiem.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT wojna na Ukrainie

Jordan. Święto Chrztu Pańskiego

W obrządku prawosławnym święto Jordanu, zwane też Bogojawleniem, Proświszczem, Oświeceniem po Chrzcie, wypada w 19 stycznia. W tradycji Kościoła wschodniego bizantyjskiego, greckiego i prawosławnego, chrzest Jezusa jest bowiem fundamentem chrześcijaństwa i wszystkich tajemnic wiary. Bardzo uroczyście obchodzi się więc Jordan na wschodnich terenach Polski, zamieszkałych przez licznych wyznawców prawosławia.
Zobacz więcej na temat:  zwyczaje kultura ludowa tradycja prawosławie Barbara Ogrodowska Hanna Szczęśniak chrześcijaństwo