Polskie Radio
Section05
KSIĄŻKA

"Wszystkie Książki Świata". Tabloidy, zbrodnia i codzienne dramaty tych, którzy nie umieją się wysławiać

Gościnią Michała Nogasia w audycji "Wszystkie Książki Świata" była irlandzka  dziennikarka i pisarka Megan Nolan. Jej błyskotliwy debiut "Akty desperacji" okazał się bestsellerem. Teraz w Polsce została wydana jej kolejna powieść "Zwykłe ludzkie ułomności". I to ona była pretekstem do rozmowy o pisaniu, ale również roli tabloidów oraz podziałach społecznych w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Megan Nolan KULTURA literatura dziennikarze Anglia Londyn tabloid

Piszesz książki, żeby zapomnieć, żeby się wyzwolić – mówi o swojej twórczości Andrzej Stasiuk

"Rzeka dzieciństwa" to najnowsza książka Andrzeja Stasiuka, która niedawno się ukazała. To kolejna podróż autora na wschód, ale również, a może przede wszystkim, podróż w przeszłość, do świata dzieciństwa. Do świata, gdzie rzeczywistość łączy się z imaginacją, a z nadrzecznych mgieł wyłaniają się postaci prawdziwe i nierealne. O swoim pisaniu, dzieciństwie, o tym, co najważniejsze, z pisarzem rozmawia prowadzący audycję "Plik Tekstowy" Maks Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Andrzej Stasiuk Max Cegielski Bug rzeka rozmowa Trójka

"Twoja lista przebojów". Piosenki mocy pisarza Macieja Marcisza

Maciej Marcisz zadebiutował "Taśmami rodzinnymi" - opowieścią o pogubionym w życiu trzydziestolatku, latach 90. i transformacji. Potem wydał "Książkę o przyjaźni", a teraz ukazała się jego najnowsza powieść "Znaki zodiaku". W audycji "Twoja lista przebojów" opowiedział o swoich ulubionych utworach, dzięki którym dobrze mu się pracuje.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Maciej Marcisz literatura książki Lenny Kravitz Madonna muzyka rozrywkowa Andrzej Piaseczny piasek Monika Brodka

"Wybitny", "przerażający", "nudny" i "podejrzany". William Golding i "Władca much"

Co się stanie, gdy dużo dzieci wyląduje bez dorosłych na bezludnej wyspie? Według pisarzy XIX-wiecznych wszystko skończy się idyllą w duchu braterstwa i porozumienia. William Golding zżymał się na takie przedstawienia i pytał: "a jeśli te dzieci zachowałyby się tak, jak naprawdę zachowują się dzieci?".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA literatura William Golding Wielka Brytania książki dzieci II wojna światowa

Debiutancka książka Juliusza Machulskiego nagrodzona. "Powinienem być pisarzem od początku"

- To mi bardziej odpowiada. To jest spokój, samotność. Wszystko zależy ode mnie. Nie oglądam się na pogodę, na budżet, na to, czy aktor jest chory, czy ma dobry czy zły dzień. Jeżeli coś nie wyjdzie, to jest tylko i wyłącznie moja wina - powiedział w audycji "Po drugiej stronie lustra" uznany reżyser Juliusz Machulski, twórca takich kultowych filmów, jak "Seksmisja", "Kingsajz" czy "Vinci".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Juliusz Machulski książki literatura

Anna Sakowicz "Moja matka pestka". Alzheimer bez romantyzowania

- Kiedy pisałam tę książkę założyłam sobie, że nie będzie w niej żadnego romantyzowania. Mnie niezwykle irytuje, kiedy w literaturze, w filmach, pokazuje się Alzheimera w taki romantyczny sposób. Nie ma w tej chorobie niczego pięknego. Zależało mi na pokazaniu prawdziwego życia obok osoby chorej - powiedziała w audycji "Moje książki" Anna Sakowicz.
Zobacz więcej na temat:  Anna Sakowicz książki literatura choroba Alzheimera Magda Mikołajczuk

Niezwykłe zawody, czyli czym się zajmowali stołkowy, krzykacz, bematysta i żabi doktor?

Wszyscy wiemy, czym zajmuje się murarz, kierowca czy kucharz. Jest jednak wiele zawodów, które setki lat temu były bardzo ważne, a obecnie zanikają, bądź już nie istnieją. Do nich należą m.in. kowal, zegarmistrz lub szewc. Gościni Zagadkowego Studia napisała książkę o takich właśnie, bardzo dziwnych czasami, profesjach. I opowiada o nich w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk.
Zobacz więcej na temat:  praca STYL ŻYCIA literatura dzieci zawód Katarzyna Stoparczyk Trójka

Biblioteki publiczne: instytucje skazane na wymarcie czy lokalne centra aktywności i kultury?

Jeszcze nie tak dawno wieszczono, że wobec rosnącej popularności internetu i e-booków biblioteki publiczne są skazane na wymarcie. Okazuje się jednak, że te przewidywania nie były trafne: owszem, zmniejszyła się ich liczba, ale większość wciąż działa. Poszerzyły zakres swojej działalności, nierzadko stając się lokalnymi centrami kultury, spotkań i aktywności społecznej. A czytelnicy przypominają sobie o książkach, które kiedyś wypożyczyli, i oddają je nawet po… pół wieku!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA biblioteka bibliotekarz aktywność społeczeństwo Audiobook gry planszowe gra miejska e-book Monika Suszek Trójka

Polskie Radio 24 25 lat "Rodziny Soprano". Górski: w Polsce było inaczej

- Gdyby szukać jakichś związków między "Rodziną Soprano" a polskimi gangsterami, może cofnąłbym się do pierwszego Pruszkowa i tzw. git-falban, czyli żon mafiozów starszej generacji - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Górski, współautor wspomnień "Masy". Gośćmi audycji byli także autorzy gangsterskiej sagi "Ferajna" - Janusz Petelski i Robert Miękus.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA telewizja serial Grzegorz Kalinowski Mafia