Polskie Radio
Section05

księżyc

Geodezja satelitarna. Jakie ma znaczenie dla poznawania naszej planety?

Dr inż. Dariusz Strugarek z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest laureatem programu START FNP, który otrzymał wyróżnienie za rozwój geodezyjnych satelitarnych technik pomiarowych, które umożliwiają monitorowanie ruchów tektonicznych - trzęsień Ziemi, topnienia lodowców i konsekwencji eksploatacji górniczej. O swoich osiągnięciach dr inż. Dariusz Strugarek opowiedział w audycji "Ludzie Nauki". 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski kosmos geografia nawigacja badania satelita Ziemia

Czy rewolucję w energetyce wywoła izotop z Księżyca?

Hel-3, przez naukowców nazywany kosmicznym pierwiastkiem, może całkowicie zrewolucjonizować energetykę. Wykorzystywany jako paliwo w reakcji fuzji termojądrowej pozwoli na produkcję czystej energii – bez emisji dwutlenku węgla i radioaktywnych odpadów. Sprawność procesu wynosi aż 70 proc. Choć na Ziemi tego pierwiastka brakuje, to szacuje się, że złoża na Księżycu mogą nam wystarczyć na 250 lat.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Polska Akademia Nauk kosmos Ziemia

Konkurs "10 kroków na Księżyc". Jakie cechy powinien mieć astronauta?

"10 kroków na Księżyc" to wyjątkowy konkurs rozgrywany w ramach akcji "Lato z Radiem". Zwycięzca trafi na trzy tygodnie do wyjątkowego, w skali świata, symulatora lotów w kosmos. W Programie 1 Polskiego Radia mówiliśmy o tym, jakie cechy charakteru predysponują do udziału w misji w Lunares, o którą walczą nasi słuchacze. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Lato z Radiem 2023 kosmos astronauta konkurs