Polskie Radio
Section05
kultura hp

Enter Enea Festival 2024 czas zacząć. Ruszyła 14. edycja festiwalu

Enter Enea Festival łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związane z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów. Ci gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń. 14. edycja festiwalu rozpoczęła się 27 maja w Poznaniu; patronem wydarzenia jest Program 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mariusz Owczarek Poznań KULTURA

Pałac Krasińskich otwarty dla turystów. Co zobaczymy na ekspozycji?

Około 200 najcenniejszych obiektów ze zbiorów Biblioteki Narodowej, od średniowiecza do współczesności, można będzie podziwiać w odnowionym Pałacu Krasińskich w Warszawie. Po raz pierwszy w historii turyści będą mogli zwiedzić obiekt w całości. Na ekspozycji znajdziemy m.in. zapiski sprzed tysiąca lat oraz rękopisy Fryderyka Chopina, Agnieszki Osieckiej czy Jacka Kaczmarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Żąda Pałac Krasińskich Biblioteka Narodowa wystawa Warszawa

Kim de l'Horizon i "Drzewo krwi" - najpopularniejsza książka niemieckojęzyczna ostatnich lat

Kim de l'Horizon, niebinarna osoba autorska ze Szwajcarii, która za powieść "Drzewo krwi" otrzymała Deutscher Buchpreis 2022 oraz Schweizer Buchpreis 2022. Książka sprzedała się już w kilkuset tysiącach egzemplarzy i została przełożona na wiele języków. Także na polski, a dokonała tego wspaniała Elżbieta Kalinowska. Książka jest opowieścią m.in. o awansie społecznym, ucieczce z konserwatywnej rodziny i poszukiwaniu języka, który pozwoli wyrazić emocje. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura książki Niemcy Austria Szwajcaria Michał Nogaś Trójka Kim de l'Horizon

Sztuczna inteligencja wkracza do świata sztuki. Czy w przyszłości zastąpi artystów?

Konferencja "Sztuczna inteligencja – twórca czy tworzywo?" to wydarzenie otwierające przestrzeń do debaty na temat roli i znaczenia sztucznej inteligencji w sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa. O konferencji, która odbędzie się w Łodzi 14 maja, opowiadał dr hab. Tomasz Musiał.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz SZTUKA malarstwo sztuczna inteligencja konferencja Łódź KULTURA

26. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy". Andrzej Chyra: "Film dla kosmitów" to próba wejścia w świat 12-latka

W Cieszynie po raz 26. odbywa się Przegląd Filmowy "Kino na granicy". To wyjątkowa okazja do zobaczenia produkcji aż z trzech krajów. Andrzej Chyra opowiedział w audycji "Wszystko wszędzie teraz" o tym wydarzeniu i zdradził nieco kulis powstawania filmu "Film dla kosmitów", który będzie można zobaczyć ostatniego dnia wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka Ryszard Jaźwiński Andrzej Chyra film polski aktorstwo KULTURA

Marian Dziędziel w retrospektywie. Dorobek aktora na przeglądzie Kino na Granicy

Jednym z punktów tegorocznej odsłony Przeglądu Filmowego Kino na Granicy jest retrospektywa z udziałem Mariana Dziędziela. W trakcie imprezy organizatorzy prezentują wybrane filmy z jego udziałem. Ceniony aktor w Cieszynie dzieli się wspomnieniami z pracy na planie; w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim zdradził z kolei szczegóły kolejnego obrazu z jego udziałem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Marian Dziędziel kino film polski Kino na Granicy KULTURA

Opowieść o awansie społecznym. Uniwersalna historia w nowej książce Macieja Jakubowiaka

W swojej najnowszej książce Maciej Jakubowiak podejmuje się analizy zjawiska awansu społecznego. Punktem wyjścia dla twórcy jest historia jego rodziny. Z niej jednak wychodzi do spojrzenia na to zjawisko w szerszym ujęciu. O swoich wnioskach, zapisanych w książce "Hanka. Opowieść o awansie", opowiedział w kolejnym wydaniu "Pliku tekstowego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski literatura książki Maciej Jakubowiak społeczeństwo KULTURA

"NIE – PIERWSZY KROK W CHMURACH" – premiera na "Scenie teatralnej Trójki"!

Rok 2024 ma wielu patronów. Jednym z nich jest Marek Hłasko (1934–1969). Wybraliśmy go na bohatera kwietniowej premiery na "Scenie teatralnej Trójki". Pytamy, ile prawdziwego człowieka pozostało w legendzie "polskiego Jamesa Deana". Do napisania scenariusza i wyreżyserowania słuchowiska zaprosiliśmy Mariusza Malca – dokumentalistę, reżysera licznych premier Teatru Polskiego Radia oraz kilku sztuk telewizyjnych. Słuchowisko zrealizował Teatr Polskiego Radia na zlecenie Programu 3.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mariusz Malec Włodek Pawlik Barbara Marcinik Wojciech Dorosz słuchowisko premiera Teatr Polskiego Radia KULTURA

"Back to Black. Historia Amy Winehouse": biografia brytyjskiej wokalistki już w polskich kinach

Od kilku lat świat kina chętnie sięga po biografie gwiazd muzyki. Na ekran trafiły życiorysy postaci, takich jak Elton John, Freddie Mercury, Elvis Presley czy Judy Garland. Od 19 kwietnia możemy natomiast oglądać "Back to Black. Historia Amy Winehouse". - Czego możemy się spodziewać? Trochę bajki, trochę listu miłosnego, ale też wzruszającej opowieści o dziewczynie, która bardzo chciała kochać - mówi pisarka Sylwia Chutnik, która poprowadziła premierę filmu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Amy Winehouse sofia coppola KULTURA FILM premiera

"Antygona w Molenbeek" w Teatrze Dramatycznym. "Potraktowaliśmy tekst Hertmansa jak libretto"

- Można powiedzieć, że jest to miniopera. Spektakl jest prowadzony przez muzykę, w dużej mierze wyśpiewany przez Mariannę Linde - mówi Anna Smolar. Reżyserka teatralna i laureatka Paszportu Polityki pracuje obecnie nad spektaklem "Antygona w Molenbeek". Sztuka na podstawie dramatu Stefana Hertmansa, w przekładzie Jerzego Kocha, będzie miała swoją premierę 18 kwietnia w warszawskim Teatrze Dramatycznym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Teatr Dramatyczny spektakl

Marcin Januszkiewicz: myślę, że mógłbym z powodzeniem zagrać na Broadwayu

- Łączę te dwie rzeczy na scenie: muzykę i aktorstwo. Chociaż to są dla mnie kompletnie inne światy - mówi Marcin Januszkiewicz. Aktor, reżyser i wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie regularnie występuje na wielu scenach w Polsce; publiczność doceniła go za występy w spektaklach i musicalach, ale również za muzyczne projekty, gdzie brał na warsztat m.in. teksty Agnieszki Osieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Marcin Januszkiewicz aktorstwo

WATCH DOCS po raz 22. Objazdowy festiwal filmowy ponownie ruszył w Polskę

Festiwal filmowy WATCH DOCS, organizowany po raz 22., odwiedzi w tym roku 40 miejscowości. W programie znalazła się m.in. oscarowa produkcja "20 dni w Mariupolu". - To bardzo fajna inicjatywa, którą nieustannie rozwijamy. Bardzo się cieszymy, że oprócz Warszawy watchdocsowe filmy mogą zobaczyć ludzie w miejscowościach w całej Polsce - podkreśla Konrad Wirkowski, dyrektor programowy festiwalu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Żąda kino festiwal filmowy Watch Docs

Człowiek wobec wojny. Wystawa "Nie śpię, kiedy jest wojna" w Sopocie

Wystawa "Nie śpię, kiedy jest wojna" Anny Reinert-Faleńczyk jest pokazem malarstwa oraz obiektów rzeźbiarskich, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat. Stanowią one osobisty komentarz do współczesnych kryzysów XXI w. Wystawę będzie można oglądać od 7 marca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Sopot Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie Anna Reinert-Faleńczyk malarstwo wystawa KULTURA

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2024. Kto otrzyma wyróżnienie?

Wkrótce poznamy nazwiska laureatów tegorocznych Orłów. Polskie Nagrody Filmowe zostaną rozdane podczas gali, która odbędzie się w poniedziałek (4.03) w Teatrze Polskim w Warszawie. Już wiadomo, że nagrodę za osiągnięcia życia odbierze Agnieszka Holland. W gronie faworytów znalazł się też m.in. film "Kos" w reżyserii Pawła Maślony.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński KULTURA kino film polski Polskie Nagrody Filmowe Orły