Polskie Radio
Section05

KULTURA

Franciszek Zabłocki - typowy intelektualista swojej epoki

- Wokół króla Stanisława Augusta skupiło się wielu naukowców, intelektualistów, arystokratów z Czartoryskimi na czele. Byli oni też mecenasami Franciszka Zabłockiego, który pochodził z Wołynia, nie z jakieś prestiżowej rodziny - mówiła prof. Jagoda Hernik-Spalińska w audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego dramat Franciszek Zabłocki Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka komedia literatura oświecenie Polska Akademia Nauk

Wystawa "Schronienie: dobrostan" w Gdańsku: poszukiwanie źródeł pokoju i niepokoju

Wystawa "Schronienie: dobrostan" jest opowieścią o ochronie naszego dobrostanu, dziedzictwie kulturowym i naturalnym. W jej ramach nad tym, co stanowi o dobrostanie, zastanawiają się między innymi artyści, eksperci ds. środowiska narodowego i etnografowie. Wystawa jest także finisażem projektu "Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo", łączącego światy kultury i natury.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Michał Żołądkowski Gdańsk Muzeum Narodowe w Gdańsku wystawa

Tantiemy dla polskich filmowców od platform streamingowych: problem wciąż nie rozwiązany

Platformy streamingowe zyskały w naszym kraju wielką popularność, jednak polscy filmowcy wciąż nie otrzymują wynagrodzenia z tytułu praw autorskich w masowo oglądanych produkcjach. To wciąż nierozwiązany problem, mocno dyskutowany w środowisku i m.in. podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. O tym właśnie Ryszard Jaźwiński rozmawia z mocno zaangażowanym w sprawę Robertem Gulaczykiem znanym m.in. z filmu "Chłopi".
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski Ryszard Jaźwiński Trójka tantiemy streaming robert gulaczyk

Koryfeusze Muzyki Polskiej 2023. Irena Santor z Nagrodą Honorową

W Filharmonii Narodowej w Warszawie wręczono nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023. Dama polskiej piosenki Irena Santor, twórczyni i koncertmistrz oh! Orkiestry Historycznej Martyna Pastuszka, skrzypek Wojciech Niedziółka i 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu to laureaci tegorocznej edycji nagrody.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MUZYKA Irena Santor Polskie Radio Koryfeusz Muzyki Polskiej

George Clooney: najnowszy film gwiazdora już na święta. Czy będzie kolejny Oscar?

George Clooney nie jest tylko aktorem i hollywoodzką gwiazdą: można powiedzieć, że to wręcz człowiek-instytucja amerykańskiego show biznesu. Jest też doskonałym reżyserem, producentem filmowym ale również – działaczem hojnie wspierającym Partię Demokratyczną. Właśnie pojawił się clip zapowiadający jego najnowszy film"The Boys in the Boat". Premiera w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia.
Zobacz więcej na temat:  FILM Hollywood Oscary premiera george clooney Katarzyna Cygler Michał Żołądkowski Aleksander Ziemiańczyk Trójka

Magdalena Piekorz: jestem fanką Bogusława Schaeffera

Kulminacją tegorocznego festiwalu "Era Schaeffera" będzie przedstawienie "Multimedialne coś". - To nie jest moje pierwsze spotkanie z Bogusławem Schaefferem. Uwielbiam jego twórczość od wielu lat. "Scenariusz dla trzech aktorów" widziałam kiedyś jeszcze w wykonaniu Jana Peszka, Jana Frycza i Mikołaja Grabowskiego. Znam też oczywiście "Kwartet" czy wspaniałe "Largo" - mówiła w Dwójce reżyserka Magdalena Piekorz.
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Schaeffer spektakl Jakub Kukla Dwójka Magdalena Piekorz Janusz Radek

Artur Tyszkiewicz: nie chcę opowiadać o ideach, chcę opowiadać o ludziach

Artur Tyszkiewicz od września 2021 roku pełni funkcję dyrektora Teatru Ateneum w Warszawie. Pierwszą premierą jubileuszowego sezonu są "Wariacje enigmatyczne" Érica-Emmanuela Schmitta. – Ten tekst opowiada o ludziach, a nie o ideach. (…) Chcę opowiadać o problemach zwykłych ludzi i o uczuciach, które są podstawowe dla nas wszystkich – tłumaczy. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Artur Tyszkiewicz Teatr Ateneum

Festiwal Rymkiewiczowski. Pisarz inspirował do zadawania pytań o Polskę

– Mówił, Polska to jest wielka siła, która nas ogarnia i zagarnia i my się musimy jakoś w tym odnaleźć, ale też zadawać wiele pytań o to, czym ta Polska jest. Czy to są Słowianie i bóstwa słowiańskie, czy to jest chrześcijaństwo, czy to jest historia naszych powstań, czy to jest szaleństwo, czy to jest porządek – mówi Izabela Michalska, dyrektor Festiwalu Rymkiewiczowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek Jarosław Marek Rymkiewicz literatura polska literatura

Maja Komorowska: nie ma przepisu na bycie dobrym aktorem

– Oczywiście dużo można się nauczyć w szkole teatralnej, ale myślę, że to "coś", ta iskra boża, jak się dawniej mówiło, gdzieś musi w człowieku istnieć. Teraz wszystko zależy, z jakimi reżyserami się człowiek spotka. Myślę, że aktorów dobrych, zdolnych jest bardzo dużo. Miałam wielkie szczęście, że pracowałam z naprawdę wybitnymi reżyserami teatralnymi i filmowymi. Teraz do każdego filmu są castingi, moje życie tak się ułożyło, że nigdy ich nie miałam – mówi wybitna aktorka teatralna i filmowa, obecna na scenie od ponad pół wieku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Maja Komorowska Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz TEATR FILM

PR24 "Kulturalnie na temat". Co nowego w Narodowym Centrum Kultury?

Wiele się dzieje w Narodowym Centrum Kultury. Jest prowadzona kampania zachęcająca do czytania "Czytaj i wejdź do gry", otwarta jest wystawa "Państwowiec Jan Szczepkowski". W Polskim Radiu 24 także rozmowa o "Chłopach" - polskim kandydacie do Oscara, filmie, którego współproducentem jest NCK.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler Rafał Wiśniewski Joanna Bancerowska Narodowe Centrum Kultury literatura wystawa FILM

PR24 Anna Tetmajer - żona, matka, babcia, opoka swojej rodziny

Włodzimierz Przerwa-Tetmajer był malarzem i pisarzem, przedstawicielem nurtu Młodej Polski i uczestnikiem krakowskiej Bohemy. U boku tego artystycznego ducha twardo stąpała po ziemi Anna Tetmajer, z domu Mikołajczyk, córka chłopa. Jej niełatwe, niezwykle obfite życie w najnowszym odcinku magazynu "Polki" przedstawiły Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Włodzimierz Tetmajer

PR24 Czy można zrobić festiwal filmów dokumentalnych... dla młodych? Rusza Let's Doc Festiwal

Rusza Let's Doc Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni. To pierwszy w Polsce festiwal dla ludzi młodych w całości poświęcony specyficznej gałęzi kinematografii, jaką jest dokument. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym Katarzyna Ślesicka, zastępczyni dyrektorki do spraw merytorycznych Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FILM Maja Kluczyńska film dokumentalny

"Różyczka 2" to film, który zdradza kulisy brudnej polityki – mówi Mateusz Banasiuk

Do polskich kin wchodzi "Różyczka 2" w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. To sequel głośnej "Różyczki" tego samego twórcy. O ile jednak pierwszy film był inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, w jego kontynuacji więcej fikcji. Magdalena Boczarska ponownie gra główną rolę, a obok niej pojawiają się znani z pierwszej części Robert Więckiewicz i Jacek Braciak oraz nowe postacie grane m.in. przez Janusza Gajosa, Mateusza Banasiuka oraz Pawła Małaszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński FILM Magdalena Boczarska Jan Kidawa-Błoński Trójka Mateusz Banasiuk Mateusz Więcławek różyczka Robert Więckiewicz Jacek Braciak Janusz Gajos Paweł Małaszyński