Polskie Radio
Section05

kultura24

Cichociemni – Spotkania Filmowe w Warszawie

„Cichociemni – Spotkania Filmowe” to projekt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, podczas którego odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Program obejmuje m.in. warsztaty z zakresu charakteryzacji, scenografii i kostiumów, a także prelekcje i pokaz filmu w reżyserii Pawła Kędzierskiego „My, cichociemni". O projekcie opowiadały w Rozmowie Kulturalnej Monika Soroka (koordynatorka projektów edukacyjnych) i Joanna Kacperczyk (edukatorka).
Zobacz więcej na temat:  Cichociemni dzieci FILM historia Polski Warszawa

"Projekt Rosie" i "Efekt Rosie", czyli miłość nie wybiera

Czy istnieje kwestionariusz, który wyłoni idealnego partnera? Czy można zaprojektować uczucie? Czy to prawda, że nie da się znaleźć miłości, bo ta nie wybiera? Przetłumaczone na 36 języków romantyczne komedie "Projekt Rosie" i "Efekt Rosie" to przykłady książek, dzięki którym czytelnik poczuje się lepiej. Ich autor Graeme Simsion był gościem audycji Warto Czytać. 
Zobacz więcej na temat:  Australia czytelnictwo książki literatura miłość

Fantastyczna wizja świata według Krzysztofa Piskorskiego

Połączenie futurystycznej technologii ze słowiańską magią oraz epoką powstań narodowych i Wielkiej Emigracji. Oto świat w najnowszej książce Krzysztofa Piskorskiego „Czterdzieści i cztery”. W audycji „Między kropkami” pisarz, autor fantastyki i twórca gier fabularnych opowiedział słuchaczom o tym, jak udało mu się zestawić ze sobą te wszystkie elementy i dlaczego warto sięgać po literaturę fantastyczną.
Zobacz więcej na temat:  fantastyka książki KULTURA literatura science-fiction

Twórczość Zbigniewa Herberta wciąż żywa

Jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród literackich. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Zbigniew Herbert, w swojej twórczości starał się znaleźć odpowiedzi na najtrudniejsze pytania dotyczące naszej współczesności. Dlaczego warto czytać jego utwory? Czym wyróżniało się jego pisarstwo? Na te pytania odpowiedział Józef Ruszar, filolog i badacz twórczości Herberta.
Zobacz więcej na temat:  Józef Ruszar literatura poezja Zbigniew Herbert

"Młode Wilki" w Muzeum Powstania Warszawskiego

Inspiracją dla tytułu VIII już Koncertu Niepodległości są słowa piosenki "Obława" Jacka Kaczmarskiego, a jego tegoroczna edycja będzie poświęcono młodzieży walczącej o Polskę. O wydarzeniu mówił w Polskim Radiu 24 Jacek "Wiejski" Górski - scenarzysta, reżyser, organizator koncertu.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kaczmarski koncert młodzież Muzeum Powstania Warszawskiego niepodległość MUZYKA muzyka hp Powstanie Warszawskie

IV Festiwal Sztuki Faktu. Znamy laureatów

Reportaż Rafała Stańczyka i Jarosława Giermaziaka z TVP Info "Faszyści w okopach" zdobył Grand Prix IV Festiwalu Sztuki Faktu. Trwająca od 3 do 5 listopada impreza została zorganizowana przez Miasto Toruń i Toruńską Agendę Kulturalną. Patronem medialnym było m.in. Polskie Radio 24. Na naszej antenie podsumowania imprezy dokonali Przemysław Draheim oraz Rafał Stańczyk, który opowiedział o nagrodzonym reportażu.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino Toruń