Polskie Radio
Section05

kultura24

"Helunia była nietuzinkowa". Helena Kurcyusz - architekt w powojennym Szczecinie

- Trzeba podkreślić, że przyszła na świat w nietuzinkowej rodzinie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Małgorzata Żaryn dodała, że "Helunia sama była nietuzinkowa". Prowadzące audycje porozmawiały o postaci Heleny Kurcyusz, polskiej architekt-urbanistki, malarki i animatorki kultury w powojennym Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo SZTUKA Polskie Radio 24 Magdalena Merta Małgorzata Żaryn architektura POLSKA

"Burżuazja na styku kultur". Grzegorz Musiał o Łempickiej

- Tamara Łempicka miała niezwykłe dzieciństwo, była wyjątkową istotą od samego zarania. Miała wspaniałego mentora w swoich wczesnych latach w postaci swojej babki, która była osobą o wielkim formacie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Musiał, autor książki "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej".
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert Polskie Radio 24 SZTUKA malarstwo POLSKA

Wspomnienie Jana Nowickiego. "Miał rozliczne talenty i niezwykły sposób bycia"

- Dialogowanie z nim na scenie było samą przyjemnością. Ale zanim spotkaliśmy się na scenie, Janek był moim kolegą ze szkoły teatralnej. Kończyliśmy Państwową Szkołę Teatralną w Krakowie. Już stamtąd pamiętam jego rozliczne talenty i niezwykły sposób bycia. Wspominam go bardzo miło jako kolegę - podkreśliła w Polskim Radiu 24 aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska. 
Zobacz więcej na temat:  aktorstwo Polskie Radio 24 Jan Nowicki

PR24 Rzecz o Alfredzie Jesionowskim. Prof. Płaszczewska: jego nieobecność to strata dla literatury polskiej

- Konieczność życiowa stała się dla Alfreda Jesionowskiego narzędziem rozwoju duchowego i zaangażowania społecznego oraz doprowadziła do wielu serdecznych przyjaźni - jak z Gustawem Morcinkiem, czy ciekawych znajomości z literatami śląskimi, jak Emil Zegadłowicz - mówiła w Polskim Radiu 24 o swoim dziadku prof. Olga Płaszczewska. - Nieobecność tego twórcy to wielka strata dla literatury polskiej - stwierdziła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA literatura Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert

PR24 Immersion Festival 2022. Anna Osiadacz: wirtualna rzeczywistość służy nie tylko rozrywce

- Staramy się pokazać, że wirtualna rzeczywistość nie służy tylko rozrywce, nie jest celem samym w sobie, ale może być medium bardzo pożytecznym i stanowić o przyszłości edukacji i przekazywania różnych treści - mówiła w PR24 dyrektor Immersion Festival Anna Osiadacz. - Historia prezentowana w ten sposób powoduje, że dzieciaki są zachwycone i zapamiętują lekcje na bardzo długo - dodała.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Maja Kluczyńska wirtualna rzeczywistość nowe technologie edukacja

Piotr Gociek: "Na Zachodzie bez zmian" nie zestarzała się

- W warstwie symbolicznej uderza niewzruszoność machiny śmierci. Wojna jest maszynką do mięsa, gdzie wpadają kolejne kawałki. Tak po prostu jest. Niezależnie od tego, czy jesteśmy za czy przeciw - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzował wznowioną powieść Ericha Marii Remarque'e "Na Zachodzie bez zmian".  
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura I wojna światowa czytelnictwo Niemcy

Obrazy i ekfrazy. Dr Łukasz Kossowski o tym, jakie znaczenie dla ikonografii mają artystyczne opisy

- Wydaje mi się, że najwspanialsze dzieła sztuki mają bardzo długie trwanie. Ni z tego ni z owego stają się ponownie aktualne również w naszych czasach. Poprzez nie, jak poprzez szkło powiększające sami się przejrzeć, ale też wiele problemów dnia dzisiejszego w tych wielkich dziełach się przegląda - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kossowski (kurator sztuki, poeta).
Zobacz więcej na temat:  galeria KULTURA SZTUKA wystawa Polskie Radio 24