Polskie Radio
Section05

kultura24

Maria Piłsudska. Zapomniana żona marszałka

Urodziwa i energiczna kobieta, która doczekała się określenia "Piękna Pani". Tak nazywano Marię Juszkiewicz, pierwszą żonę marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak wyglądało jej życie u boku naczelnika państwa polskiego? Co łączyło ją z Romanem Dmowskim, politycznym przeciwnikiem męża? O tym, w audycji „Między Kropkami”, mówiła Elżbieta Jodko-Kula, autorka książki „Maria Piłsudska. Zapomniana żona”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki literatura Józef Piłsudski

Życie i twórczość Piera Paola Pasoliniego

Był jednym z najbardziej cenionych ludzi włoskiej sztuki i literatury XX wieku. Wyreżyserował 26 filmów, a także był autorem licznych scenariuszy, powieści i zbiorów poezji. W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" rozmowa i wspomnienie Piera Paola Pasoliniego, reżysera, scenarzysty, poety i dramaturga, którego twórczość wywarła trwały ślad w życiu kulturowym Włoch.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Pier Paolo Pasolini Oriana Fallaci książki

Kolekcja Czartoryskich. "Jedna z największych na świecie"

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński broni zakupu przez Skarb Państwa kolekcji Czartoryskich w 2016 roku. Zdaniem wicepremiera rząd nabywając kolekcję zabezpieczył interes państwa, a zakupu chciał też dokonać poprzedni rząd. O kolekcji Czartoryskich mówił w audycji Utracone, Odzyskane członek zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich Maciej Radziwiłł.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki Magdalena Ogórek historia Polski

Sekularyzacja we współczesnym świecie

– Sekularyzacja nie dzieje się ponad głowami ludzi, często wiąże się z prześladowaniami i wykluczeniami – powiedział socjolog dr Michał Łuczewski. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” Jakub Moroz i jego goście zastanawiali się, w jak dużym stopniu zaawansowany jest proces sekularyzacji w dzisiejszym społeczeństwie. Jaki wpływ na marginalizowanie roli religii w codziennym życiu mają postęp technologiczny i naukowy oraz współczesne normy kulturowe?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chrześcijaństwo religia

Punk. Jedna z najważniejszych subkultur w historii

Był jednym z najbardziej wyrazistych ruchów kontrkulturowych, m.in. w historii muzyki. Punk narodził się w połowie lat 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych i niemal od razu wywarł wpływ na muzyczną twórczość. O narodzinach punka w wydaniu muzycznym można dowiedzieć się z książki "Please kill me. Punkowa historia punka", o której w audycji "Między Kropkami" opowiedział tłumacz Andrzej Wojtasik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 punk literatura czytelnictwo książki KSIĄŻKA

Dziedzictwo ideowe "Solidarności"

– Korpus wspólnych przekonań ludzi „Solidarności” był oparty na wezwaniach o charakterze moralnym – powiedział dr Krzysztof Mazur, filozof i politolog. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny”, przy okazji ukazania się książki gościa Polskiego Radia 24 „Przekroczyć nowoczesność. Projekt polityczny ruchu społecznego Solidarność", rozmowa na temat dziedzictwa ruchu solidarnościowego i analiza jego korzeni ideowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność Jan Paweł II Stefan Wyszyński

Jerzy Hoffman: człowiek musi robić swoje i iść do przodu

Po marcu 1968 r. z Polski wyjechało wielu zdolnych ludzi. Pomimo presji, Jerzy Hoffman postanowił pozostać w kraju. - Nikt z nas nie zakładał, że ten system może runąć – wspominał w Polskim Radiu 24 reżyser, dla którego wyjazd za granicę oznaczał rozłąkę z rodziną, przyjaciółmi i ojczyzną. W Trendach Kultury Joanna Sławińska przedstawiła jak antysemicka nagonkai będąca jej następstwem emigracja wpłynęła na polskie środowisko filmowe.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Hoffman reżyser kino marzec 1968

„Zostało tylko echo”. Książka o Wołyniu

„Zostało tylko echo. Wszystko inne zniknęło” - tak zaczyna się książka o miejscach, które zniknęły ze współczesnych map Wołynia na Ukrainie. „Echo” to spojrzenie na tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat w autorskim ujęciu Magdaleny i Maksymiliana Rigamonti. Opowiadali o tym w Polskim Radiu 24 autorzy książki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura Wołyń Kresy Rzeź Wołyńska Ukraina historia Polski II wojna światowa

„Słońce narodu”

Koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Na warszawskim Muranowie mieszka rodzina Małeckich. Renata zatraca w wyimaginowanym uczuciu. Jej mąż po śmierci matki szuka prawdziwej tożsamości. Syn niespełniony artysta nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a chorobliwa zazdrość i niska samoocena pchają go do dramatycznych czynów. To bohaterowie książki „Słońce narodu”, najnowszej  książki Kuby Wojtaszczyka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Film "Wieża. Jasny dzień" a zjawisko okultyzmu

Od 23 marca w polskich kinach można oglądać film „Wieża. Jasny dzień”. W produkcji, która jest reżyserskim debiutem Jagody Szelc, niektórzy zauważają nawiązania do okultyzmu. Czym jest ten zespół poglądów i wierzeń? – W pewnym sensie może być alternatywą dla ateizmu i scjentyzmu, ale także dla tradycyjnych religii i moralności – ocenił dr Maciej Stępień, badacz okultyzmu z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 film polski FILM kino religia