Polskie Radio
Section05

kultura24

Koryfeusze Muzyki Polskiej 2017

To nagroda ustanowiona przez środowisko muzyczne i przez to środowisko jest przyznawana najwybitniejszym jej przedstawicielom. Już wkrótce rozstrzygnięcie 7. edycji tego wydarzenia. Gościem Weekendu kulturalnego był Paweł Kapuła dyrygent, asystent maestro Jacka Kaspszyka, dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie, nominowany do nagrody w nowej kategorii - Debiut roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 filharmonia narodowa Jacek Kaspszyk Koryfeusz Muzyki Polskiej

Rusza I Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej

Panele eksperckie, dyskusje teologów, przedstawicieli środowisk biznesu, edukacji, kultury i  polityki oraz kompleksowe warsztaty przedsiębiorczości. W ten sposób organizatorzy I Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej chcą pokazać, że każda z przestrzeni życia społecznego może być zagospodarowana na sposób Ewangeliczny. Gościem Polskiego Radia 24 był organizator wydarzenia Marcin Kluczyński.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki teologia

„Tymem do przodu” – nowa wystawa w Muzeum Karykatury

W Muzeum Karykatury w Warszawie otwarta zostanie 28 września wystawa „Tymem do przodu. Retrospektywa Stanisława Tyma”. Na ekspozycji zobaczyć będzie można żarty drukowane w „Tygodniku Kulturalnym”, gdzie jako rysownik zadebiutował w 1986 roku, oraz w „Rzeczpospolitej” (2001-2005). Prace reprezentują satyrę zaangażowaną, dotykają tematów społecznych i politycznych. O satyrze w audycji Kwadratura Kultury mówili Elżbieta Laskowska (dyrektor Muzeum Karykatury) oraz Edward Lutczyn (satyryk, rysownik).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Tym Edward Lutczyn satyra Warszawa

Nowości w Teatrze Powszechnym w Łodzi, "teatrze blisko ludzi"

Nowy sezon w Teatrze Powszechnym w Łodzi będzie wypełniony po brzegi wydarzeniami kulturalnymi i nie tylko. Odbędą się m.in.: prapremiera sztuki Juliusza Machulskiego, spektakle w reżyserii Pawła Szkotaka, Giovanniego Castellanosa, XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, a także będą miały miejsce dalsze etapy modernizacji siedziby placówki. O repertuarze Teatru Powszechnego w Łodzi mówiła w audycji Rozmowa Kulturalna dyrektorka placówki Ewa Pilawska.
Zobacz więcej na temat:  Łódź

Historia intryg w królewskim rodzie Piastów

"Płomienna korona" to trzeci i ostatni tom "Odrodzonego Królestwa", który niedawno ukazał się staraniem wydawnictwa Zysk i s-ka. Elżbieta Cherezińska tym razem zabrała czytelników w czasy średniowiecza i przywołała takie postaci jak król Władysław Łokietek czy jego żona Jadwiga. O "Płomiennej koronie" mówiła w Polskim Radiu 24 autorka Elżbieta Cherezińska.
Zobacz więcej na temat:  królowie Polski książki czytelnictwo historia Polski literatura polska literatura

Festiwal Kultury Bez Barier. "Nie bój się chcieć"

Zrealizowanie ponad 265 wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami w 19 miastach to plan na 5. edycję Festiwalu Kultury Bez Barier. Impreza, której misją jest zniesienie wszelkich przeszkód uniemożliwiających swobodny dostęp do wydarzeń i miejsc kultury, rozpocznie się 29 września i potrwa do 15 października. O szczegółach opowiedział Robert Więckowski, wiceprezes Fundacji "Kultura Bez Barier".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepełnosprawni

Powieść o kraju na granicy jawy i snu

W XII wieku kapłani Światowida uciekli przed chrześcijańskimi krzyżami na wschód. Schronili się nad Świtezią i tak pogańskie wierzenie pomieszało się z chrześcijańskim i miesza się do dziś. Miesza się też to, co było, z tym, co jest. Świętą wodę dowożą w cysternach, szeptuchy, chociaż używają telefonów komórkowych, od setek lat leczą tymi samymi metodami. Prosty człowiek na równi z mińskim intelektualistą zdają się żyć na pograniczu świata baśni, niewidocznych sił i namacalnej rzeczywistości. Obok tego, gdzieś po drodze działa się historia. O białoruskiej rzeczywistości w audycji Między Kropkami mówił Mateusz Marczewski, autor książki „Koliste jeziora Białorusi”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura literatura polska Białoruś

Wielki prekursor fantastyki. Twórczość Philipa K. Dicka

Na początku października na ekrany kin wejdzie „Blade Runner 2049”. To kontynuacja „Łowcy androidów” z 1982 roku, na motywach powieści „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?” Philipa K. Dicka. Pisarz ten miał znaczący wpływ na rozwój gatunku science-fiction. O jego twórczości w audycji Rozpruwacz Kulturalny mówili prof. Dominika Oramus (Instytut Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego) i dr Radosław Kot (socjolog, badacz i tłumacz s-f).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 science-fiction fantastyka literatura

Religia: Akcja Różaniec do Granic

7 października podczas wydarzenia Różaniec Do Granic, cała Polska wzdłuż granic zostanie otoczona modlitwą różańcową. Archidiecezja Gdańska organizuje też Różaniec Do Granic dla dzieci. Najmłodsi z różańcami w dłoniach staną do modlitwy wzdłuż granicy na Westerplatte. O akcji w audycji Rozmowa Kulturalna mówił jej koordynator Łukasz Witkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Kościół chrześcijaństwo Kościół katolicki alkoholizm Różaniec do Granic

48 Hour Film Project – zrób film w 2 dni

48 Hour Film Project to międzynarodowy konkurs i festiwal filmowy, który co roku odbywa się w ponad 130 miastach na 6 kontynentach. Przez 13 lat wzięło w nim udział 25 000 ekip, czyli około 325 000 filmowców z całego świata. Wśród nich są również ekipy z edycji polskiej, które już czwarty raz  wezmą udział w tym filmowym szaleństwie rozpoczynającym się 26 września. O wydarzeniu mówiła w audycji Rozmowa Kulturalna Anna Karczewska z 48 Hour Film Project.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 film polski kino

Rusza IX edycja Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

27 września w Gdyni rusza IX edycja Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Tegorocznym mottem jest zdanie z manifestu Janusza Krupskiego „Wolna Polska w wolnym świecie”. Na widzów czekają pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych, reportaży radiowych oraz dyskusje panelowe. O festiwalu w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania mówił jego dyrektor, Arkadiusz Gołębiewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci II wojna światowa film polski festiwal filmowy FILM

Włosy - ich znaczenie w polskiej kulturze

Dawniej kobiety w ciąży i w żałobie nie mogły się czesać, mężatki nosić długich warkoczy, zaś używanie grzebienia po zmarłym mogło przynieść nieszczęście. Jakie przesądy i wierzenia obecne w polskiej kulturze dotyczą włosów? Opowiedzieli o tym goście audycji Kultura nie całkiem osobista autorzy książki "Cięcie - włosy ludu polskiego" -  Joanna Ambroz oraz Paweł Ziegler.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo literatura polska dzieci macierzyństwo