Polskie Radio
Section05

kultura24

Kultura wyrusza na spotkanie z biznesem

Kultura i biznes tylko z pozoru mają ze sobą niewiele wspólnego. Organizatorki projektu „Kultura spotyka biznes” przekonują, że te dziedziny mogą tworzyć świetna mieszankę i nawzajem się inspirować. O inicjatywie mówiły w audycji Kultura nie Całkiem Osobista autorki projektu Natalia Brylowska i Marta Bednarska z Obserwatorium Kultury przy Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wakacje biznes SZTUKA warsztaty przedsiębiorstwo

Mroczne tajemnice angielskiej wsi w powieści "Przeszłość"

"Przeszłość" to bardzo brytyjska w swym klimacie książka, w której pod płaszczykiem zasad i dobrego wychowania ukrywa się sporo emocji oraz tajemnic. Autorka po mistrzowsku kreśli intymny portret rodziny, której członkowie pod płaszczykiem dobrego pochodzenia, wykształcenia i statusu materialnego, skrzętnie skrywają pożerające ich namiętności isekrety. Katarzyna Malita, tłumaczka książki Tessy Hadley była gościem audycji Warto czytać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo książki literatura

Teatr: Skomplikowany żywot Bruno Jasieńskiego

Jego prowokacyjne i bulwersujące publiczność „poezokoncerty” były przerywane przez policję, a teksty cenzurowane za bluźnierstwo, pornografię i nihilizm. Bruno Jasieński uznawany jest za jedną z najważniejszych postaci polskiej awangardy. Losy obrazoburczego futurysty, polskiego komunisty, a także bolszewickiego pisarza, którego rozstrzelano w Związku Radzieckim, ukazuje spektakl „Jasieński”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura

Refleksje W. H. Audena nad starożytnością i czasami współczesnymi

Jeden z największych poetów języka angielskiego XX wieku. Autor monumentalnych poematów i uwodzicielskich liryków. W. H. Auden był także twórcą esejów z pogranicza filozofii. Wzorem dla brytyjskiego poety byli pisarze m.in. starożytnego Rzymu. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” rozmowa o zbiorze esejów „Starożytni i my”, w których autor snuje refleksje nad czasami minionymi i sobie współczesnymi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura filozofia

Ponure realia PRL-u w neomilicyjnych powieściach Ryszarda Ćwirleja

Kryminalne powieści neomilicyjne – tak określa się twórczość Ryszarda Ćwirleja. Autor w swoich książkach cofa się do Polski lat  80., w PRL-owską rzeczywistość obskurnych komisariatów z jedną zdezelowaną maszyną do pisania i rozsypującą się Nyską, którą trzeba było ścigać przestępców. W Polskim Radiu 24 pisarz w szerszy sposób opowiedział o swoich książkach, m.in. o najnowszej z nich – „Milczenie jest srebrem”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Rzecz o rzeczach

W ostatnim czasie ukazuje się coraz więcej książek analizujących ludzką duchowość (czy jej brak) poprzez „duszę” rzeczy – tych codziennego użytku i specjalnego przeznaczenia. W Polsce szczególnie wiele informacji dostarczają rzeczy z okresów przełomów, np. 1969/70 czy 1989/90. Czy można scharakteryzować człowieka na podstawie tego, czym się otacza? O rzeczach w audycji Kwadratura Kultury rozmawiali Olga Drenda (antropolog) i Grzegorz Sieczkowski (historyk, publicysta).
Zobacz więcej na temat:  Warszawa kolekcjonowanie

Krzysztof Masłoń o polskich pisarzach XX wieku

Nie ma literatury polskiej bez Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Konwickiego czy Marka Nowakowskiego. O nich wszystkich i o wielu innych dwudziestowiecznych pisarzach polskich opowiada książka Krzysztofa Masłonia "W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy". Jej autor był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki czytelnictwo Krzysztof Masłoń Wisława Szymborska pisarze i poeci Zbigniew Herbert Tadeusz Konwicki Edward Stachura

"Improwizacja teatralna jest jak jazz w muzyce"

Katarzyna Michalska jest aktorką, założycielką teatru Improv AB OVO, propagatorką sztuki improwizacji w Polsce, żoną artysty, mamą dwójki nastolatków. Swoje miejsce na ziemi znalazła w teatrze, który sama stworzyła i w którym realizuje własne projekty artystyczne a - tworząc ćwiczenia i gry improwizacyjne - pomaga aktorom odblokować potencjał twórczej ekspresji i rozwijać kreatywność. O swojej działalności opowiadała w audycji Kobiety Sukcesu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 aktorstwo aktor

Agata Duda-Gracz: to spotkanie dwóch epok

- W spektaklu "Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" łączy się świat zabobonu i katolicyzmu. To spotkanie dwóch epok. Epoki tych, którzy odchodzą i tych, którzy ich zastępują. To opowieść o wiecznej walce między młodością, a starością. O tym, jak starość nie szanuje tego co młode, a młodość nie szanuje starości – mówiła w Polskim Radiu 24 reżyserka spektaklu Agata Duda-Gracz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24