Polskie Radio
Section05

kultura24

Biali i Indianie. Historia rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej

Indianie przybyli na tereny dzisiejszej Ameryki Północnej w pogoni za stadami zwierząt. W ciągu tysięcy lat zasiedlili kontynent. Biali przybyli tam kierowani żądzą złota i podbojów. Starcie obu cywilizacji było nieuchronne. W wojnie o panowanie nad kontynentem Indianie byli od początku na straconej pozycji. O historii rdzennych mieszkańców Ameryki w audycji Między Kropkami mówił pisarz Jarosław Wojtczak, autor książki „Indianie i blade twarze. Starcie cywilizacji”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Wracają „Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej”

Spektakl „Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej” jest grany już od ponad 6 lat i rozpocznie nowy sezon w Teatrze Ateneum w Warszawie. – Nie przewidywaliśmy, że tak długo będziemy grali ten spektakl i tak chętnie będą widzowie na to przedstawienie chodzili. Sztuka żyje własnym życiem – tak o przedstawieniu mówił w Polskim Radiu 24 aktor Grzegorz Damięcki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Grzegorz Damięcki

Utracone, Odzyskane. Historia "Pokoju chocimskiego"

"Pokój chocimski" pędzla Marcella Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta, przedstawia historyczną scenę zawarcia traktatu pokojowego między Polską a Imperium Osmańskim w Chocimiu 9 listopada 1621 roku. Obiekt wymaga kompleksowych prac konserwatorskich, które mają powstrzymać procesy niszczenia, a także wydobyć wszystkie jego walory artystyczne, historyczne i estetyczne. O „Pokoju chocimskim” mówił w audycji Utracone, Odzyskane Ziemowit Koźmiński, zastępca dyrektora ds. marketingu Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Muzeum Narodowe w Warszawie Turcja Magdalena Ogórek Zamek Królewski

Medycyna ludowa inspiruje artystów

W Supraślu trwa Podlasie Slow Fest. Głównymi punktami programu są projekcje filmów i spektakli, ale organizatorzy zaproponowali także cykl spotkań, podczas których mówiono o tradycyjnych uzdrowicielach ludowych z Podlasia tzw. szeptuchach. W Trendach Kultury zapraszamy na rozmowę z antropologiem kulturowym Małgorzatą Anną Charyton, która bada to środowisko od blisko 10 lat.
Zobacz więcej na temat:  kino film polski literatura Podlasie antropologia

Stanisław Wyspiański – czwarty wieszcz

20 listopada 1900 roku w Kościele Mariackim w Krakowie odbył się ślub Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Po ślubie orszak weselny udał się do Bronowic, gdzie zaproszony został Stanisław Wyspiański. To na kanwie tego wydarzenia powstało "Wesele". O życiu i twórczości  artysty mówiła w audycji Między Kropkami Monik Śliwińska, autorka biografii "Wyspiański. Dopóki starczy życia".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2017

„Radio to teatr wyobraźni”. Repertuar Teatru Polskiego Radia

Pierwszym słuchowiskiem w historii Teatru Polskiego Radia była nadana na żywo Warszawianka Stanisława Wyspiańskiego. Reżyserem tej adaptacji był Mikołaj Alojzy Kaszyn, a premiera miała miejsce 29 listopada 1925 roku. Natomiast o premierach współczesnego Teatru Polskiego Radia mówił w audycji Rozmowa Kulturalna Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Janusz Kukuła Matysiakowie W Jezioranach

"Dwoje" - powieść o miłości autorstwa dwóch tłumaczy

Ona prowadzi antykwariat – żyje wspomnieniem swej dawnej miłości i historiami, które kryją się w antykwarycznych eksponatach. On - mężczyzna po przejściach, który niczego już nie oczekuje, zauważa ją przez szybę witryny i nie potrafi już zapomnieć. O książce "Dwoje" w audycji Warto Czytać opowiadali jej autorzy, przyjaciele od dwudziestu lat - Anna Górecka i Andrzej Kopacki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura czytelnictwo książki miłość

Na co zwracał uwagę w swoich dziełach autor „Wesela”?

Już po raz 6. w Polsce i poza jej granicami odbywa się Narodowe Czytanie. Polacy w ponad 2 tysiącach miast wspólnie czytają "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. O tym, kim był i na co zwracał uwagę w swoich dziełach autor „Wesela” mówiliśmy w audycji „Rozpruwacz Kulturalny”. Gościem był prof. Piotr Augustyniak, myśliciel i eseista związany z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Młoda Polska literatura Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie. Cała Polska czyta "Wesele"

- Narodowe Czytanie to nie jest odgórne przedsięwzięcie, wyzywala obywatelską aktywność i oddolną spontaniczność. Nie byłoby jej gdyby nie setki instytucji i tysiące ludzi, którzy zgłaszają swój udział na stronie prezydent.pl - powiedział w Polskim Radiu 24 minister Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest "Wesele" – dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Finał wydarzenia już sobotę 2 września.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie prezydent Stanisław Wyspiański czytelnictwo literatura Narodowe Czytanie 2017

Konstancja Ford: wyjazd z kraju był dla ojca bardzo trudny

- W 1969 roku, w wyniku antysemickiej nagonki ze strony władz komunistycznych, mój tata został zmuszony do wyjazdu z Polski. Pamiętam nasz wyjazd z kraju. To był dla niego bardzo trudny moment. Musiał oddać paszport. Był na wygnaniu – wspominała w audycji Trendy Kultury Konstancja Ford, córka Aleksandra Forda, polskiego reżysera pochodzenia żydowskiego, twórcy m.in. "Krzyżaków". O reżyserze opowiadała także historyk filmu Katarzyna Wajda.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 film polski Krzyżacy marzec 1968 reżyser kino

"Kosiński kłamał, by udramatycznić swoją książkę"

Spektakl "Malowany ptak" na podstawie tekstu Jerzego Kosińskiego w reżyserii Mai Kleczewskiej był jednym z wydarzeń otwierających w Warszawie Festiwal Singera. Czy to próba powrotu do narracji, że Polacy byli antysemitami? Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Joanna Siedlecka - autorka książki o Jerzym Kosińskim "Czarny ptasior", która demaskuje okupacyjny życiorys pisarza.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Kosiński spektakl II wojna światowa Żydzi Holokaust

Koncert Niepodległości na Westerplatte. Hołd dla patriotyzmu

Koncert Niepodległości będzie hołdem dla młodych ludzi, którzy walczyli o niepodległość Polski. Planowany jest na 1 września na Westerplatte w Gdańsku. W programie m.in. pieśni z okresu średniowiecza, utwory śpiewane w trakcie powstań, obu wojen światowych czy harcerskie. O Koncercie Niepodległości mówił w audycji Rozmowa Kulturalna Jacek „Wiejski” Górski, prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej i organizator Koncertu Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Westerplatte patriotyzm Gdańsk