Polskie Radio
Section05

kultura24

Artur Liebhart: polski film dokumentalny wyróżnia wrażliwość na bohaterów i poziom zdjęć

- Przykładem twórcy, który udowadnia, jaką siłę ma kino dokumentalne, jest Paweł Łoziński, który w swoich dwóch ostatnich filmach pokazuje, że można z bardzo małym budżetem, ale z wrażliwością skupiającą się na swoich bohaterach, zrobić wielkie kino, które jest dostrzegane i doceniane na całym świecie - mówił w PR24 Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity, międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych.
Zobacz więcej na temat:  FILM USA kino KULTURA Krzysztof Wołodźko Andrzej Żuławski Paweł Łoziński

Dr n. med. Cubała-Kucharska: ostatni rok był najtrudniejszym w mojej praktyce lekarskiej od 30 lat

W Polskim Radiu 24 dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska mówiła o swojej książce "Ciężar Korony - czyli dlaczego niektórzy nie mogą wyzdrowieć". Opowiadając o jej początkach, mówiła, że zaczęły ją zastanawiać pewne objawy pacjentów. - To, czy są związane z atmosferą czasów, w jakich żyjemy, czy może z przebytą chorobą COVID-19? - wskazywała.
Zobacz więcej na temat:  pandemia COVID-19 KSIĄŻKA koronawirus Koronawirus w Polsce sars-cov-2 literatura społeczeństwo Polskie Radio 24 Anna Popek KULTURA

PR24 Kazimierz Pułaski jako obrońca Jasnej Góry. Nowa książka Wojciecha Kudyby

- Szwedzi nie szturmowali Jasnej Góry, toczył się tylko ostrzał armatni, trwały też negocjacje - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kudyba, autor książki "Pułascy. Non alius regit T.2". - Prawdziwy szturm na Jasną Górę miał miejsce w czasie obrony prowadzonej przez Pułaskiego - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA KSIĄŻKA Jasna Góra Kazimierz Pułaski historia Polski literatura

"Ideą festiwalu jest przybliżanie muzyki Europy Środkowo-Wschodniej". Dyrektor NCK o Eufonii

- Ideą festiwalu jest przybliżanie muzyki Europy Środkowo-Wschodniej. Geograficznie to nie jest stricte w punkt, dlatego że zawsze są rozszerzenia, natomiast chodzi o to, żeby wychodzić spoza muzyki z kręgów niemiecko-austriackiego i rosyjskiego, które są często dominujące - powiedział na antenie Polskiego Radia dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego romantyzm Eufonie Polskie Radio 24 Europa Środkowo-Wschodnia

PR24 "Gwiazdkopisanie". Działa na wyobraźnię i łączy pokolenia

- Myśląc o "Gwiazdkopisaniu" od razu przywołuje święta u mojej babci, lepienie pierogów, przygotowywanie karpia, pieczenie ciast. Proszę sobie te smaki wyobrazić i przywołać, to jest właśnie taki konkurs, który bardzo mocno działa na naszą wyobraźnię, ale też łączy pokolenia - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 jurorka konkursu Martyna Chuderska. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska konkurs Gwiazdkopisanie 2021 Polskie Radio 24 Boże Narodzenie komiks opowiadanie wiersze list KULTURA Polskie Radio W POLSKIM RADIU SZTUKA

PR24 "Nie jest krystaliczny, a ludzki". Krzysztof Godlewski o Franku Sinatrze

- Frank Sinatra jest bardzo fajnym odnośnikiem dla każdego widza dlatego, że nikt nie powątpiewa w jego wyjątkowość i w to, że był wybitnym artystą, którego bardzo ciężko odtwarzać. Jest o tyle wyjątkową osobą, że nie jest krystaliczny, a ludzki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 aktor Krzysztof Godlewski. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Godlewski TEATR MUZYKA Frank Sinatra Polskie Radio 24 big band Uniwersytet Warszawski aktorstwo aktor reżyser spektakl KULTURA Maja Kluczyńska

PR24 "Z fascynacji polskim sposobem opowiadania o przeszłości". Ruczaj o festiwalu "Niezłomni i ofiarni"

- Czescy historycy przyjeżdżają do Polski, żeby uczyć się o tym, jak opowiadać o najnowszej historii. Muzeum Pamięci XX wieku i festiwal "Niezłomni i ofiarni" są zwieńczeniem długiego okresu współpracy i czeskiej fascynacji polskim sposobem opowiadania o przeszłości - mówił w Polskim Radiu 24 szef Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Czechy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci KULTURA komunizm

Maciej Szymkiewicz o "Diunie": Herbert docenia walor irracjonalności naszej rzeczywistości

- Zwykle w światach science fiction autorzy uznają że rozwój technologii i nauki sprawi, że religia stanie się zbędna, tymczasem świat "Diuny" jest bardzo religijny (…) Herbert chciał pokazać, że pewne rzeczy są niezmienne, odradzają się pomimo postępu technologicznego - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Szymkiewicz, filozof, współpracujący m.in. z “Nową Konfederacją".
Zobacz więcej na temat:  FILM USA kino KULTURA Krzysztof Wołodźko

Orbitowski o książce "Chciałem być piosenkarzem"

- Mimo sympatii do tego dzieła, która może jest spowodowana sympatią do samej postaci Krzysztofa Krawczyka, odnoszę wrażenie, że obcuję z biografią z fabryki biografii. Bierzemy trochę artykułów prasowych, rozmawiamy z paroma znajomymi i dodajemy odrobinę wpisów internautów mniej lub bardziej znanych, mieszamy i oto jest opowieść o człowieku - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski.  
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA Polskie Radio 24 Krzysztof Krawczyk czytelnictwo biografia

"Wstąpiła do armii w męskim przebraniu, w charakterze zwykłego żołnierza". Historia Joanny Żubrowej

- Jest ona nie tylko pierwszą kobietą w historii Polski, która została odznaczona Orderem Virtuti Militari, była też pierwszą kobietą, która w wojskowej służbie czynnej zdobyła stopień sierżanta - mówiła w Polskim Radiu 24 dr hab. Małgorzata Ewa Kowalczyk z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kobieta dzień niepodległości 11 listopada Anna Popek wojsko historie Święto Niepodległości 2021 KULTURA HISTORIA