Polskie Radio
Section05

kultura24

Na Scenie: Premiera spektaklu „Wojna światów”

Do kogo należy Ziemia? Czy hierarchiczny porządek świata jest naturalny? Czy można żyć bez kontaktu z tym, co inne i obce? Odpowiedzi na te pytania może udzielić spektakl „Wojna światów”, którego premiera odbyła się w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. O sztuce, opartej na fragmentach jednej z najważniejszych powieście science fiction autorstwa Herberta George’a Wellsa, opowiadała jej reżyserka Weronika Szczwińska.
Zobacz więcej na temat:  spektakl TEATR science-fiction

„Ostatnie srebrniki” - powieść Tadeusza Biedzkiego

Czy mała, stara, drewniana szkatułka może mieć wpływ na dramatyczne wypadki rozgrywające się w dzisiejszym świecie? Tak, w książce „Ostatnie srebrniki” autorstwa Tadeusza Biedzkiego. Autor w swojej powieści łączy wydarzenia sprzed tysięcy lat z największymi współczesnymi zagrożeniami, od Jerozolimy po Barcelonę. W audycji „Między Kropkami” podróż w głąb starożytnej historii z kryminałem i sensacją w tle.
Zobacz więcej na temat:  kawa literatura czytelnictwo

"Pewnego razu w listopadzie". Warszawa bez make up’u

Andrzej Jakimowski, reżyser filmu "Pewnego razu w listopadzie" postanowił wziąć na warsztat współczesność i w ramach historii o niesprawiedliwości i wykluczeniu opowiedzieć o współczesnym radykalizmie, gdzie ludzie trafiają na ulicę, bo biurokratyczna machina pozbawiona jest empatii, a Dzień Niepodległości staje się celebracją siły. O swoim najnowszym filmie reżyser opowiadał w Weekendzie Kulturalnym.
Zobacz więcej na temat:  kino Andrzej Jakimowski film polski FILM

Wiersze o Młynarskim. "Gdy napisałam, przestałam płakać"

„Ślady łez” to wiersze Barbary Ahrens-Młynarskiej mówiące o pożegnaniach. W zamykającym tomik utworze autorka upamiętniła swojego brata Wojciecha Młynarskiego - autora tekstów piosenek i librett, poety, wykonawcy piosenki autorskiej, satyryka, artysty kabaretowego, który zmarł 15 marca 2017 roku. Poetka, aktorka, animatorka polskiej kultury w Szwajcarii gościła w audycji Warto Czytać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Młynarski poezja

"Adriatycka epopeja" Ivana Meštrovicia w Krakowie

W Galerii MCK w Krakowie zaprezentowane zostaną po raz pierwszy w Polsce prace rzeźbiarza. Talent Meštrovicia zmienił krajobraz licznych miast w Europie i za oceanem. Do najważniejszych jego dzieł należą: pomnik Juraja Strossmayera w Zagrzebiu, pomnik Grzegorza z Ninu w Splicie, słynny pomnik Indian w Chicago oraz studnia św. Jakuba w Uniwersytecie Notre Dame (South Bend, USA). O wystawie prac Mestrovicia mówił w audycji Rozmowa Kulturalna kurator wystawy Łukasz Galusek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rzeźba Kraków wystawa

Na Scenie: Premiera spektaklu „Marlena. Ostatni koncert”

Jedna z najpiękniejszych i najzdolniejszych aktorek w historii kina, dysponująca niebywałą inteligencją i charyzmą. Marlena Dietrich swoimi filmowymi rolami, a także niezwykłym głosem na stałe zapisała się w historii światowej sztuki. Najciekawsze i najbardziej intrygujące momenty z jej życia prezentuje spektakl „Marlena. Ostatni koncert”, którego premiera odbędzie się 27 października w Teatrze Polskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polski w Warszawie TEATR Grażyna Barszczewska

Małe księgarnie na polskim rynku książki

– Czytanie jest jedną z najbardziej wciągających form spędzania wolnego czasu – powiedział Jakub Bułat, właściciel warszawskiej kawiarnio-księgarni rodzinnej Tarabuk, który wraz z córką Anną Bułat byli gośćmi Polskiego Radia 24. W najnowszej odsłonie audycji „Między Kropkami” mówili m.in. o znaczeniu kameralnych księgarni i o tym, czym są dla ludzi pasjonujących się literaturą.
Zobacz więcej na temat:  kawa literatura czytelnictwo

Wieczór poetycki w hołdzie Zbigniewowi Herbertowi

„Nike która się waha” – pod takim hasłem, w nawiązaniu do jednego z wierszy Zbigniewa Herberta, w piątek (27 października), w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie, odbędzie się wieczór poetycki poświęcony twórczości Herberta. 29 października poeta obchodziłby 93. urodziny. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Marią Dzieduszycką z Fundacji im. Z. Herberta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbigniew Herbert poezja Maria Dzieduszycka

"To, co najpiękniejsze". Cykl koncertów Polskiego Radia

"To, co najpiękniejsze" to nowe przedsięwzięcie programowe Programu Pierwszego Polskiego Radia. W jego ramach raz na kwartał w studiu koncertowym im. W. Lutosławskiego będzie się odbywać spotkanie z kulturą wysoką "na żywo". Mówił o tym w audycji Rozmowa Kulturalna skrzypek, dyrygent, kompozytor, dyrektor i założyciel orkiestry smyczkowej Sinfonia Viva Tomasz Radziwonowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego koncert koncerty

Szata zdobi człowieka. Kimono szczególnym obiektem

Od zarania dziejów człowieczy przyodziewek odgrywał kilka funkcji jednocześnie: praktyczną, symboliczną i ozdobną. W różnych epokach, kulturach czy środowiskach przeważały wybrane aspekty stroju – raz górę brały walory estetyczne, innym razem na plan pierwszy wysuwały się wartości użytkowe. Gośćmi audycji Kwadratura kultury byli: prof. Elżbieta Banecka, artystka oraz Mariusz Knorowski dyrektor Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa architektura artysta Japonia sztuka japońska

„Małe historia rodzinne” Tomasza Białkowskiego

Trzy krótkie powieści składające się na „Małe historie rodzinne” Tomasza Białkowskiego stanowią różne odsłony ludzkich losów, naznaczonych z jednej strony prywatnymi traumami codzienności, a z drugiej - próbą wpłynięcia na mechanizmy społeczne, polityczne i budowanie tzw. Wielkiej Historii. Tomasz Białkowski opowiadał o nich w audycji Warto Czytać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura polska literatura książki