Polskie Radio
Section05

lektury

Dzieła Tuwima, Gałczyńskiego i Makuszyńskiego w domenie publicznej. Od 1 stycznia można korzystać z nich za darmo

Minęło 70 lat od śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima i Kornela Makuszyńskiego, co oznacza, że 1 stycznia 2024 r. dzieła tych twórców trafiły do domeny publicznej i każdy może korzystać z nich za darmo, bez nabywania praw majątkowych - poinformował Instytut Książki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA KSIĄŻKA Instytut Książki czytelnictwo literatura Julian Tuwim Kornel Makuszyński Konstanty Ildefons Gałczyński społeczeństwo

Narodowe Czytanie. "Przyciągają atmosfera oraz interpretacje aktorskie"

XII edycja akcji Narodowego Czytania co prawda za nami, ale nie milkną głosy po tym wydarzeniu. W tym roku w całej Polsce, i w wielu miejscach poza jej granicami, czytana była powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Ogłoszono także lekturę na 2024 rok, którą będzie "Kordian" Juliusza Słowackiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Narodowe Czytanie Kasia Dydo Katarzyna Dydo Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023

Narodowe Czytanie 2023: dlaczego warto sięgnąć po "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej?

Wielkimi krokami zbliża się Narodowe Czytanie 2023, które odbędzie się w sobotę, 9 września. W tym roku pochylamy się nad dziełem, które przez swoje piękne, lecz długie opisy przyrody może być wyzwaniem nie tylko dla licealistów. A jednak "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej na pewno jest w stanie pozytywnie zaskoczyć swoich czytelników.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie 2023 KULTURA literatura Eliza Orzeszkowa szkoła edukacja Bartosz Bielecki Piotr Firan Trójka Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". Janusz Kukuła: Eliza Orzeszkowa byłaby bardzo szczęśliwa

- Czytanie nie będzie miało charakteru aktów i rozdziałów. To będzie płynęło, wspólnie będziemy słuchać Elizy Orzeszkowej - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Główne obchody Narodowego Czytania - w Warszawie w Ogrodzie Saskim - zainaugurują prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. 9 września będziemy czytać "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie Eliza Orzeszkowa książki KULTURA

Matura 2023. Analizujemy tematy z języka polskiego

Za maturzystami egzamin z języka polskiego. W formule 2015 pojawiły się tematy związane z "Panem Tadeuszem" i "Przedwiośniem". Oliwia Krettek pytała maturzystów z XXXIV Liceum Ogólnokształcącego Miguela de Cervantesa o pierwsze wrażenia. Katarzyna Kucharska, z jednego z portali edukacyjnych, zinterpretowała tematy maturalne. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka edukacja matura z języka polskiego Matura z Czwórką Matura w Czwórce Matura 2023 Weronika Puszkar Oliwia Krettek

Matura 2023 z języka polskiego na poziomie podstawowym. Wśród tematów "Przedwiośnie" i "Pan Tadeusz"

4 maja to pierwszy dzień matur 2023. Uczniowie pisali egzamin dojrzałości z języka polskiego. Wśród tematów znalazły się m.in. "Przedwiośnie" i zeszłoroczna lektura "Pan Tadeusz". Tuż przed maturami o nastroje tegorocznych maturzystów pytała reporterka Czwórki Oliwia Krettek. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka edukacja matura z języka polskiego Matura z Czwórką Matura w Czwórce Matura 2023