Polskie Radio
Section05

literatura polska

"Nobel water" i kawa w Rzymie, czyli przyjaciele o Miłoszu

- Poznaliśmy się w 1981 roku, gdy Czesław Miłosz przyjechał do Krakowa opromieniony sławą noblisty. To był czas karnawału Solidarności, na spotkaniu w Domu Literatów był tłum. On czytał swoje wiersze i poprosił o szklankę wody. Gdy mu ją podałem, upił z niej łyk, a ja ją zachowałem wraz z pozostałą zawartością. Podczas późniejszych przyjęć popijaliśmy po łyżeczce tej "Nobel water" – opowiadał w Dwójce Bronisław Maj.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz poezja KULTURA Kinga Michalska literatura

Czesław Miłosz. Poeta totalny, organiczny, natchniony

- Każdy ruch jego umysłu, każda myśl i zachowanie były skrajnie subiektywne. Na taką postawę stać tylko poetę. Nękany przez natchnienie poświęcał mu całą swoją uwagę i stąd brała się jego legendarna wręcz pracowitość. Do południa tworzył, przepisywał swój wewnętrzny głos, a po południu nad tym zapisem pracował – mówiła w Dwójce Agnieszka Kosińska.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz KULTURA Jakub Kukla

Marek Hłasko. Proza sięgająca po fundamentalne doświadczenia

- Proza Hłaski się obroniła, nie uległa przedawnieniu. Budował tkankę literacką na własnej biografii, ale nie przenosił jej dosłownie. Pisał o swoich czasach, o ludziach, wykorzystując swoje osobiste doświadczenia. Ale głębasza warstwa jego prozy sięga do rzeczy ostatecznych, tak jak śmierć, miłość, wiara a nawet Bóg – mówiła w Dwójce Monika Malessa-Drohomirecka.
Zobacz więcej na temat:  Marek Hłasko KULTURA Dorota Gacek