Polskie Radio
Section05

literatura

"Jerozolimska plaża" Iddo Geffena. Uniwersalne opowieści przeplatane humorem i zadumą

Zbiór opowiadań "Jerozolimska plaża" młodego izraelskiego pisarza i naukowca Iddo Gefena to brawurowe historie, łączące realność współczesnego Izraela i świat wirtualny, pełne błyskotliwego humoru, smutku i mądrości w rozumieniu ludzkiej natury. - Możemy się w tym odnaleźć, nawet jeśli nie każde opowiadanie nam leży. Różne uczucia, które opowiadania w nas wzbudzają, są dość uniwersalne - zaznacza Anna Halbersztat, autorka przekładu książki z języka hebrajskiego.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki Iddo Gefen

Nie żyje Milan Kundera. Wspominamy wybitnego pisarza

W Paryżu zmarł w środę (12 lipca) w wieku 94 lat wybitny czeski powieściopisarz i eseista Milan Kundera. Czytelnikom był znany przede wszystkim jako autor powieści "Nieznośna lekkość bytu". Pisarz, uważany za twórcę prozy intelektualnej, napisał też m.in.: "Walca pożegnalnego", "Księgę śmiechu i zapomnienia" oraz "Tożsamość". Autor cenionych esejów, wśród których są "Sztuka powieści" oraz "Zdradzone testamenty".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki Milan Kundera odeszli 2023

"Milan Kundera był największym czeskim pisarzem XX wieku"

- Trzydzieści, czterdzieści lat temu z jednej strony Milan Kundera był autorem bestsellerowych powieści, a z drugiej strony uchodził za jednego z najwybitniejszych intelektualistów swoich czasów. Szczególnie w latach 80. odegrał rolę trudną do przecenienia, a to za sprawą swojej eseistyki poświęconej Europie Środkowej, losom Czechów, Słowaków, Węgrów i Polaków - mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2023 Milan Kundera Dwójka Jakub Kukla Aleksander Kaczorowski

Polski Indiana Jones, czyli pięć ekranowych wcieleń Pana Samochodzika

Świat przygodowej prozy Zbigniewa Nienackiego już od niemal 60 lat przyciąga filmowców. W dniu premiery kolejnej adaptacji "Pana Samochodzika i templariuszy" zachęcamy do przyjrzenia się ekranowym realizacjom powieści o historyku sztuki, który szukał przygód.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Nienacki historia PRL historia Polski HISTORIA kino netflix film polski młodzież dzieci KSIĄŻKA książki książki dla dzieci

"To ikona naszej popkultury". Pan Samochodzik i jego światy

– Przeczytałem największe bestsellery dla młodzieży i doszedłem do wniosku, że istnieją pewne określone prawa, które stwarzają popularność – opowiadał w archiwalnym radiowym wywiadzie Zbigniew Nienacki o swoim cyklu "Pan Samochodzik". Przy okazji premiery nowego filmu na podstawie powieści "Pan Samochodzik i templariusze" warto przyjrzeć się fenomenowi książek o panu Tomaszu i poszukiwaniach skarbów.
Zobacz więcej na temat:  PRL kryminał tajemnice zabytki młodzież

Anna Kańtoch: fantastyka to absolutna wolność pisania

- Do dzisiaj uważam, że fantastyka to gatunek, w którym pisarz ma do dyspozycji wszystkie narzędzia i może napisać absolutnie wszystko - podkreśla Anna Kańtoch, z wykształcenia orientalistka, autorka opowiadań i powieści fantasy oraz popularnych kryminałów. Jej dzieła spotkały się z dużym uznaniem krytyków i czytelników - pisarka jest m.in. pięciokrotną laureatką Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść "Czarne".
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci kryminał fantasy Anna Stempniak Anna Kańtoch

"Poczytnik". "Marian Eile. Poczciwy cynik z »Przekroju«"

- Legenda pisma była budowana przez lata i powoli blakło to, co wyprawiało się w "Przekroju" na przełomie lat 40. i 50. Później, w latach 60., były to przede wszystkim pierwsze dwie, a czasem trzy strony, gdzie ukazywały się te informacje, które miały się ukazać (…). Eile nazywał strony, na których "płacił partii", co jej, stronami ogłoszeniowymi. "Przekrój", który przeszedł do legendy, zaczynał się od czwartej lub piątej strony - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Urbanek, pisarz.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

"Dzieci trzeba szybko zaciekawić". Pisarka o wymaganiach najmłodszych czytelników

- Dorosły człowiek ma więcej cierpliwości w sobie i ma doświadczenie czytelnicze, jest więc w stanie przebrnąć przez takie sobie strony. Mamy doświadczenie, że początek może nie porywać, ale opowieść nas wciągnie i warto zainwestować trochę czasu po to, by później czerpać przyjemność czytelniczą. Dziecko się bawi albo nie bawi - mówiła w Polskim Radiu 24 pisarka Anna Potyra.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA dzieci Katarzyna Cygler