Polskie Radio
Section05

Łukasz Kozak

Anna Szylar: przestrzeń cyfrowa nie istniałaby bez analogowej

- Ożywianie archiwów za pomocą nowych technologii na pewno będzie kluczowym tematem wszystkich dyskusji. Będziemy rozmawiać zarówno z twórcami, jak i z producentami, artystami i osobami, które zajmują się tą technologiczną stroną związaną z digitalizacją zasobów, więc grono będzie bardzo zróżnicowane, jak co roku - mówiła w Dwójce przewodnicząca zespołu programowego konferencji Digital Cultures.
Zobacz więcej na temat:  nowe technologie digitalizacja konferencja Paweł Siwek KULTURA

Notre Dame. Co trzeba będzie odbudować?

- Spłonęła przede wszystkim drewniana konstrukcja nad nawą główną, chórem i transeptem katedry oraz to, co dominowało w pejzażu środkowej części Paryża, czyli potężna iglica, która znajdowała się w przęśle skrzyżowania, tradycyjnie nazywana w Polsce "wieżyczką na sygnaturkę". A przy okazji stopiło się to, co na tym drewnie leżało, czyli ogromne połacie blachy, którą były pokryte więźby dachowe - mówił w Dwójce dr hab. Jakub Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Notre Dame Łukasz Modelski architektura zabytki gotyk KULTURA HISTORIA

Co śpiewa polska wieś w czasie Wielkiego Postu?

- Pieśń "Stabat mater" właściwie na wsi nie funkcjonuje. Jeżeli już, to w wariancie melodycznym zgodnym z XIX-wiecznymi śpiewnikami, czyli mioduszewskim i późniejszym, siedleckim. Mamy za to mnóstwo piet późniejszych, XVII- i XVIII-wiecznych - mówił w Dwójce Adam Strug, śpiewak, kompozytor, instrumentalista, autor piosenek, badacz i popularyzator muzyki tradycyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Wielki Post Łukasz Modelski Adam Strug pieśń franciszkanie MUZYKA HISTORIA

Nowe Epifanie w przestrzeni sakralnej i nieco diabelskiej

- W tegorocznym programie są dwa występy Björna Schmelzera i zespołu Graindelavoix w - uwaga - Pałacu Kultury i Nauki. A biorąc pod uwagę, że oba wydarzenia obejmują muzykę sakralną, będziemy mieli do czynienia z pierwszym wykonaniem mszy polifonicznej w budynku, który kiedyś nosił imię Józefa Stalina - mówił w Dwójce kurator muzyczny festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Wielki Post KULTURA Warszawa Paweł Siwek Paweł Dobrowolski

Chrzest Polski. Data, która wcale nie jest taka oczywista

- Jest to data symboliczna, niepewna, która już chyba w wieku XIII była przedmiotem pewnego sporu. Widać go na kartach roczników, jest pewna niezgodność co do tej kwestii. Możemy jednak przypuszczać, że dla samego zainteresowane ona niekoniecznie musiała być taką wielką, symboliczną i założycielską datą - mówił Łukasz Kozak.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Łukasz Modelski Chrzest Polski HISTORIA Mieszko I mieszko