Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

"Fotografka boska". Trzynaście lat temu zmarła Zofia Nasierowska

Zofia Nasierowska była mistrzynią fotografii współczesnej. Na jej fotografiach kobiety zawsze były piękne, a mężczyźni intrygujący. W związku z 13. rocznicą śmierci Zofii Nasierowskiej przypomnieliśmy w Programie 1 jej wypowiedzi oraz fragmenty pełnej anegdot książki Zofii Turowskiej "Nasierowska. Fotobiografia", nagranej w roku 2009 przez aktorkę Sonię Bohosiewicz, synową Zofii Nasierowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Nasierowska fotografia

"Piękno i smutek". Wielopoziomowa opowieść o sztuce i miłości

"Piękno i smutek" to książka autorstwa japońskiego noblisty Yasunariego Kawabaty. W warstwie fabularnej mamy do czynienia z historią znanego pisarza, który po latach kontaktuje się ze swoją dawną, porzuconą w młodości dziewczyną, teraz rozpoznawalną malarką, mieszkającą ze swoją uczennicą  przy świątyni w Kioto. Napisana w roku 1963 roku powieść Kawabaty po raz pierwszy ukazuje się po polsku.
Zobacz więcej na temat:  Yasunari Kawabata literatura

Książka "Las duchów". Jak przedmioty przywiezione z Syberii ożyły?

"Las duchów" to historia o tym, jak podróże, a później rozmowy z mieszkańcami Syberii zaczęły się od zwykłej ciekawości wywołanej widokiem przedmiotów odkrytych w muzeum. Przez lata ukryte w magazynach, nagle stały się żywe i połączyły przeszłość z teraźniejszością. - Te przedmioty zaczęły opowiadać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Dybczak, autor książki.
Zobacz więcej na temat:  literatura Syberia Andrzej Dybczak

"Czuwając nad nią" Jean-Baptiste'a Andrei. Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Francuska powieść Jean-Baptiste'a Andrei "Czuwając nad nią" to wspaniała, chwytająca za serce, niebanalna historia przyjaźni, miłości, między ludźmi, którzy nie mieli łatwego życia. Doceniona została najważniejszym francuskim wyróżnieniem literackim, jednym z ważniejszych wyróżnień literackich na świecie - Nagrodą Goncourtów 2023.
Zobacz więcej na temat:  książki KSIĄŻKA literatura

Magda Mikołajczuk o książce Anny Sakowicz "Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer"

O książce dla dzieci Anny Sakowicz "Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer". Mała Anielka pisze listy do pana Alzheimera, który wprowadził się do domu jej rodziny i powoli zabiera babcię. Książkę, która ma rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, warto przypominać szczególnie we wrześniu, który jest Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki

Nie chłopka, ale czerkieska księżniczka. Jakie sekrety skrywa życiorys matki Leonarda da Vinci?

Matka Leonarda da Vinci nie była, jak sądzono, włoską chłopką, lecz czerkieską księżniczką z Kaukazu, porwaną i sprzedaną później jako niewolnica. Takiego odkrycia dokonał włoski badacz, prof. Carlo Vecce. Niedawno ukazała się jego książka zatytułowana "Uśmiech Cateriny. Historia matki Leonarda da Vinci". 
Zobacz więcej na temat:  Leonardo da Vinci malarstwo Uśmiech Cateriny. Historia matki Leonarda da Vinci literatura prof. Carlo Vecce

"Na targu niewolników III Rzeszy". Jak wyglądała sytuacja Polaków na robotach w Niemczech?

"Na targu niewolników III Rzeszy" Anny Augustyniak to oparta na doświadczeniach rodziny autorki opowieść o wywożeniu Polaków na roboty do Niemiec. O wyjątkowości tej historii stanowi fakt, że jedna z głównych bohaterek jest osobą głuchą, co dodatkowo utrudnia jej funkcjonowanie jako robotnicy przymusowej. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Augustyniak II wojna światowa Na targu niewolników III Rzeszy