Polskie Radio
Section05

malarstwo

Kapiści - nowa jakość polskiego malarstwa

Kapiści stanowili jedno z najważniejszych ugrupowań artystycznych w historii polskiej sztuki. - Byli grupą przyjaciół, którzy wbrew rozlicznym przeciwnościom postanowili zebrać fundusze i wyjechać do Paryża po naukę - mówiła w Dwójce Agnieszka Kosińska, współkuratorka wystawy "Kapiści. Sto lat!".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wystawa Katarzyna Sanocka Kapiści Dwudziestolecie międzywojenne Muzeum Narodowe w Krakowie KULTURA

"Hanna i Dorota". Wyjątkowe kobiety, które połączyła przyjaźń i miłość do sztuki

W ramach Bruno Schulz. Festiwal 2024 odbędzie się spotkanie poświęcone dwóm wyjątkowym kobietom, które, jak pisze Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, połączyła przyjaźń, ale też miłość do sztuki, ambicje, dążenie do wolności i niezależności. Mowa o malarkach Hannie Rudzkiej-Cybisowej i Dorocie Seydenman. Ich historię w książce "Hanna i Dorota" opowiada Ewa Mańkowska. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska literatura historia Polski

Józef Chełmoński - wzgardzony w Warszawie, chwalony w Paryżu

- Ofiarą krytyki, której Józef Chełmoński doświadczył w Warszawie, padł obraz, który do dziś jest bardzo ceniony - "Babie lato". Okazało się, że dla tutejszej publiki nie do przyjęcia była modelka, prostacka i z brudnymi nogami, która w dość wulgarnej pozie leży sobie na polu - mówiła w Dwójce dr Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska, historyczka sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Józef Chełmoński Jakub Jamrozek album SZTUKA KULTURA Dwójka Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska

Piero della Francesca. Jednym obrazem ocalił całe miasto

Brytyjskie działa zaczęły zasypywać Sansepolcro gradem pocisków, gdy nagle kapitan Tony Clarke kazał wstrzymać ogień. Wbrew ponagleniom dowództwa nie kontynuował ostrzału, bo przypomniał sobie czytaną kiedyś książkę. Napisano tam, że w Sansepolcro znajduje się "najwspanialszy obraz na świecie".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA renesans Zbigniew Herbert Aldous Huxley Toskania Włochy SZTUKA fresk II wojna światowa

50. rocznica śmierci Artura Nachta-Samborskiego. Dlaczego większość prac trzymał w ukryciu?

Artur Nacht-Samborski miał dwie twarze artystyczne. Za życia pokazywał publiczności swoje spokojne prace, ale po jego śmierci, światło dzienne ujrzały dzieła pełne wyrazu, w których można dostrzec piętno horroru drugiej wojny światowej. O artyście i jego pracach opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia Borysław Czyżak - znawca sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Artur Nacht-Samborski Borysław Czyżak Jakub Kukla

Franciszek Smuglewicz. Portrety, ścienne malowidła i etruskie groby

6 października 1745 roku urodził się Franciszek Smuglewicz. Był jednym z najwybitniejszych artystów epoki stanisławowskiej, autorem licznych rysunków, portretów, dekoracji malarskich oraz obrazów przedstawiających sceny historyczne, a także dydaktykiem, który zasłynął jako twórca tak zwanej wileńskiej szkoły malarstwa. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA SZTUKA historia warszawy Warszawa Rzym Wilno Stanisław August Poniatowski

"Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie". Wyjątkowa wystawa w Muzeum Śląskim

Ekspozycja "Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie" prezentowana w Muzeum Śląskim jest zbiorem obrazów, które dokumentują walkę o wolność Ukrainy. Poza dramatami i cierpieniem jest to także opowieść o walce i nadziei. O tym, co możemy zobaczyć na wystawie oraz jak przebiegała organizacja ekspozycji opowiedzieli w Programie 2 Polskiego Radia kuratorzy wystawy - Joanna Szeligowska-Farquhar i Kostiantyn Trachuk.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wojna na Ukrainie Joanna Szeligowska-Farquhar Kostiantyn Trachuk KULTURA SZTUKA Dwójka Ukraina Ukraina

Noblistka bez tajemnic. Dzieła amerykańskiej artystki inspirowane poezją Szymborskiej

Fascynacje literackie amerykańskiej artystki wizualnej Alexandry Grant można oglądać pod nazwą "Słowo. Obraz. Przestrzeń". Wystawa prezentowana jest w Muzeum Literatury w Warszawie. Najważniejszą częścią ekspozycji są dzieła inspirowane poezją Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka SZTUKA Wisława Szymborska sztuki wizualne KULTURA Muzeum Literatury Warszawa wystawa alexandra grant

Wystawa prac Chełmońskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie; później w Poznaniu i Krakowie

Obrazy Józefa Chełmońskiego, w tym najbardziej znane: "Babie lato", "Bociany" i "Kuropatwy", należą do kanonu polskiej sztuki XIX i początku XX wieku. Wykreowane przez artystę wizje natury, widoki wsi i sceny z życia jej mieszkańców są uznawane za kwintesencję polskości. Teraz można je podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie, następnie w Muzeum Narodowym w Poznaniu, a później w Muzeum Narodowym w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak SZTUKA Józef Chełmoński