Polskie Radio
Section05

Marek Mądrzejewski

Jak oceniamy zmiany partyjnych barw przez posłów

W poprzedniej, siódmej kadencji Sejmu, co szósty poseł zmienił przynależność klubową. Jak traktować zmianę partyjnych barw? Czy taka zmiana jest nieetyczna? Czy jako forma wprowadzenia w błąd wyborców powinna być karana? Na czym polega koncepcja mandatu imperatywnego, czyli związanego? O tym dyskutowali posłowie PiS, PO i Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Święcicki Ryszard Czarnecki Marek Jakubiak Sejm partie polityczne

7 lat po katastrofie smoleńskiej. Trauma i podziały

W programie specjalnym poświęconym 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej rozmawialiśmy nie tylko o samej tragedii, ale także o tym, jaka jest prawda o polskim podzielonym społeczeństwie w kilka lat po rozbiciu się prezydenckiego Tu-154M. Audycję kończy tekst przemówienia śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które miało zostać wygłoszone na obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Fedyszak-Radziejowska Henryk Domański Robert Sobiech katastrofa smoleńska

Nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej zmieni na lepsze polską dyplomację?

Nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej zakłada, że w służbie dyplomatycznej nie może być zatrudniona osoba, która od 22 lipca 1944 roku do 31 lipca 1990 pracowała, pełniła służbę lub była współpracownikiem organów bezpieczeństwa Polski Ludowej. Dotyczyć ma to także członków rodziny dyplomaty np. żony ambasadora czy konsula.
Zobacz więcej na temat:  MSZ Kukiz'15 Marcin Święcicki Platforma Obywatelska Ryszard Czarnecki Prawo i Sprawiedliwość dyplomacja

Konflikt dyplomatyczny na linii Turcja - Holandia

Holenderskie władze uniemożliwiły udział przedstawicieli tureckiego rządu w wiecach organizowanych w ich kraju, w związku z referendum w Turcji, które ma zmienić system z parlamentarno-gabinetowego na prezydencki. Podobny brak zgody spotkał Turcję ze strony Niemiec. Wg ONZ w Turcji żyje obecnie 3 mln uchodźców z Syrii. Czy Europie grozi fala zalania tymi uchodźcami? 
Zobacz więcej na temat:  Holandia Unia Europejska wybory Turcja Izabela Kloc

Europa dwóch prędkości. Gdzie będzie Polska?

Kierunek, w którym ma zmierzać Unia Europejska został wybrany. Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii na szczycie w Wersalu pod Paryżem opowiedzieli się 6 marca za Unią Europejską różnych prędkości. Ma to pozwolić pewnym krajom członkowskim na szybszą integrację w wybranych dziedzinach. Trzy dni później w Brukseli Donald Tusk, mimo sprzeciwu polskiego rządu, ponownie został przewodniczącym Rady Europejskiej. Jak należy rozumieć te decyzje?
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rada Europejska Donald Tusk Tomasz Sawczuk

Reelekcja Donalda Tuska i przyszłość Unii Europejskiej

Czy wybór Donalda Tuska na kolejną kadencję jako szefa PE położy kres dyskusjom i sporom toczonym na unijnej i polskiej scenie politycznej, czy też oznacza to otwarcie sporu na dużo wyższym poziomie? Co z planami Unii różnych prędkości ogłoszonej po wersalskim spotkaniu wielkiej czwórki, czyli przedstawicieli Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii?
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Jacek Saryusz-Wolski Donald Tusk Unia Europejska ŚWIAT

Zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym

W III RP znacznie wzrósł współczynnik skolaryzacji w Polsce. Czy przełożyło się to na poziom wykształcenia i wiedzy absolwentów? W prowadzonym od 2003 roku rankingu - tzw. liście szanghajskiej - znajdują się tylko dwie polskie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski i to dopiero w piątej, ostatniej setce zestawienia. Co może pchnąć polską naukę ku rozwojowi?
Zobacz więcej na temat:  studenci Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin edukacja