Polskie Radio
Section05

Marta Powałowska

Z mikrofonem w Białowieskim Parku Narodowym

Białowieski Park Narodowy, najstarszy w Polsce, jest nie tylko symbolem ochrony dzikiej przyrody, ale także centrum edukacji ekologicznej, gdzie obalane są mity o zwierzętach, prowadzone są pionierskie badania, a odwiedzający mogą odkrywać unikalne piękno natury oraz poznawać jej tajemnice od najmłodszych lat. Zapraszamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom, w której przeniesiemy Was do serca Białowieskiego Parku Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe Białowieża radio dla dzieci DAB+ Krystian Tyrański

Prawa pacjenta. Co warto wiedzieć, aby skutecznie z nich korzystać?

Świadomość praw pacjenta staje się coraz bardziej istotna, zwłaszcza w kontekście rozwijającego się systemu opieki zdrowotnej w Polsce. W audycji "Strfaa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom gościliśmy Urszulę Rygowską-Nastulak, zastępcę dyrektora Departamentu Postępowań Wyjaśniających w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta (RPP), która wyjaśniła kluczowe zagadnienia związane z ochroną praw pacjentów. Jakie mamy prawa pacjenta? Co jest naruszeniem praw pacjenta? Do czego pacjentowi jego prawa? W czym może pomóc rzecznik praw pacjenta? Czy rodzic może odmówić leczenia dziecka?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie radio dla rodziców Rzecznik Praw Pacjenta

Drawieński Park Narodowy na szlaku Małych Odkrywców

Drawieński Park Narodowy znajduje się w północno-zachodniej części kraju. Jest to jeden z nielicznych takich parków, które położone są nieco w głębi kraju, a nie przy jego granicy. Powodem jego utworzenia była m.in. ochrona obszarów rzeki Drawa, od której został on również nazwany. Nie bez znaczenia jest także symbol parku, czyli wydra, która żyje w środowisku wodnym.  
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe Dzika Odyseja radio dla dzieci Krystian Tyrański

Sekrety Wigierskiego Parku Narodowego

Ekspedycja małych odkrywców podjęła wyzwanie, aby w 23 miesiące odkryć 23 polskie parki narodowe. Podczas rodzinnej wyprawy z mikrofonem ekipa wyprawowa nabrała wiatru w żagle i ruszyła odkrywać Wigierski Park Narodowy, dziką krainę wysuniętą na północny wschód Polski. Był to drugi, po Słowińskim Parku Narodowym punkt na mapie rodzinnych wypraw. Podczas wędrówki nie zabrakło informacji o tym jak powstało jezioro Wigierskie, skąd wzięła się jego nazwa oraz czym są tak zwane suchary i jak nazywa się śpiew żurawi, które zamieszkują jego tereny. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  parki narodowe przyroda edukacja Krystian Tyrański

Jak Wisława została poetką, czyli Rusinek opowiada o Szymborskiej

- Szymborska wcale nie chciała być poetką, jak była małą dziewczynką, chciała być autorką grubych powieści, i zdaje się, że trzy takie powieści zaczęła pisać. Niestety tylko zaczęła, bo gdzieś w okolicach dziesiątej strony już traciła cierpliwość, więc zachowały się same początki tych grubych powieści, i tak oto została jednak poetką - opowiadał w Polskim Radiu Dzieciom Michał Rusinek - pisarz i sekretarz Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski DAB+ Michał Rusinek Wisława Szymborska

"Dawno, dawno temu". Jan Matejko - malarz dziejów Polski

Jan Matejko to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, który zyskał uznanie także na świecie. Co sprawiło, że swoją twórczością zapisał się w naszej pamięci, a jego obrazy towarzyszą kolejnym pokoleniom Polek i Polaków? Jakim był dzieckiem? Jak się uczył, kiedy postanowił poświęcić się sztuce? W audycji rozmowa o znakomitym malarzu i.. znawcy polskiej historii. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski DAB+ Jan Matejko