Polskie Radio
Section05

marynarka wojenna

Ruszyła budowa hal do budowy polskich fregat. Wiemy, kiedy zostanie zwodowany pierwszy okręt

W poniedziałek na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na Hali Kadłubowej. Budowla jest częścią wartej ponad 300 mln zł inwestycji związanej z realizacją największego w historii polskiej Marynarki Wojennej kontraktu na budowę trzech wielozadaniowych fregat "Miecznik".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Obrony Narodowej Polska Grupa Zbrojeniowa stocznie

Koreańska Hanwha proponuje okręty podwodne KSS-III dla polskiego programu Orka

Koncern Hanwha z Korei Południowej proponuje okręty podwodne KSS-III dla polskiego programu Orka. Jak przekonuje kierownictwo, dostawy pierwszych okrętów, wyposażonych m.in. w systemy umożliwiającą trzytygodniowe zanurzenie i wyposażone w wyrzutnie pocisków manewrujących, są możliwe do 2030 roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Obrony Narodowej Morze Bałtyckie armia żołnierze POLSKA korea

ORP Sokół – niezwykła podróż do muzeum. Od kiedy zwiedzanie?

Przez kilkanaście lat ORP Sokół, Bielik, Kondor i Sęp służyły w polskiej Marynarce Wojennej i stacjonowały w Gdyni. Obecnie żaden już nie znajduje się w służbie czynnej. – Jeden decyzją ministra obrony narodowej z roku 2020 stał się własnością Muzeum Marynarki Wojennej i od tamtego czasu był w stoczni marynarki stopniowo przygotowywany do tej funkcji, którą ma pełnić – okrętu muzeum, który ma być również memoriałem załóg polskich okrętów podwodnych, które w ciągu kilkudziesięciu lat służyły pod polską banderą – przypomina Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Gdynia statek