Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

Polskie Radio 24 Prof. Baluk: dla Rosji to Zachód jest wrogiem

- Stany Zjednoczone i Zachód powinny o tym pamiętać, że dla Rosji to Zachód jest wrogiem, że nawet jeżeli Putin się zgodzi na podpisanie układu pomiędzy Rosją a Ukrainą, w którym Stany Zjednoczone będą mediatorem, to dla Rosji imperialistycznej to będzie jedynie etap do podboju kolejnych obszarów Europy Środkowo-Wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Walenty Baluk (Centrum Europy Wschodniej UMCS).
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump wojna na Ukrainie Rosja Władimir Putin USA Stany Zjednoczone Walenty Baluk

Styczeń najcieplejszy w historii. Co dzieje się z klimatem?

Unijna służba klimatyczna Copernicus poinformowała, że styczeń roku 2025 był najcieplejszym styczniem w historii prowadzenia pomiarów. To jednak element szerszego trendu. - Ostatni rok już przekroczył te 1,5°C temperatury średniej, przewyższającej długoletnią średnią z czasów przedindustrialnych - zaznacza Marcel Andino Velez z Greenpeace Polska. 
Zobacz więcej na temat:  zmiany klimatyczne zima ocieplenie klimatu

Strzelanina w szkole w Szwecji. "Bilans może być jeszcze bardziej tragiczny"

W wyniku strzelaniny, do której doszło we wtorek w szkole dla dorosłych w Oerebro w południowej Szwecji, zginęło 11 osób. - To jest zdecydowanie najkrwawsza strzelanina w historii Szwecji. Cały czas podawane są nowe informacje dotyczące liczby osób, które zmarły. W dalszym ciągu jest spora grupa rannych, więc niestety ten bilans może być jeszcze bardziej tragiczny - mówi w radiowej Jedynce dr Damian Szacawa z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 
Zobacz więcej na temat:  Szwecja strzelanina

Premier Izraela w Waszyngtonie. Ekspert o nakreśleniu na nowo mapy Bliskiego Wschodu

W Waszyngtonie dojdzie do spotkania przywódców USA i Izraela. Rozmowy będą dotyczyć m.in. rozejmu w Stefie Gazy. - Netanjahu jedzie po to, żeby wybadać, jakie nastroje ma prezydent Trump - mówi w Programie 1 Polskiego Mariusz Borkowski, b. korespondent polskich mediów na Bliski Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Gazy Izrael Palestyna konflikty międzynarodowe Hamas Donald Trump Benjamin Netanjahu Mariusz Borkowski Wiesław Lizak

Polskie Radio 24 Trump zakończy wojnę? "Ukraina nie ma silnych agrumentów"

- Płyną pewne sygnały z Kremla, one są niepokojące, nie widać jakiejkolwiek zmiany, jeżeli chodzi o stanowisko Putina czy jego najbliższego otoczenia, może być to element gry dyplomatycznej przed ewentualnymi rozmowami, wiadomo, że trzeba z czegoś zrezygnować, ale strona ukraińska w tym sporze nie ma silnych argumentów, widzimy, że wojska ukraińskie systematycznie się wycofują - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Szabaciuk (Katolicki Uniwersytet Lubelski i Instytut Europy Środkowej).
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump wojna na Ukrainie Rosja

"Ofiary już nie boją się mówić". Ekspertka o sytuacji kobiet w Indiach

18-latka pochodząca ze stanu Kerala w południowych Indiach oskarżyła 64 mężczyzn o molestowanie seksualne; sprawcy dopuszczali się wobec niej tych czynów odkąd ukończyła 13 lat – podała stacja BBC. Policja aresztowała 28 podejrzanych, w tym jej sąsiadów, trenerów sportowych oraz znajomych ojca. Jak wygląda bezpieczeństwo kobiet w Indiach? 
Zobacz więcej na temat:  Indie Kobiety przemoc przemoc seksualna gwałt bezpieczeństwo

Okręty NATO będą chronić infrastrukturę podwodną Bałtyku. "To działania po części prewencyjne"

Około dziesięć okrętów NATO weźmie udział w misji ochrony infrastruktury podwodnej na Bałtyku. Będą przepływać w pobliżu kabli i innych instalacji, aby zmniejszyć ryzyko kolejnych aktów sabotażu w regionie. - Te okręty "zrobią różnicę". Do tej pory infrastruktura krytyczna przeprowadzona dnem Bałtyku podlegała monitoringowi sekwencyjnemu - zwraca uwagę prof. Krzysztof Kubiak. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Morze Bałtyckie NATO sabotaż

Trudeau zrezygnował z funkcji premiera Kanady. "Właściwie wszyscy tego oczekiwali"

Amerykański prezydent elekt Donald Trump ponowił swoje sugestie, że Kanada według niego powinna stać się 51. amerykańskim stanem. Jego słowa padły kilka godzin po tym, jak premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział rezygnację ze stanowiska. - Ona wynika z jego rosnącej niepopularności - mówi w Programie 1 Polskiego dr hab. Marcin Gawryś z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Gawryś Donald Trump Justin Trudeau Stany Zjednoczone Kanada Wojciech Kardyś Łukasz Ogrodnik

Polskie Radio 24 Ukraina zakręca kurek z gazem. "Sygnał dla Rosji i Zachodu"

- To sygnał, który płynie w stronę Rosji i Zachodu, że Ukraina nie zamierza godzić się na wszystkie propozycje, że ma swoje zdanie i różne instrumenty, aby w ewentualnych rozmowach pokojowych postawić w pewnej części na swoim - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Szabaciuk (Katolicki Uniwersytet Lubelski, Instytut Europy Środkowej).
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie NATO Ukraina Rosja gaz ziemny

Czy obalenie Asada w Syrii zwiększy zagrożenia dla chrześcijan?

- Chrześcijanie są tą grupą religijną, która najboleśniej odczuwa wszelkie zmiany polityczne na Bliskim Wschodzie, a jednocześnie Polacy poprzez fundacje kościelne i te świeckie, aktywnie pomagają ludziom w tym regionie, niezależnie od ich wyznania - mówili w Polskim Radiu 24: ks. prof. Witold Żelazny z sekcji polskiej Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Jan Wysocki z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Święta Bożego Narodzenia pomoc humanitarna Kościół Caritas Polska Bliski Wschód Syria