Polskie Radio
Section05

monarchia

TYLKO U NAS Niech żyje król! Monarchia w XXI wieku ma się wyśmienicie

Dania ma nowego władcę - Małgorzatę II zastąpił jej syn, Fryderyk X. Do Kopenhagi z okazji uroczystości przybyło ok. 150 tys. ludzi - liczba robiąca wrażenie, gdy uświadomimy sobie, że w całym kraju mieszka niecałe 6 mln ludzi. Świadkami podobnego królewskiego "szaleństwa" byliśmy niedawno w Wielkiej Brytanii. Mimo rozwoju nauki i techniki, postępu społecznego i wiary w siłę demokracji monarchia ma się zaskakująco dobrze. Zapoznać się z duńskim królem mogą Polacy. To do naszego kraju Fryderyk X udaje się z pierwszą zagraniczną wizytą. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa król

Abdykacja królowej Małgorzaty II. Duńczycy zbierają się przed parlamentem

Duńczycy zbierają się przed parlamentem w Kopenhadze, gdzie po południu rozpocznie się uroczystość abdykacji królowej Małgorzaty II. Najdłużej panująca królowa w historii Danii przekaże tron swojemu pierworodnemu synowi Fryderykowi. Do stolicy zjechali się mieszkańcy całego kraju, by zobaczyć zakończenie panowania popularnej monarchini. Książę Fryderyk obejmie tron jako król Fryderyk X podczas popołudniowej uroczystości w Kopenhadze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Dania Europa Kopenhaga

Ekscentryczna siostra królowej. Księżniczka Małgorzata nie tylko w serialu "The Crown"

W "The Crown" poznajemy ją w trzech odsłonach - najpierw grały ją Beau Gadsdon i Vanessa Kirby, potem Helena Bonham Carter, a na końcu Lesley Manville. Finałowy sezon produkcji opowiada o ostatnich latach jej życia, które było dosyć niekonwencjonalne jak na konserwatywną brytyjską monarchię.
Zobacz więcej na temat:  The Crown netflix serial telewizja HISTORIA Wielka Brytania Londyn Elżbieta II Karol III książę Filip Szkocja

Od średniowiecza do współczesności. Historia polskiego sejmu

Przez długie lata za datę powstania Sejmu uznawano rok 1493, gdy odbył się pierwszy dwuizbowy sejm walny. Według ustaleń historyka prof. Wacława Uruszczaka tego typu zjazd miał miejsce już 25 lat wcześniej, czyli w 1468 roku. Tak czy inaczej kształtowanie się instytucji sejmu, która towarzyszy nam do dziś, było długim procesem historycznym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Sejm parlament w Polsce średniowiecze demokracja konstytucja konstytucja 3 maja II RP PRL transformacja ustrojowa wybory w Polsce wybory parlamentarne

Absurdy w brytyjskim prawie. Dlaczego cały czas obowiązują?

Świat jest pełen absurdów. Świat prawa również, czego najlepszym dowodem są absurdy w brytyjskim prawie. - W dalszym ciągu są tam w mocy akty prawne, które pochodzą nawet z XIII wieku - mówi Zuzanna Ptaszyńska z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. - Niektóre zapisy nie przystają do dzisiejszych czasów, a to wszystko dlatego, że nikt ich nigdy nie odwołał.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar Jędrzej Rosiewicz Wielka Brytania prawo

Po koronacji Karola III. Co to wydarzenie mówi nam o współczesnej Wielkiej Brytanii?

– To niezwykły czas. Oglądaliśmy piękne obrazy koronacji, wydarzenia historycznego zarówno państwowego, jak i religijnego, ale także w pewnej mierze teatralnego. To ogromne święto Brytyjczyków, święto państwowe, ale to coś głębszego. W czasie uroczystości mogliśmy zauważyć, jak nieprzypadkowo sfera sacrum mieszała się ze sferą profanum. To jest coś, co można nazwać metafizyką państwa, pokazanie, że cele państwa wykraczają poza życie jednostki czy pokolenia – mówił dr Arkady Rzegocki, szef Służby Zagranicznej, były ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka Karol III Trójka Klub Trójki Adam Dąbrowski Paweł Zieliński Arkady Rzegocki

PR24 "Ma znaczenie symboliczne i polityczne". Eksperci o koronacji Karola III

W opactwie westminsterskim koronowany został król Karol III. Uroczystości rozpoczęły się procesją z Buckingham Palace do Westminster Abbey. Po przybyciu do opactwa król został przedstawiony zgromadzeniu, które oddało mu hołd. W Polskim Radiu 24 koronację króla Karola III komentują eksperci - dziennikarze, publicyści i politolodzy, specjaliści ds. brytyjskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Wielka Brytania Karol III Błażej Prośniewski koronacja

Koronacja króla Wielkiej Brytanii. Sellin: Karol III i jego żona odbudowali swoje autorytety

Król Karol III wraz ze swoją małżonką odbudowali swoje autorytety. (...) Koronacja jest też postawieniem na czele ważnego Kościoła chrześcijańskiego nowego przywódcy - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin (PiS). Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli również Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska), Mariusz Gosek (Suwerenna Polska), Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska), Adrian Zandberg (Razem) i Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta).
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz ŚWIAT Europa Wielka Brytania Karol III