Polskie Radio
Section05

Monika Małkowska

Najlepsze prezenty płyną z serca. Muzyczne podarunki

Nadchodzi trudny czas obmyślania podarunków pod choinkę. Kiedy wszystkiego było mało, a to, co rzucono na rynek, trzeba było zdobywać spod lady – cieszył każdy drobiazg. – Co dzisiaj kupić rodzinie pod choinkę? Proponuję dać piosenkę. Choćby bez słów. Niezobowiązujące, tanie i nie zużywa się z czasem – powiedziała Monika Małkowska i zaprosiła na audycję "Francuski łącznik". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA prezenty eros ramazzotti Lang Lang

Praca zarobkowa. Przykry obowiązek czy sens życia?

Praca daje nam stabilność finansową i pozwala funkcjonować w codzienności. Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku wielu ludzi rezygnowało z zajęć zarobkowych w sposób spontaniczny. Nie godzili się z sytuacją, ryzykowali brak zarobków, a co za tym idzie również przyszłość swoich rodzin. Czym dziś jest dla nas praca? Czy w obecnych czasach ktokolwiek byłby w stanie zdobyć się na podobne wyrzeczenia? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo praca zawód wykształcenie

Naprawdę dobrze mieć sasiąda

Kiedyś sąsiad był jak rodzina. Czasem nawet bliższy niż rodzina – w sensie realnej, mierzonej w metrach odległości. A to determinowało współbycie – zazwyczaj przyjazne i wzajemnie pomocne. Współczesny styl życia zupełnie to zmienił. Dziś izolujemy się od sąsiadów. Często ich nawet nie rozpoznajemy; nie witamy się; nie wiemy o nich nic. Kto mieszka obok nas? Może potrzebuje pomocy, dobrego słowa, uśmiechu na dzień dobry? Nadchodzi Boże Narodzenie – właściwy czas na nawiązanie sąsiedzkich znajomości.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Alibabki Wojciech Kilar Paul Simon massive attack Trójka

"W każdej z rozmów otwierają się ciekawe perspektywy". Waldemar Sulisz gościem Trójki

– Poruszam sprawy ważne. W każdej z rozmów otwierają się ciekawe perspektywy – mówił w Trójce Waldemar Sulisz, historyk sztuki i krytyk kulinarny. W swojej książce przytacza rozmowy z osobowościami kultury. Wśród nich znaleźli się Julia Hartwig – poetka i estetka, Franciszek Starowieyski – grafik, Włodzimierz Nahorny – saksofonista jazzowy, czy Jerzy Radziwiłowicz – aktor.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Lublin książki

Autokreacja i miłość do Polski. Tamara Łempicka widziana oczami prawnuczki

Tamara Łempicka po raz kolejny wzbudza zainteresowanie u szerokiej publiczności – tym razem z racji spektakularnych i rekordowych sprzedaży jej prac na aukcjach. Dziś dalsza część opowieści o tej znakomitej artystce, którą Marisa de Lempicka, jej prawnuczka, snuje w rozmowie z Aleksandrą Kaczkowską.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Kaczkowska Tamara Łempicka KULTURA SZTUKA malarstwo wspomnienie Trójka

Dom rodzinny. Miejsce wyjątkowych emocji

Dom to miejsce narodzin i dorastania. Z perspektywy dorosłego człowieka wydaje się znacznie mniejszy i pozbawiony atrakcji, które we wczesnych latach fascynowały, bawiły, straszyły i inspirowały. Równie ważny jest też pierwszy własny dom – ten, o zakupie którego marzyło się latami. Ten, który urządza się wedle własnych potrzeb i w którym zakłada się rodzinę lub odwrotnie, chce się od niej odciąć.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp

Czym jest współcześnie inteligencja?

Inteligencja wydaje się terminem dotyczącym właściwie nas wszystkich – w końcu należymy do gatunku homo sapiens. Jednak okazuje się, że inteligencja jako cecha umysłu może być różnie rozumiana. Czym więc jest współcześnie inteligencja? Jak ją kategoryzować i mierzyć? Czy w cyfrowym świecie testy na inteligencję mają zastosowanie?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo inteligencja sztuczna inteligencja mózg Trójka Klub Trójki

Tamara w rodzinie. Marisa de Lempicka gościem "Klubu Trójki"

To było szczególne wydanie audycji. Jego najważniejszą częścią był wywiad przeprowadzony przez Aleksandrę Kaczkowską z Marisą Doporto vel de Lempicką – prawnuczką Tamary Łempickiej, najsłynniejszej malarki epoki art déco. – Była prawdziwą wielką damą, wspaniałą kobietą. Miała w sobie niesamowicie dużo siły. Gdy ją poznałam, miała ponad 70 lat, ale ta siła ciągle w niej była, otaczała ją niesamowita aura, jakiej nigdy u nikogo nie spotkałam – wspominała.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Kaczkowska Tamara Łempicka SZTUKA KULTURA malarstwo biografia

Kiedy wiem, że umieram?

Młodość to czas, kiedy nie myśli się o śmierci. Co więcej, jesteśmy wtedy przekonani, że TO – odejście w niebyt – nas nie dotyczy. Młodym ludziom wydaje się, że są nieśmiertelni. "Kiedy umieram" ("As I Lay Dying"), powieść Williama Faulknera z roku 1930, w krajach anglojęzycznych należy do lektur obowiązkowych. Ale czy ta książka znajduje dziś zrozumienie wśród nastolatków?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo śmierć filozofia Klub Trójki Trójka