Polskie Radio
Section05

Monika Małkowska

Skrywane tajemnice świata. Co kryje Tajne Archiwum Watykańskie?

– Udamy się dziś w miejsca niedostępne przeciętnemu człowiekowi. Jest ono zamknięte także przed innymi, wpływowymi osobami, które mogłyby użyć informacji tam schowanych przeciwko sprawie. Jednocześnie zasadne jest, by upowszechnić to, co nieujawniane obrasta legendami, półprawdami i interpretacjami, a dotyczy nas wszystkich – powiedziała Monika Małkowska i zaprosiła na rozmowę poświęconą Tajnemu Archiwum Watykańskiemu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Watykan Rzym

Z salonów na listy przebojów. Jak twórczość Chopina przenikała do muzyki popularnej?

Spójrzmy na dorobek naszego kompozytora z innej perspektywy. Kiedy Chopin stał się nie tylko kompozytorem narodowym, lecz także powszechnym dobrem popkultury? Jakimi to szło drogami, trybami, transkrypcjami? Jak doszło do tego, że jego kompozycje stały się dobrem powszechnym? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Fryderyk Chopin MUZYKA muzyka hp Pop Jazz muzyka klasyczna konkurs chopinowski 2020 konkurs chopinowski

Zofia Łuczko: uboga codzienność w social mediach

- To jest już mój trzeci, większy projekt związany z moimi rozważaniami na temat tego, jak odczuwamy bycie w mediach społecznościowych, jakie one mają dla nas znaczenie i przede wszystkim jaki mają wpływ na nasze zachowania - powiedziała Zofia Łuczko (architekt, w latach 1983-2019 muza i menadżerka grupy Łódź Kaliska, autorka projektu "U nas nic specjalnego") w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA SZTUKA społeczeństwo media społecznościowe

Muzyczne podróże. Odkrywamy Amerykę!

12 października minie 529 lat od czasu, gdy pewien genueński żeglarz – może Włoch, może Hiszpan – postawił stopę na nowym lądzie. Potem drugą. Ten mały krok człowieka okazał się brzemienny w skutki dla ludzkości, zarówno w aspekcie cywilizacyjnym, politycznym, ekonomicznym, jak i obyczajowym. Z pewnością bardziej odbił się na każdym mieszkańcu naszego globu niż spektakularny, transmitowany przez telewizję, spacer po srebrnym globie. To wielkie odkrycie wydarzyło się… przypadkiem.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Trójka KULTURA

Rośnie muzeum i miasto. Warszawa z perspektywy architektury

W ostatnim czasie otwarto w Polsce kilka nowych muzeów. Większość powstała w adaptowanych budynkach. Muzeum Sztuki Nowoczesnej budowane jest jednak "od zera". Instytucja otworzy swoje drzwi dla zwiedzających już za dwa lata. Wzrastanie nowego budynku na oczach Warszawiaków, stało się  przyczyną do dyskusji o architekturze. Zarówno tej powstającej, jak i tej obecnej w stolicy od lat. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA muzeum szkoła edukacja Warszawa Klub Trójki

Poniatowski z Rzymu. Prof. Bender: zgromadził imponującą kolekcję dzieł sztuki

- W różnych opracowaniach próbuje się ustalić moment, kiedy Stanisław zaczął interesować się sztuką i kolekcjonerstwem. Trzeba podkreślić, że jego kolekcja dzieł sztuki starożytnej, malarstwa, a zwłaszcza kamei, była pokaźna - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Bender (historyk sztuki, dyplomata, była dyrektor Istituto Polacco w Rzymie, wykładowczyni KUL, znawczyni kultury włoskiej). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA SZTUKA społeczeństwo

Muzyka Powstania Warszawskiego i wpływ Fryderyka Chopina

Kończą się obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. Powstańcy mierzyli się z dwiema potęgami: okupującą Polskę Rzeszą Niemiecką i ZSRR, planującym sowietyzację i wasalizację Polski. Jakie znaczenie miała muzyka podczas tych dwóch miesięcy? Co grali wówczas "od ręki", spontanicznie, zawodowi muzycy i amatorzy? Jakie utwory zagrzewały do walki, dodawały otuchy, pozwalały na chwilę relaksu i zapomnienia o rzeczywistości?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Fryderyk Chopin konkurs konkurs chopinowski Powstanie Warszawskie Warszawa

"Nieźle się zapowiadało". Autobiografia Jana Suzina

W latach 50. ubiegłego wieku telewizja w Polsce dopiero raczkowała. To była improwizacja, nikt nic nie wiedział, nie było odpowiednich stanowisk ani etatów. Ludzi do pracy ściągano z najdziwniejszych miejsc (choć głównie z radia). Tak było również w przypadku Jana Suzina, architekta, który został jednym z najpopularniejszych polskich prezenterów telewizyjnych i lektorów filmowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA telewizja

Wędrówka sentymentalna śladami Izabelli Galickiej

W 1964 roku Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska – dwie młode historyk sztuki, na plebanii w Kosowie Lackim, odkryły obraz "Ekstaza św. Franciszka", autorstwa El Greca. Sensacyjna historia zapewne nie byłaby znana, gdyby nie udało się jej uwiecznić na kartach książki. Prace nad wydawnictwem przyczyniły się jednak nie tylko do spisania wspomnień, ale dały też początek pięknej przyjaźni. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Klub Trójki malarstwo Podlasie

Kolekcje dla siebie i dla narodu

Polska nie jest krajem zasobnym w arcydzieła. Nie zawsze tak było, jednak historia sprawiła, że byliśmy wielokrotnie z nich ograbiani. Zwłaszcza, gdy nie było naszego państwa na politycznej mapie świata. Po II wojnie światowej polskie muzea z trudem odzyskiwały siły: większość cenniejszych zabytków wymagała zabiegów konserwatorskich, niektóre skarby – dla ich ocalenia – wywieziono za granicę, upaństwawiano prywatne majątki, w których znajdowały się często wartościowe zbiory.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Klub Trójki muzeum kolekcjonowanie Trójka