Polskie Radio
Section05

muzyka klasyczna

Tomasz Ritter: wszyscy musimy wierzyć, że instrumenty mają duszę

- W dawnych instrumentach ludzie często słyszą sam dźwięk, czyli to, co nazywają niedoskonałością instrumentu. Natomiast zupełnie nie romantyzując, fortepian historyczny pozwala usłyszeć w utworze rzeczy, które są napisane w określony sposób. Czy chcemy, czy nie, one zanikają na fortepianie współczesnym - mówił w Dwójce znakomity polski pianista, specjalizujący się w wykonawstwie historycznym.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Tomasz Ritter muzyka dawna fortepian Róża Światczyńska KULTURA klawesyn instrumenty historyczne {oh} Orkiestra Historyczna Martyna Pastuszka Chopin i jego Europa 2024

Bruce Liu: gdyby muzyka nie ewoluowała, straciłaby dla mnie sens

- Wszystkim nam dzisiaj, ale i innym w przeszłości wydawało się, że gramy tak, jak Chopin. To złudzenie, bo nie żyjemy w czasach Chopina i nie jesteśmy już częścią tamtego społeczeństwa. Nie ma mowy, żebyśmy grali i myśleli tak jak on. To paradoksalnie najbardziej interesująca część, dążymy do pewnego ideału ze świadomością, że nigdy go nie osiągniemy. Ale to dążenie to życie muzyki - mówił w Dwójce Bruce Liu, kanadyjski pianista i zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Bruce (Xiaoyu) Liu Andrzej Sułek Dwójka KULTURA konkurs chopinowski koncert pianino fortepian Fryderyk Chopin

Jan Ekier. "Spłacić dług Narodu wobec Fryderyka Chopina"

– Oddzielenie tego, co było obcym nalotem, a co intencją Chopina, stanowiło niezwykle trudne zadanie. Ale była to fantastyczna przygoda – mówił w archiwalnych radiowych nagraniach Jan Ekier. 29 sierpnia wspominamy 111. rocznicę urodzin tego wielkiego znawcy kompozytora z Żelazowej Woli, a także cenionego pianisty i pedagoga.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ekier Fryderyk Chopin Kraków II wojna światowa Powstanie Warszawskie koncert konkurs chopinowski wspomnienie

Jubileuszowa edycja "Wakacji z Chopinem". "Koncerty w Szafarni to ogromny sukces"

"Wakacje z Chopinem" to wydarzenie dla wszystkich miłośników muzyki wybitnego polskiego pianisty i kompozytora. W Szafarni - wsi położonej w województwie kujawsko-pomorskim za sprawą tamtejszego Ośrodka Chopinowskiego w czasie wakacji można słuchać koncertów w wykonaniu znakomitych pianistów. W Polskim Radiu Chopin o tej muzycznej uczcie opowiedziała Agnieszka Brzezińska. 
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Szafarnia

Sophia Liu: granie Chopina w Polsce jest dla mnie wyzwaniem

- Nam, cudzoziemcom, trudno jest zrozumieć, jak powinna brzmieć polska muzyka, choćby mazurki. Zawsze próbujemy wyobrazić sobie i nauczyć się, jak one powinny być grane. Ale myślę, że ważne jest, by mieć do nich własne podejście - mówiła w Dwójce Sophia Liu, znakomita chińsko-kanadyjska pianistka, którą można było usłyszeć na jubileuszowej, 20. odsłonie festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Sophia Liu Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2024 Róża Światczyńska KULTURA MUZYKA Fryderyk Chopin Dwójka

Fabio Biondi: muzyka Moniuszki jest wyrafinowana i ma mnóstwo detali

- Moniuszko to kompozytor, który wymaga wiele czasu i wiele zamiłowania. Jego muzyka nie brzmi od razu w sposób oczywisty. Trzeba poświęcić jej naprawdę sporo uwagi, by rozpoznać jej wartość. W mojej ocenie, po tych wszystkich latach studiów, uważam, że Moniuszko był jednym z najlepszych kompozytorów XIX wieku - mówił w Dwójce skrzypek i dyrygent Fabio Biondi.
Zobacz więcej na temat:  Fabio Biondi Stanisław Moniuszko opera Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2024 KULTURA Róża Światczyńska Dwójka

"Chopin i jego Europa" 2024. Festiwal, który jest w stanie zadowolić różne strony zainteresowane muzyką

- "Chopin i jego Europa" jest bardzo pojemną nazwą. Mieści się w niej wielu kompozytorów, wiele instrumentów, wiele utworów - wskazał w audycji "Letnisko" Adam Rozlach, redaktor Polskiego Radia. Trwa 20. edycja tego Międzynarodowego Festiwalu. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Chopin i jego Europa i reszta świata".
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Chopin i jego Europa 2024 Ula Kaczyńska Rafał Sławoń Adam Rozlach

Stanisław Leszczyński: muzycy mają poczucie współtworzenia programu festiwalu "Chopin i jego Europa"

Stanisław Leszczyński, twórca i dyrektor artystyczny jubileuszowego, XX Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa" odwiedził studio Klasycznego "Lata z Radiem". Nasz gość omówił cały program, a następnie zaprosił słuchaczy na koncerty, które odbywać się będą w pierwszym z trzech tygodni trwania festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2024 Stanisław Leszczyński

"Chopin i jego Europa". Szef festiwalu: nie sądziłem, że ta historia potrwa tak długo

- Jeszcze na długo przed moim przyjściem do Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina miałem marzenie, żeby zorganizować w Warszawie, mieście Chopina, taki festiwal. Zwłaszcza, że przez wiele lat nie był on wystarczająco zaopiekowany. Jakieś enigmatyczne próby i to wszystko. W centrum oczywiście zawsze był i zawsze będzie Konkurs Chopinowski, ale to jest inny sposób kontaktu z tym fenomenem - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Leszczyński Dwójka Róża Światczyńska Chopin i jego Europa 2024 KULTURA MUZYKA Chopin i jego Europa Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Rozpoczął się 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa

Ponad 40 koncertów i ponad 600 solistów, kameralistów, śpiewaków i muzyków orkiestrowych - tak zapowiada się rozpoczynający się 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". Zainaugurował go koncert włoskiego dyrygenta i skrzypka Fabia Biondiego, który zagrał w Bazylice św. Krzyża w duecie z klawesynistką Paolą Poncet. Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu brzmi "Chopin i jego Europa i reszta świata".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Dwójka

Zygmunt Mycielski. "Siedzę nad nutami, a nade mną powodzie, więzienia, kłamstwa i podłości"

– Zawsze chciałem być muzykiem, nie miałem żadnych wątpliwości. I cieszę się z tego, bo to mi wypełniło życie – mówił w archiwalnym radiowym nagraniu Zygmunt Mycielski. Ten kompozytor, a także pisarz, autor cenionych dzienników, zmarł 37 lat temu w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Mycielski Mieczysław Tomaszewski kompozytor Paryż PRL wspomnienie literatura dziennik muzyka współczesna