Polskie Radio
Section05

MUZYKA

Nachum: intrygujące szaleństwo żydowskiej muzyki z jazzującymi akcentami

Nachum jest nazwą projektu muzycznego, który wystąpi w niedzielę, 26 maja, w muzeum Polin. Jego nazwa pochodzi od imienia żydowskiego kompozytora Nachuma Sternheima, kompletnie zapomnianego w Polsce, a wciąż bardzo popularnego w USA i Izraelu. A w składzie znakomitości rodzimej sceny muzycznej: tej mainstreamowej i tej niezależnej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Żydzi POLIN muzyka żydowska Jazz Noam Zylberberg Agnieszka Obszańska Trójka muzyka ludowa

Intensywny, wspaniały czas – gitarzysta Kuba Wójcik opowiada o koncertach w Indiach i Bangladeszu

Drugi etap inicjatywy JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata", projektu inspirowanego dokonaniami podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, którego patronem jest Trójka, rozpoczął się w kwietniu. Przyjął on formę międzynarodowej trasy koncertowej, w ramach której polscy artyści w 2024 roku zagrają w tak odległych zakątkach świata, jak m.in. Chiny, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada czy Korea. W przedsięwzięciu bierze udział czołówka aktualnej młodej sceny jazzowej. Jednym z jej przedstawicieli jest gitarzysta i kompozytor Kuba Wójcik, który właśnie wrócił z Indii i Bangladeszu i w opowiadał o tym w rozmowie z Tomaszem Żądą.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Jazz Jazz Po Polsku koncerty Indie Bangladesz Piotr Damasiewicz Tomasz Żąda Trójka

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje. Posłuchaj jego wspomnień

Zmarł Jan A. P. Kaczmarek, właściwie Jan Andrzej Paweł Kaczmarek. Kompozytor miał 71 lat. Odszedł po długiej i ciężkiej chorobie. Jak sam mówił, jego życie i twórczość naznaczyła wieloletnia emigracja do Stanów Zjednoczonych. To  tutaj tworzył muzykę filmową. Ukoronowaniem jego kariery był Oscar za muzykę do filmu "Marzyciel".
Zobacz więcej na temat:  muzyka filmowa FILM Jan A. P. Kaczmarek USA emigracja Oscary historia Polski

Urodzinowy koncert Joanny Wnuk-Nazarowej. "Jej wpływ na śląskich twórców jest szeroki"

W Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbędzie się wyjątkowy koncert urodzinowy Joanny Wnuk-Nazarowej. Jubileusz kompozytorki poprzedzi m.in. projekcja filmu dokumentalnego o tworzeniu przez niej muzyki. Dyrektor Filharmonii Śląskiej - Adam Wesołowski zdradził w Dwójce czego możemy spodziewać się na tej uroczystości i co Joanna Wnuk-Nazarowa wnosi do kultury Śląska i całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Filharmonia Śląska w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa jubileusz Jakub Kukla Adam Wesołowski KULTURA

Jan Ptaszyn Wróblewski. Niezapomniany koncert urodzinowy w Trójce

Jan Ptaszyn Wróblewski był związany z Polskim Radiem przez ponad pół wieku. Przez cały ten czas prowadził swoje "Trzy kwadranse jazzu", prawdopodobnie najstarszą audycję radiową poświęconą temu gatunkowi muzyki. Nic więc dziwnego, że przy różnych okazjach tutaj także koncertował. Szczególnym wydarzeniem był koncert, który odbył się w marcu 2016 roku, z okazji 80. urodzin tego wspaniałego jazzmana. Trójka przypomniała w niedzielny wieczór (19 maja) to wydarzenie. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Ptaszyn Wróblewski Trójka Koncerty w Trójce Studio im. Agnieszki Osieckiej Henryk Miśkiewicz Robert Majewski Wojciech Niedziela Sławomir Kurkiewicz Dorota Miśkiewicz Andrzej Dąbrowski Old Timers

Krzysztof Trebunia-Tutka: nie planowałem zostać muzykiem [WIDEO]

- Zawsze myślałem o tym, żeby być architektem. Podobało mi się budowanie, podobała mi się ciesielka. Myślałem, że coś najpiękniejszego, co można w życiu robić, to właśnie projektować i budować góralskie domy - mówił w Dwójce Krzysztof Trebunia-Tutka, muzyk, kompozytor, architekt, animator kultury i pedagog.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Trebunia-Tutka Nowa Tradycja Kuba Borysiak górale Dwójka KULTURA Podhale folklor