Polskie Radio
Section05

nacjonalizm

"Dziś w nocy Niemcy napadły na Polskę". Pierwsze strony gazet z 1 września 1939 roku

Gdy o świcie 1 września 1939 roku armia niemiecka zaatakowała terytorium Polski, poranne wydania dzienników były już gotowe. Pierwsze wiadomości o agresji Niemiec wydrukowano dopiero w gazetach popołudniowych. W pierwszych dniach wojny prasa pełniła funkcję tyleż informacyjną, co propagandową i zagrzewającą do walki.
Zobacz więcej na temat:  1 września II wojna światowa Niemcy Rzeczpospolita II Rzeczpospolita II RP prasa prasa drukowana media rocznica agresja Adolf Hitler nazizm

Neonaziści w urzędzie. Zostali zaproszeni na spotkanie

Do absurdalnej sytuacji doszło w urzędzie miejskim w Poznaniu. Na umówione spotkanie z dyrektorem gabinetu prezydenta przyszli neonaziści ubrani w stroje pełne symboli rasistowskich i nacjonalistycznych, a także nawiązujących do nazistowskich Niemiec. Najwięcej problemów w związku z tym mieli... dziennikarze, którzy chcieli nagrać to spotkanie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony wielkopolskie Poznań nazizm totalitaryzm

Polskie Radio 24 Skrajna prawica i nacjonalizm. Europa po wyborach do PE

- Nacjonalizm w różnych językach i tradycjach ma różne konotacje. W języku polskim mamy mocno zakorzenione rozróżnienie pomiędzy pojmowanym pozytywnie patriotyzmem a nacjonalizmem, postrzeganym jako ideologia nienawiści. To rozróżnienie jest wartościowe, warto je pielęgnować - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Pankowski z Collegium Civitas.      
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Unia Europejska Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 Polskie Radio 24

80. rocznica rzezi wołyńskiej. Kasprzyk: pamięć i prawda to fundamenty dobrych relacji Polski i Ukrainy

We wtorek mija 80. rocznica tzw. krwawej niedzieli - punktu kulminacyjnego rzezi wołyńskiej. Tego dnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. Ten dzień upamiętnia apogeum ludobójstwa - niedzielę 11 lipca 1943 roku, gdy ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w niemal stu miejscowościach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA Rzeź Wołyńska Wołyń Ukraina

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Żaryn: to była zbrodnia podyktowana ideologią

- Wołodymyr Zełenski jest odważnym człowiekiem i myślę, że stać go dzisiaj na odwagę zakończenia sporu polsko-ukraińskiego. Chodzi nie tylko o gesty, ale i realne kroki, wśród których byłoby potępienie zbrodni jednoznacznie nazwanej ludobójstwem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina II wojna światowa nazizm Wołyń Krzysztof Świątek HISTORIA

Prezydent Duda: nie chcemy zemsty na narodzie ukraińskim. Pokazuje to pomoc, którą dziś niesiemy

- Prawda o rzezi wołyńskiej, tym ludobójstwie, musi być jasno i mocno wypowiedziana, ale nie chodzi o zemstę czy odwet. To, co się dzieje dzisiaj między Polakami a Ukraińcami, jest tego najlepszym dowodem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów rocznicy rzezi wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Ukraina Żydzi Wołyń II RP POLSKA historia Polski Andrzej Duda prezydent premier Mateusz Morawiecki

Premier Morawiecki: ideą Solidarności Walczącej była niepodległa Rzeczpospolita

Mateusz Morawiecki ocenił, że "żyjemy w szczególnym czasie, który wyznacza wojna tocząca się na Ukrainie i jest decydującym momentem w historii świata, Europy i Polski". - W otulinie państwa totalitarnego odradzają się trzy makabryczne ideologie XX w. - nacjonalizm, imperializm i kolonializm. Rosja przez setki latki wysysała soki z mniejszych państw w duchu kolonializmu. Wierzę, że walka Ukrainy jest kontynuacją walki Solidarności Walczącej - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wrocław Mateusz Morawiecki Solidarność Walcząca Rzeczpospolita historia Polski HISTORIA komunizm wojna na Ukrainie wojna 2022 NSZZ Solidarność Kornel Morawiecki

Tarnopol nazwał stadion imieniem banderowca, który kolaborował z nazistami. Protestuje Polska i Izrael

Centrum Szymona Wiesenthala protestuje przeciw nazwaniu stadionu w Tarnopolu imieniem jednego z przywódców ukraińskich nacjonalistów. Organizacja wysłała w tej sprawie list do FIFA. Uznała w nim za haniebną decyzję samorządowców o nazwaniu obiektu sportowego imieniem kolaborującego z nazistami Romana Szuchewycza.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Szymon Wiesenthal Europa Ukraina fifa UPA

Prof. Włodzimierz Bolecki: czytajcie Nałkowską, ale czytajcie także Józefa Mackiewicza

- Otóż problem nacjonalizmu i rasizmu u dwóch bardzo różnych pisarzy kieruje uwagę czytelnika do współczesności, do rzeczy najbardziej aktualnych. My przez cały czas zmagamy się z tą problematyką - podkreślił gość "Literackich witamin" prof. Włodzimierz Bolecki, krytyk i historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Kinga Michalska literatura Włodzimierz Bolecki Józef Mackiewicz Zofia Nałkowska rasizm KSIĄŻKA