Polskie Radio
Section05

nazizm

Niemcy: zniszczono drzewa upamiętniające więźniów obozów koncentracyjnych. "Niepokoją nas te ataki"

W lipcu i sierpniu zniszczono drzewa pamięci upamiętniające więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. - Niepokoją nas te ataki, ale nie postawimy policjanta przy każdym drzewie pamięci. Pomóc mogą obywatele, którzy nie odwracają wzroku - mówi dyrektor Fundacji Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora, Jens-Christian Wagner.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy HISTORIA II wojna światowa AfD

Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Karasiński: mamy w zbiorach kilkanaście tysięcy pamiątek

- Nasze zbiory to kilka zespołów pamiątek, ale nasze Muzeum ma uzupełniać wiedzę o powstaniu, absolutnie nie jest konkurencją dla tego głównego Muzeum Powstania Warszawskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Karasiński z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego i Stowarzyszenia Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie muzeum historia Polski II wojna światowa

"Mamusiu, żyjesz? Nic, cisza. Już wiedziałam, że nie żyje". Masakra ludności cywilnej na Woli

Między 5 a 7 sierpnia 1944 r. na ulicach, w podwórzach, domach, fabrykach i szpitalach Woli doszło do bezprzykładnej w dziejach II wojny światowej, zorganizowanej masakry ludności cywilnej. Akcja wyniszczania miasta była odpowiedzią na wybuch Powstania Warszawskiego, ale jej przyczyny tkwią w ideologii niemieckiego nazizmu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie historia Polski Warszawa II wojna światowa

Irlandczyk oskarża Polaków o kolaborację z hitlerowcami. Jest reakcja ambasady

"W przeciwieństwie do innych rządów w Europie, Polska nigdy nie kolaborowała z nazistowskimi Niemcami " - pisze charge d'affaires RP w Dublinie Agnieszka Skolimowska. To odpowiedź na opublikowany w Irish Times list Olivera Searsa, Irlandczyka o polskich korzeniach, właściciela dublińskiej galerii i fundacji krzewiącej pamięć o Holocauście. Znalazło się w nim zdanie o "kolaboracji Polski z Nazistami". To część trwającego od jakiegoś czasu sporu - wyjaśnia korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Irlandia historia Polski II wojna światowa okupacja niemiecka Adam Dąbrowski Holokaust

"Ojciec w końcu został wydobyty z tych dołów". Rodziny ofiar totalitaryzmów odebrały noty identyfikacyjne

W Belwederze rodziny odnalezionych ofiar totalitaryzmów i czystek etnicznych odebrały noty identyfikacyjne. W sumie trzydzieści osób odzyskało swoją tożsamość. - Po 68 latach od śmierci ojca, nareszcie został wydobyty z tych dołów, z zapomnienia - mówił Zbigniew Człowiekowski, syn Kazimierza Człowiekowskiego, żołnierza AK i więźnia sowieckich łagrów. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo komunizm II wojna światowa IPN totalitaryzm historia Polski Łączka Żołnierze Wyklęci represje

Manifest PKWN. Dr Gontarczyk: dokument-wytrych, Sowieci nie zamierzali go respektować

- Cały PKWN, cały dekret 22 lipca był jednym wielkim oszustwem. Komuniści nie wprowadzili większość reform, które zapowiadali. Paradoksem jest, że w latach 50. powstała pierwsza edycja dokumentów komunistycznych epoki. Tak samo jak deklaracje programowe Polskiej Partii Robotniczej, manifest PKWN zostały ocenzurowane - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk z Instytutu Pamięci Narodowej dr Piotr Gontarczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Żydzi socjalizm PRL II wojna światowa

80. rocznica wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta. Senat podjął uchwałę

Senat jednomyślnie podjął uchwałę w sprawie 80. rocznicy wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta. "Niech pamięć o tych dramatycznych wydarzeniach stanowi wyraz potępienia ludobójczych działań, tak by okrucieństwo, jakie wydarzyło się przed 80 lat, nigdy już się nie powtórzyło" - zapisano w uchwale. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA II wojna światowa getto warszawskie Żydzi Senat Holokaust Niemcy historia Polski

Odkryto grób kilku tysięcy więźniów niemieckiego obozu w Działdowie

Po prawie 80 latach eksperci Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli prochy około 8 tysięcy osób zamordowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej w obozie w Działdowie. Szacują, że w jamach śmierci w lesie niedaleko wsi Białuty znajduje się około 17 ton ludzkich prochów. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa IPN Patryk Michalski Witold Banach historia Polski historia Europy mogiła śmierć

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Żaryn: to była zbrodnia podyktowana ideologią

- Wołodymyr Zełenski jest odważnym człowiekiem i myślę, że stać go dzisiaj na odwagę zakończenia sporu polsko-ukraińskiego. Chodzi nie tylko o gesty, ale i realne kroki, wśród których byłoby potępienie zbrodni jednoznacznie nazwanej ludobójstwem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina II wojna światowa nacjonalizm Wołyń Krzysztof Świątek HISTORIA